Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
321 postów 10650 komentarzy

Bona diagnosis, bona curatio. Bez Boga ani do proga.

Rebeliantka - Zna się na zarządzaniu. Konserwatystka. W wieku średnim, ale bez oznak kryzysu. Nie znosi polityków mamiących ludzi obietnicami bez pokrycia (fumum vendere – dosł.: sprzedających dym). Współzałożycielka Konfederacji Rzeczpospolitej Blogerów

Wielkanoc 2016

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Faktem, który uczynił z zastraszonych i przerażonych uczniów odważnych świadków Jezusa, było Zmartwychwstanie.

 
 
"Na świętej uczcie Baranka, Odziani w szaty zbawienia, Przebywszy Morze Czerwone, Ku czci Chrystusa śpiewajmy. (…) Już Chrystus Paschą jest naszą I szczerej prawdy zaczynem, Niewinnym Bożym Barankiem, Co siebie złożył w ofierze. O jakże cenna ofiara, Przez którą piekło jest starte, A lud wychodzi z niewoli, By pełnię życia odzyskać. 52 Już Chrystus grób swój porzucił, Zwycięski wraca z Otchłani, A gdy uwięził szatana, Otworzył niebo dla wszystkich. O stań się, Jezu, dla duszy Radością Paschy wieczystej, I nas, wskrzeszonych Twą mocą, Do swego przyłącz orszaku. Niech Ciebie, Panie Promienny, Powstały z martwych po męce I Twego Ojca, i Ducha, Wysławia rzesza zbawionych. Amen".

 


 
 
 
 
  Tak jak na wiosnę promienie słoneczne sprawiają, że na gałęziach drzew pojawiają się i otwierają pąki, podobnie światło zmartwychwstania Chrystusa daje moc i znaczenie każdej ludzkiej nadziei, każdemu oczekiwaniu, pragnieniu, projektowi. Dlatego cały wszechświat cieszy się dziś z wiosny ludzkości, wyrażającej bez słów pochwalny hymn stworzenia. Wielkanocne «alleluja», które rozbrzmiewa w Kościele pielgrzymującym w świecie, wyraża niemą radość wszechświata, a przede wszystkim pragnienie każdej ludzkiej duszy, szczerze otwartej na Boga, więcej, wdzięcznej za Jego nieskończoną dobroć, piękno i prawdę.
 
  «Ze zmartwychwstania Twego, Chryste, niech niebo i ziemia się radują». Na to wezwanie do oddawania chwały, które płynie dziś z serca Kościoła, «niebo» odpowiada w sposób pełny: zastępy aniołów, świętych i błogosławionych zgodnie jednoczą się z nami w radości. W niebie wszystko jest pokojem i radością. Nie jest tak, niestety, na ziemi! Tu, w naszym świecie, wielkanocne «alleluja» wciąż jeszcze rozbrzmiewa wśród płaczu i krzyku, które wywołuje tak wiele bolesnych sytuacji. Są nimi nędza, głód, choroby, wojny, przemoc. A przecież właśnie dlatego Chrystus umarł i zmartwychwstał! Umarł również z powodu naszych dzisiejszych grzechów, i zmartwychwstał również po to, by odkupić nasze obecne dzieje. Dlatego pragnę, by to moje orędzie dotarło do wszystkich, a jako profetyczna zapowiedź — przede wszystkim do ludów i wspólnot, dla których jest to godzina męki i cierpienia, ażeby zmartwychwstały Chrystus otworzył im drogę do wolności, sprawiedliwości i pokoju.
 
 
  Zmartwychwstały Chrystus idzie przed nami w stronę nowego nieba i nowej ziemi (por. Ap 21, 1), gdzie nareszcie wszyscy będziemy żyli jako jedna rodzina, dzieci jednego Ojca. On jest z nami do końca czasów. Idźmy za Nim przez ten zraniony świat, śpiewając «alleluja». W sercu mamy radość i ból, na twarzach uśmiech i łzy. Taka jest nasza ziemska rzeczywistość. Ale Chrystus zmartwychwstał, żyje i idzie z nami. Wiernie wypełniając nasze obowiązki na tym świecie, śpiewajmy zatem i idźmy ze spojrzeniem zwróconym ku niebu.
 
 
Benedykt XVI, 24 IV 2011 — Orędzie Wielkanocne «Urbi et orbi»
  
 
 

KOMENTARZE

 • Życzenia
  Wszystkim Czytelnikom mojego bloga oraz Redakcji Portalu życzę Błogosławionych Świąt Wielkanocnych.
 • @Rebeliantka 20:10:06
  Wzajemnie Krysiu...błogosławionych świąt Zmartwychwstania Pańskiego dla Ciebie i całej rodziny...
 • @trybeus 20:13:18
  Dzięki :)
 • Pamiętamy
  Tak było 11 lat temu.
  25 marca 2005r. papież Jan Paweł II uczestniczył w swojej ostatniej Drodze Krzyżowej...

  https://pbs.twimg.com/media/CeaknTmUMAAaBfy.jpg
 • @Zbójnicki pies 20:35:06
  Piękne przypomnienie.
 • @Rebeliantka 20:43:15
  Wesołych Świąt

  https://pbs.twimg.com/media/CeZICaRWEAABW1g.jpg
 • @Zbójnicki pies 20:52:00
  Dziękuję.
 • Jezus jest zwycięski a krzyż hańby to przeszłość....
  ...nikt kto pełni złe uczynki nie zdoła wymówić:
  ,,JEZUS JEST PANEM "


  A krzyż lansują ci którzy chcą ukryć że, TYLKO JEZUS JEST PANEM :)

  Ten kto czyta te słowa niech spróbuje najlepiej na głos wymówić:

  JEZUS JEST PANEM

  Jesli nie da rade to jego serce go zdradza... I trzeba się nawrócic do Boga.

  I przynajmiej dowie się rzeczywistego stanu rzeczy bo w takim stanie ,,NIC DOBREGO UCZYNIĆ NIE MOŻE " naprawdę dobrego.
 • @andrzejw 22:15:07
  Słusznie.
 • "Alleluja i do przodu!"
  http://media.zwielkopolski24.pl/img/artykuly/50043_przykry-bilans-zimy-zmarly-juz-72-osoby_1.jpg

  Bilans zimowej aury jest straszny. Od listopada 2015 roku z powodu wychłodzenia organizmu w Polsce zmarły już 72 osoby. Od września natomiast 29 osób śmiertelnie zatruło się czadem. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz służby podległe apelują o rozwagę, ostrożność i reagowanie na los tych, którzy potrzebują pomocy.
 • @nocny gryzoń 01:20:24
  Dzięki za serdeczne slowa i wielkanocne życzenia.
 • @1abezmetki 13:05:24
  Rozważni wielu jednak w Polsce uratowali. Bogu dzięki, jesteśmy jeszcze - w większości - wrażliwym na nieszczęścia innych społeczeństwem.
 • @nocny gryzoń 01:20:24
  W notce wykorzystałam nie tylko słowa papieża-emeryta, genialnego intelektualisty Benedykta XVI z orędzia "Urbi et erbi" z 2011 r.

  Słowa wprowadzające do notki – o tym, jak Zmartwychwstanie Chrystusa zmieniło jego uczniów – pochodzą z książki benedyktyna Anselma Grüna zatytułowanej “Portrety Jezusa”.

  To ciekawa postać. Cytuję za Wikipedią:

  Anselm Grün O.S.B. (ur. 14 stycznia 1945 w Junkershausen) – teolog, pisarz, mnich benedyktyński.Od 1977 pełnił funkcję odpowiedzialnego za zarząd majątkiem opactwa Münsterschwarzach ( zrezygnował w roku 2013) . Jest znawcą psychologii i psychoterapii specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących kierowania ludźmi i przedsiębiorstwami, rozwoju wewnętrznego, przezwyciężania negatywnych uczuć i emocji a także rozwoju poczucia własnej wartości i godności. Swoją pierwszą książkę “Czystość serca” o. Anselm napisał w 1976 r. Dziś jest już ich ponad 250, a łączny nakład osiągnął ponad 14 milionów egzemplarzy. Prowadzi kursy dla zarządów największych niemieckich korporacji, a także dla zwykłych ludzi pragnących odnaleźć szczęście w życiu osobistym.
 • O niezwykle wnikliwych słowach Benedykta XVI
  Słowa "Urbi et Orbi" Benedykta XVI z 2011 r. zadziwiaja aktualnością. Ale są niezwykle spójne z całą jego biografią. Przypomnijmy:

  Benedykt XVI użył imienia Benedykt (łac. błogosławiony) po raz pierwszy podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra. Podczas pierwszej audiencji generalnej 27 kwietnia 2005 r. papież uzasadnił wybór takiego imienia nawiązaniem do Benedykta XV za jego dążenie do pokoju w czasach I wojny światowej oraz do św. Benedykta za jego wkład w budowę chrześcijańskiej tożsamości Europy.

  12 września 2006 r. na Uniwersytecie ratyzbońskim w Niemczech, w którym Joseph Ratzinger był wcześniej profesorem teologii, wygłosił wykład, nazwany wykładem ratyzbońskim, na temat: Wiara, rozum i uniwersytet – wspomnienia i refleksje – /(niem.) Glaube, Vernunft und Universität – Erinnerungen und Reflexionen/. Papież mówił m.in. na temat stosunku chrześcijaństwa i islamu do rozumu i filozofii greckiej. Czerpiąc z prac prof. Teodora Khoury’ego, zacytował też dialog cesarza bizantyjskiego Manuela II Paleologa oraz refleksje muzułmańskiego uczonego Ibn Hazma (zm. 1069), które ukazywały, że idea islamskiego dżihadu, świętej wojny i nawracania siłą, a nie rozumem, sprzeciwia się Bogu, oraz że dla muzułmanów Bóg nie jest ograniczony nawet przez swoje Słowo i nic nie zmusi Go do objawienia nam prawdy. Jeśli taka będzie Jego wola, człowiek będzie musiał nawet czcić bożki. Wystąpienie papieskie wywołało międzynarodowe reakcje i kontrowersje w świecie muzułmańskim.
 • Biskup grodzieński życzy spokojnych świąt słuchaczom Polskiego Radia. "Jesteśmy dziećmi jednego Boga"
  - Składam najserdeczniejsze życzenia - przede wszystkim abyśmy korzystali z bożego miłosierdzia i zawsze byli pojednani z Bogiem. Życzę również wszystkim, by korzystali ze świętej spowiedzi i mieli czyste serca, przepełnione radością zmartwychwstałego Chrystusa - powiedział Aleksander Kaszkiewicz.
  W Grodnie i okolicach na zachodniej Białorusi katolicy stanowią około połowy ludności. Druga połowa to głównie wyznawcy prawosławia. Jest dużo małżeństw mieszanych. Takie rodziny często obchodzą święta dwukrotnie - według obrządku katolickiego i prawosławnego.
  Biskup podkreśla, że na Grodzieńszczyźnie rodziny katolicko-prawosławne żyją bardzo zgodnie. Z jednej i drugiej strony jest tolerancja, zrozumienie i wzajemny szacunek.
  - Jesteśmy dziećmi jednego Boga. Więcej nas łączy niż dzieli - powiedział hierarcha.
  Diecezja grodzieńska 13 kwietnia będzie obchodzić 25 lecie istnienia. Została powołana do życia decyzją papieża Jana Pawła.
  IAR,kh
 • Oby to już ostatnie święta były...
  Na Wielkanoc ciężko ludzi upilnować. Wiosna w powietrzu, krew się w żołnierzach budzi. Robota do zrobienia na Ojczyźnie czeka i sama się nie zrobi.

  Na Boże Narodzenie to jeszcze idzie wytrzymać. Siedzimy tu w śniegach zakopani, na naszej rubieży przygranicznej służba i życie upływają swym zwolnionym rytmem. Spokój jest, każdy usiłuje energię oszczędzać, wódki trocha więcej może po rejonach spijają, dla ogrzania zmarzniętych trzewiów.

  Ale na Wielkanoc każden się w pole wyrywa. Każdy incydent przygraniczny dokładnie jest analizowany i naciągany w nadzieji, że to teraz właśnie zbawcza wojna światowa się zaczyna. Wszcy rozumni widzą albowiem, a już my, katolicy tradycyjnej obserwancji widzimy najlepiej, bo oczyma Tradycji na świat spoglądamy, że bez oczyszczającej wojny się nie obejdzie. Wiadomo już, że tym razem wojna się od terrorystycznego incydentu z udziałem koziojebców rozpocznie.

  Na nasz rozum, a kozie syny niezbyt mądre są i przewidywalne, zacznie się wojna światowa jeszcze tej wiosny. Ostatnie zamaszki na Brukseli zupełną nieudolność służb bezpieczeństwa ukazały a także nieogarnioną niemoc infantylnych obywateli Zachodu. Kozie syny postarają się te okoliczności wykorzystać i po udanym zamaszku zrobią lada dzień serię nowych, lepszych zamachów. Wprawadzi się wtenczas stan wyjątkowy na Europie, naszą jednostkę tradycyjnie w stan czeronego alarmu postawią, jak to już nieraz ostatnio bywało, ostrą amunicję wydzą i kosztowne śmigłowce w powietrze poderwą, by granicę państwową monitorować. Wtenczas się zacznie, oby jak najprędzej.

  Wszystko lepsze będzie, niż ten stan permenentnego wyczekiwania. I patrzenia, jak nam pod dupą Ojczyznę ukochaną żydy ograbiają. Oby to już nareszcie ostatnia Wielkanoc była, gdy człek na haniebne poczynania unijnych bolszewików i naszych narodowych targowiczan biernie spoglądać musi. Niechby, zanim jeszcze trawy wzejdą, ulice miast naszych czarną juchą zdrajców Polski spłynęły. W imieniu pozostających na służbie przygraniczników: Radosnych Świąt! Następna Wielkanoc to już w wolnej Ojczyźnie będzie.
 • @Pan podporucznik 15:44:00
  Dzięki serdeczne za życzenia.

  Martwi mnie tylko, że nie widzisz szans na potrzebne zmiany bez "oczyszczającej" wojny. Ja tam wiem, że na wojnach, to dobrze wychodzą przede wszystkim spekulanci, w tym ich najgorszy sort, czyli banksterzy.
 • @Zbójnicki pies 15:40:31
  Dzisiaj Papież Franciszek mówił o potrzebie przywrócenia koegzystencji miedzy chrześcijanami i muzułmanami w Syrii.

  http://wpolityce.pl/kosciol/286594-blogoslawienstwo-urbi-et-orbi-i-wielkanocne-oredzie-papiez-zaapelowal-o-pokoj-w-syrii-i-oddal-hold-ofiarom-terroryzmu

  "Zmartwychwstały Chrystus wskazuje ścieżki nadziei dla drogiej Syrii, kraju udręczonego długim konfliktem, z jego ponurym orszakiem zniszczeń, śmierci, pogardy dla prawa humanitarnego i rozkładem obywatelskiej koegzystencji.

  Potędze zmartwychwstałego Pana zawierzamy toczące się rozmowy, ażeby dobra wola i współpraca wszystkich mogły przynieść owoce pokoju i zapoczątkować odbudowę społeczeństwa braterskiego, szanującego godność i prawa każdego obywatela".

  Zburzyć pokój jest łatwo. Demokracja "przyniesiona" przez amerykanów - jak się zdaje - zburzyła setki lat pokojowej koegzystencji między religiami w Syrii i dała pole do popisu dzihadystom.
 • On też jest jakiś nie nasz...
  Nawet i Papiórz jest przeciw nam. W dzisiejszym Urbi&Orbi nakazał kozich synów przyjmować i witać. Mason normalnie. No nic, my na jednostce modlimy się zań, ale bez specjalnego entuzjazmu.
 • @Pan podporucznik 19:43:14
  Poruczniku, Franciszek ujął to trochę inaczej: "Zmartwychwstały Chrystus, orędzie życia dla całej ludzkości, rozbrzmiewa przez wieki i zachęca nas, byśmy nie zapominali o mężczyznach i kobietach w drodze, poszukujących lepszej przyszłości, o coraz większej rzeszy migrantów i uchodźców - w tym wielu dzieci - uciekających od wojny, głodu, nędzy i niesprawiedliwości społecznej. Ci bracia i siostry na swej drodze zbyt często spotykają śmierć, a w każdym razie odrzucenie ze strony tych, którzy mogliby ich przyjąć i pomóc im. Niech kolejna runda Światowego Szczytu Humanitarnego nie zaniedba postawienia w centrum osoby ludzkiej z jej godnością oraz wypracowania polityki pomocy i ochrony ofiar konfliktów i innych sytuacji kryzysowych, przede wszystkim najsłabszych i tych, którzy są prześladowani z powodów etnicznych i religijnych".

  Oto pełen tekst orędzia Urbi et Orbi:

  „Chwalcie Pana, bo jest dobry,
  bo Jego miłosierdzie trwa na wieki” (Ps 135,1).

  Drodzy Bracia i Siostry, dobrych Świąt Wielkanocnych!

  Jezus Chrystus, będąc wcieleniem miłosierdzia Bożego, z miłości umarł na krzyżu i zmartwychwstał ze względu na miłość. Dlatego dziś głosimy: Jezus jest Panem!

  Jego zmartwychwstanie całkowicie wypełnia proroctwo psalmu: miłosierdzie Boga jest wieczne, a Jego miłość jest na zawsze, nigdy nie umiera. Jemu możemy całkowicie zaufać i dziękujemy Mu, bo dla nas zstąpił aż do głębi otchłani.

  Wobec duchowych i moralnych otchłani ludzkości, wobec pustek, które otwierają się w sercach, powodując nienawiść i śmierć, tylko nieskończone miłosierdzie może nam dać zbawienie. Tylko Bóg może wypełnić swoją miłością te pustki, te otchłanie i pozwolić nam nie spaść w przepaść, ale iść nadal razem w kierunku Ziemi wolności i życia.

  Radosne orędzie paschalne, że Jezusa, ukrzyżowanego, nie ma już tutaj, ale zmartwychwstał (por. Mt 28,5-6), daje nam pocieszającą pewność, że otchłań śmierci została przekroczona, a wraz z nią zostały pokonane żałoba, krzyk i trud (por. Ap 21,4). Pan, który doświadczył opuszczenia przez swoich uczniów, ciężaru niesprawiedliwego wyroku i wstydu haniebnej śmierci, daje nam teraz uczestnictwo w swoim nieśmiertelnym życiu i obdarza nas swoim spojrzeniem czułym i pełnym współczucia wobec głodnych i spragnionych, przybyszów i więźniów, usuniętych na margines i odrzuconych, ofiar nadużyć i przemocy. Świat jest pełen ludzi, którzy cierpią na ciele i duchu, podczas gdy codzienne doniesienia pełne są wiadomości o brutalnych zbrodniach, które nierzadko mają miejsce w domach, oraz o zbrojnych konfliktach na dużą skalę, które wystawiają całe narody na niewypowiedziane próby.

  Niech Zmartwychwstały Chrystus wskaże ścieżki nadziei ukochanej Syrii, krajowi rozdartemu przez długotrwały konflikt z jego smutnym ciągiem zniszczenia, śmierci, pogardy dla prawa humanitarnego i dezintegracji społeczeństwa obywatelskiego. Mocy Zmartwychwstałego Pana powierzamy trwające rozmowy, aby przy dobrej woli i współpracy wszystkich można było zbierać owoce pokoju i zacząć budowę społeczeństwa braterskiego, szanującego godność i prawa każdego obywatela. Niech orędzie życia, głoszone przez anioła przy kamieniu odsuniętym od grobu, przezwycięży zatwardziałość serc i krzewi owocne spotkanie między narodami i kulturami w innych rejonach basenu Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu, zwłaszcza w Iraku, Jemenie i Libii.

  Niech obraz nowego człowieka jaśniejący na obliczu Chrystusa sprzyja w Ziemi Świętej współistnieniu między Izraelczykami a Palestyńczykami, a także cierpliwej gotowości i codziennemu wysiłkowi, aby przyczynić się do budowy podstaw sprawiedliwego i trwałego pokoju na drodze bezpośrednich i szczerych negocjacji. Niech Pan Życia towarzyszy także wysiłkom mającym na celu ostateczne położenie kresu wojnie na Ukrainie, pobudzając i wspierając również inicjatywy pomocy humanitarnej, w tym uwolnienie osób uwięzionych.

  Niech Pan Jezus, będący naszym pokojem (por. Ef 2,14), który zmartwychwstając pokonał zło i grzech, pobudzi w te Wielkanocne Święta naszą solidarność z ofiarami terroryzmu, ślepej i brutalnej formy przemocy, która nieustannie przelewa niewinną krew w różnych częściach świata, jak to miało miejsce podczas ostatnich zamachów w Belgii, Turcji, Nigerii, Czadzie, Kamerunie i Wybrzeżu Kości Słoniowej i Iraku; niech skieruje ku pomyślnemu rozwiązaniu zaczyny nadziei i perspektywy pokoju w Afryce; myślę szczególnie o Burundi, Mozambiku, Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym, naznaczonych napięciami politycznymi i społecznymi.

  Orężem miłości Bóg pokonał egoizm i śmierć; Jego Syn Jezus jest bramą miłosierdzia szeroko otwartą dla każdego. Niech Jego orędzie paschalne wpływa coraz bardziej na naród wenezuelski w trudnych warunkach, w jakich obecnie żyje, i na tych, w których rękach spoczywają losy tego kraju, aby można było pracować na rzecz dobra wspólnego, poszukując przestrzeni dialogu i współpracy ze wszystkimi. Niech wszędzie będą podejmowane działania na rzecz krzewienia kultury spotkania, sprawiedliwości i wzajemnego szacunku, które jedynie mogą zapewnić duchową i materialną pomyślność obywateli.

  Zmartwychwstały Chrystus, orędzie życia dla całej ludzkości, rozbrzmiewa przez wieki i zachęca nas, byśmy nie zapominali o mężczyznach i kobietach w drodze, poszukujących lepszej przyszłości, o coraz większej rzeszy migrantów i uchodźców - w tym wielu dzieci - uciekających od wojny, głodu, nędzy i niesprawiedliwości społecznej. Ci bracia i siostry na swej drodze zbyt często spotykają śmierć, a w każdym razie odrzucenie ze strony tych, którzy mogliby ich przyjąć i pomóc im.

  Niech kolejna runda Światowego Szczytu Humanitarnego nie zaniedba postawienia w centrum osoby ludzkiej z jej godnością oraz wypracowania polityki pomocy i ochrony ofiar konfliktów i innych sytuacji kryzysowych, przede wszystkim najsłabszych i tych, którzy są prześladowani z powodów etnicznych i religijnych.

  W ten wspaniały dzień niech „raduje się ziemia opromieniona tak niezmiernym blaskiem” (por. Orędzie Wielkanocne z Wigilii Paschalnej), chociaż doznaje ona wiele krzywdy i zbezczeszczenia przez chciwe wyzyskiwanie, które zaburza równowagę w przyrodzie. Myślę zwłaszcza o obszarach dotkniętych skutkami zmian klimatycznych, które często powodują suszę czy gwałtowne powodzie, z wynikającymi z nich kryzysami żywnościowymi w różnych częściach naszej planety.

  Wraz z naszymi braćmi i siostrami, którzy są prześladowani za wiarę i z powodu swej wierności imieniu Chrystusa, a także w obliczu zła, które wydaje się mieć przewagę w życiu wielu ludzi, posłuchajmy raz jeszcze pocieszających słów Pana: „Odwagi! Ja zwyciężyłem świat” (J 16,33). Dzisiaj jest jaśniejący dzień tego zwycięstwa, bo Chrystus podeptał śmierć, a przez swoje zmartwychwstanie przyniósł życie i nieśmiertelność (por. 2 Tm 1.10). „On to nas wyprowadził z niewoli do wolności, ze smutku do radości, z żałoby do świętowania, z ciemności do światła, z niewoli do odkupienia. Więc mówmy przed Nim: Alleluja” (Meliton z Sardes, Homilia Paschalna).

  Do tych, którzy w naszych społeczeństwach stracili wszelką nadzieję i smak życia, do przygnębionych osób starszych, które w samotności odczuwają, że ubywa im sił, do młodych, którym zdaje się, że nie mają przyszłości, do wszystkich kieruję raz jeszcze słowa Zmartwychwstałego Pana: „Oto czynię wszystko nowe... pragnącemu dam darmo pić ze źródła wody życia” (Ap 21,5-6). Niech to pocieszające orędzie Jezusa pomaga każdemu z nas zacząć od nowa z większą odwagą i nadzieją budować drogi pojednania z Bogiem i z braćmi. Tak bardzo tego potrzebujemy!

  http://pl.radiovaticana.va/news/2016/03/27/papieskie_or%C4%99dzie_wielkanocne_/1218475
 • Autorka
  Od grzechu pierworodnego Ewy i Adama szatan wybijał się na władcę tego świata. Był nim, kiedy kusił Jezusa ofiarowując Mu wszystkie królestwa świata za jeden pokłon. Był nim, kiedy wysłannicy kapłanów świątyni szli pojmać Jezusa w Ogrójcu. Triumfował, kiedy Jezus skonał na Krzyżu. Długo się nie cieszył, bo Jezus zmartwychwstał, co spowodowało, że od tej chwili to On został władcą również tego świata, i sprawuje swoją funkcję siedząc po prawicy Boga Ojca Wszechmogącego.

  To dlatego papież Benedykt XVI napisał:
  „Tak jak na wiosnę promienie słoneczne sprawiają, że na gałęziach drzew pojawiają się i otwierają pąki, podobnie światło zmartwychwstania Chrystusa daje moc i znaczenie każdej ludzkiej nadziei, każdemu oczekiwaniu, pragnieniu, projektowi. Dlatego cały wszechświat cieszy się dziś z wiosny ludzkości, wyrażającej bez słów pochwalny hymn stworzenia. Wielkanocne «alleluja», które rozbrzmiewa w Kościele pielgrzymującym w świecie, wyraża niemą radość wszechświata, a przede wszystkim pragnienie każdej ludzkiej duszy, szczerze otwartej na Boga, więcej, wdzięcznej za Jego nieskończoną dobroć, piękno i prawdę.
  «Ze zmartwychwstania Twego, Chryste, niech niebo i ziemia się radują»”.

  Odtąd diabeł bez naszej zgody już nic nie może. Jest się z czego radować.


  Zło jednak z tego świata automatycznie nie zniknęło. To nie magia, ani nowe Boże dzieło stwórcze. Szatan wciąż jest groźny, choć już nie działa wprost. Wciąż nam grozi, że damy się zwyciężyć złu.
  Tym razem jednak “piłka jest po naszej stronie” – rezultat tych zmagań tylko od nas zależy. Jezus przetarł nam drogę i nie jesteśmy w tych zmaganiach sami - “światło zmartwychwstania Chrystusa daje moc i znaczenie każdej ludzkiej nadziei, każdemu oczekiwaniu, pragnieniu, projektowi…”

  Ciąg dalszy rozważania w notce “Refleksja wielkanocna – „zło dobrem zwyciężaj”.”, którą zamierzam zaraz zamieścić.

  Pozdrawiam serdecznie
 • @miarka 07:01:33
  Dziękuję za komentarz. Przeczytam z ciekawością Twoją notkę.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej