Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
321 postów 10650 komentarzy

Bona diagnosis, bona curatio. Bez Boga ani do proga.

Rebeliantka - Zna się na zarządzaniu. Konserwatystka. W wieku średnim, ale bez oznak kryzysu. Nie znosi polityków mamiących ludzi obietnicami bez pokrycia (fumum vendere – dosł.: sprzedających dym). Współzałożycielka Konfederacji Rzeczpospolitej Blogerów

Najpierw podeptać prawa 80-letniej pani, potem – posła

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Rozwój państwa policyjnego w Polsce następuje ze zdumiewającą dynamiką. Dokąd nas zaprowadzi ten trend? Być może do sowieckiego totalitaryzmu.

 

 
W poprzedniej notce pisałam o skandalicznym wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach, w którym zalegalizowano łamanie przez prokuraturę i policję praw konstytucyjnych 80-letniej starszej pani i jej córki:
 
 
Wystarczyło kilka dni, a ofiarą policyjnej brutalności stał się poseł:
 
 
Za takie sytuacje i ich powtarzalność odpowiadają polskie sądy, które nie wyciągają konsekwencji wobec brutalnych funkcjonariuszy i niekompetentnych jednostek prokuratury. To przypadek, towarzyskie poplecznictwo czy celowe działanie?
 
Po raz kolejny alarmuję:
 
 
Przypominam:
 
Memorandum Komisarza Praw Człowieka Rady Europy do Polskiego Rządu z 2007 roku
 
W Memorandum do Polskiego Rządu z 20 czerwca 2007 r. sporządzonym w Strasburgu przez europejskiego Komisarza Praw Człowieka, zatytułowanym: „Ocena postępu implementacji zaleceń Komisarza Praw Człowieka Rady Europy z 2002 roku”, znajdujemy następujące ustalenia na podstawie danych zgromadzonych w Polsce i porównywanych z rokiem 2002:
 
 1. W swoim raporcie z 2002 r. Komisarz zalecał, aby władze zintensyfikowały wysiłki zmierzające do wykorzenienia przemocy policji poprzez szkolenie, efektywne ściganie i oskarżanie w takich sprawach. 
 2. Wedle informacji rządu w okresie od stycznia 2003 r. do września 2006 r. wniesiono do prokuratur 3.646 zawiadomień o przestępstwach popełnianych przez policję, obejmujących uszkodzenie ciała, przemoc w celu wymuszenia zeznań, naruszenie integralności cielesnej. W tym samym okresie końcowe decyzje zapadły w 3.081 sprawach. W 3.008 z nich wydano postanowienia odmawiające wszczęcia postępowania, bądź też umarzające postępowanie. W tym samym okresie oskarżono 88 policjantów, w 5 przypadkach prokuratorzy wnioskowali o umorzenie postępowań toczących się już przez sądami, w 12 postępowania przygotowawcze przeciwko policjantom zostały umorzone, w 3 nadal toczyły się w czasie trwania wizyty Komisarza w Polsce. 
 3. Wygląda zatem, że liczba oskarżeń jest skrajnie niska w porównaniu z liczbą zawiadomień o złym traktowaniu przez policję. Jeśli prokurator decyduje się nie wnosić zarzutów przeciwko nadużywającemu swej władzy policjantowi, to postanowienie to może być teoretycznie zaskarżone do prokuratora wyższej instancji, a następnie do sądu. Jednakże w praktyce oskarżenie policjanta okazuje się być bardzo trudne. Fakt, że w danym okresie (2003–2006) nie było ani jednego przypadku skazania policjanta wydaje się to potwierdzać.
 
A zatem z Memorandum jednoznacznie wynika, że w Polsce w latach 2002-2006 nie zrobiono nic w sprawie wyeliminowywania przemocy ze strony funkcjonariuszy. Z tego powodu na koniec raportu zamieszczono w nim zalecenie Nr 4:
 
Utworzyć niezależny organ badający niewłaściwe zachowanie policji.
 
 
 ----------------------------------------------------
 
 
Czy coś się zmieniło od tego czasu? NIC! Dokładnie nic!
 
 
 
Pobity przez Policję poseł Przemysław Wipler
 
 
 
 

KOMENTARZE

 • O policyjnym sadyźmie
  http://wpolityce.pl/dzienniki/blog-stanislawa-zaryna/65964-policja-jest-ok-to-posel-wipler-cham-bo-sie-nie-przedstawil-polska-policja-blizej-sadyzmu-czy-profesjonalizmu
 • @Autorka
  Nie tylko w tej namiastce Polski jaką jest III RP, dynamicznie wprowadza się rządy państwa policyjnego, bo ten proces obserwuje się praktycznie we wszystkich krajach, które są w sojuszu (lub uzależnione) z USA/Izraelem.

  Pozdrawiam.
 • @AdNovum 18:50:44
  Niestety, rzeczywiście ten proces zdaje się mieć charakter globalny, choć społeczeństwa w krajach o ugruntowanych tradycjach obywatelskich mocniej się temu przeciwstawiają.
 • @Rebeliantka 19:00:34
  Bo tam jeszcze działa prawo, zaś tu od samego początku "transformacji" jest z tym problem.

  Pozdrawiam.
 • @AdNovum 19:12:36
  Rzeczywiście. Im się pogarsza i nam też, choć mieliśmy ich doganiać w praworządnosci. Na razie mamy szansę być "liderami" odwrotnego, negatywnego procesu.
 • @Rebeliantka 19:18:02
  Sami Swoi. Polacy nic się nie stało, jak zwykle i ta praworządność .Ukłony. http://youtu.be/sHxoBN8e0UQ
 • @Repsol 21:18:36
  Dziękuję za filmowy komentarz i pozdrawiam.
 • ?
  Co ma jedna sprawa wspólnego z drugą?
 • @Paweł Tonderski 06:54:19
  Tylko tyle, że wzrasta brutalność policji i brak szacunku dla praw konstytucyjnych obywateli. To syndrom państwa policyjnego.
 • @T-Rex 07:58:45
  W Norymberdze oskarżeni też tłumaczyli, że oni tylko wykonywali rozkazy.
 • @night rat 17:56:09
  Policjanci też ponoszą odpowiedzialność za obecny stan rzeczy.
 • Dzisiaj włamanie do mieszkania Słomki?
  Z jakich powodów? Bo znieważył sowiecki pomnik:

  http://wpolityce.pl/wydarzenia/66393-wywazone-drzwi-i-slomka-wyprowadzony-w-kajdankach-funkcjonariusze-policji-zachowywali-sie-tak-jak-cwierc-wieku-temu-zobacz-film

  Czy polska władza ma - jak widać - obsesję na punkcie znieważania?
 • Znowu użyto siły
  http://mareklipski.neon24.pl/post/101376,wniosek-o-referendum-odrzucony-hanba-wstydzcie-sie-krzycza-rodzice
 • cd.
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Karolina-Elbanowska-przeszukiwano-dzieci-czy-nie-maja-bomby,wid,16154779,wiadomosc.html

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej