Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
352 posty 11270 komentarzy

Bona diagnosis, bona curatio. Bez Boga ani do proga.

Rebeliantka - Zna się na zarządzaniu. Konserwatystka. W wieku średnim, ale bez oznak kryzysu. Nie znosi polityków mamiących ludzi obietnicami bez pokrycia (fumum vendere – dosł.: sprzedających dym). Współzałożycielka Konfederacji Rzeczpospolitej Blogerów

Kompletny upadek autorytetu instytucji publicznych

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Przeanalizujcie to. Zgroza ogarnia.

 

 

Źródło: tajnikipolityki.pl/diagnoza-swiadomosci-prawnej-polakow-2016/

 

Klęska, totalna klęska. Polacy traktują sferę publiczną jako w zasadzie niegodną zaufania.

 

KOMENTARZE

 • @
  Wojsko - 35% totalna klęska.
 • Najwyższe zafanie do strażaków
  .... ale ich jest podobno 700 tysięcy.

  http://www.zosprp.pl/files/news/430/OSPwliczbach.pdf
 • @nocny gryzoń 01:33:10
  Sondaż, który przytoczyłeś był sprzed roku, a robiła go wyjatkowo niegodna zaufania sondażownia, czyli CBOS :)

  Rok temu strasznie się podlizywali Komorowskiemu :))))
 • @Autorka
  Proszę czytać ze zrozumieniem to, co mieli zrobić respondenci:

  "Możesz zaznaczyć dowolną liczbę instytucji, ale staraj się wybrać te którym najbardziej ufasz"

  Oznacza to, że żaden z respondentów nie wypowiadał się na temat zaufania bądź jego braku w stosunku do wymienionych instytucji, ale jedynie wypowiadał się w sprawie swojego uszeregowania zaufania do instytucji. Podane procenty symbolizują jedynie stan uszeregowania zaufania do instytucji publicznych, a nie poziom tego zaufania.

  Podany przez szanowną Autorkę wniosek:
  "Polacy traktują sferę publiczną jako w zasadzie niegodną zaufania."
  w żaden sposób z podanego sondażu nie wynika.
 • @programista 08:33:00
  Coś takiego.

  A więc przytoczmy wniosek autorów badania:

  "Wyniki badania pokazują również ograniczone zaufanie do instytucji wymiaru sprawiedliwości. W pierwszej trójce urzędów i instytucji publicznych, cieszących się największym zaufaniem Polaków znalazły się straż pożarna (65%), wojsko (35%) i pogotowie ratunkowe (31%). Z najniższym odsetkiem wskazań stawkę zamykają sądy rejonowe (3%), Sejm (3%), sądy okręgowe (3%), ZUS (2%), Senat (2%) i prokuratury rejonowe (1%)".

  Też nie rozumieli swoich badań?
 • @Rebeliantka 09:54:33
  Kontrowersyjna jest następująca teza:
  "Wyniki badania pokazują również ograniczone zaufanie do instytucji wymiaru sprawiedliwości"
  Wyniki bowiem pokazują tylko tyle, że Polacy BARDZIEJ niż instytucjom wymiaru sprawiedliwości ufają innym instytucjom. W badaniu nie ma bowiem żadnego stopniowania poziomu zaufania, nie ma żadnej ograniczonej puli zaufania którą respondent miałby rozdzielić pomiędzy wskazane instytucje.
  Autorzy badań natomiast dokonali interpretacji takiej, że jeżeli respondent nie wskazał jakiejś instytucji to oznacza że jej NIE MA DO NIEJ ZAUFANIA - a to jest sprzeczne z treścią polecenia jakie respondent otrzymał.
 • @programista 10:15:19
  Niech Pan nie odwraca kota ogonem. Jeśli ktoś nie wybiera instytucji wymienionych w badaniu, to im albo wcale nie ufa, albo ufa bardzo mało, czyli "nie ma do nich zaufania".

  Znikome zaufanie niewiele się różni od jego braku.
 • @Rebeliantka 09:54:33
  Warto zresztą przeczytać to:

  http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/umiarkowane-zaufanie-polakow-do-sadow
 • @Rebeliantka 10:31:54
  Ps. To badanie, które opublikowano na stronie lexa wykonywał CBOS ;)
 • Parę konkluzji z tych badań
  Stosunek do samych sędziów połowa wszystkich badanych (51 proc.) ma ani dobry, ani zły. Ale 23 proc. deklaruje negatywny, a tylko 19 - pozytywny. Ale wśród tych, którzy czerpią wiedzę z własnego doświadczenia z sądami, odsetek złych opinii o sędziach jest wyższy - 34 proc.

  Niepokojące jest, że aż 22 proc. badanych nie wierzy, że sędziowie orzekają niezawiśle, nie ulegają naciskom. 44 proc. zaś uważa, że czasem ulegają, a czasem nie. Czyli aż 66 proc nie ma zaufania do niezawisłości sędziów.

  Zbyt skomplikowane procedury znalazły się na drugim miejscu.

  Na trzecim - korupcja sędziów, to największy problem dla 25 proc. badanych. Nie ma przy tym większych różnic pomiędzy osobami, które o sądach wiedzę czerpią z mediów i z własnych doświadczeń.

  Sędzię Kamińską najbardziej martwi, że aż 16 proc. badanych na pierwszym miejscu umieściło wydawanie przez sędziów wyroków na podstawie niewystarczającego materiału, a 9 proc. - niekompetencję sędziów.

  - Urząd sędziego, który powinien być koroną zawodów prawniczych, od trzech lat jest "koroną", ale tylko zawodu referendarza i asystenta sędziego [po praktyce w tych zawodach i złożeniu egzaminu sędziowskiego można się starać o sędziowską nominację]. Ich przydatności do zawodu nie można sprawdzić, bo nie ma asesury (sędzia "na próbę"). A nominację dostają dożywotnio - mówi ironicznie.

  9 proc. badanych za największy problem polskich sądów uznała złe traktowanie obywateli.


  CBOS, 30 listopada - 6 grudnia 2012 r., 1135-osobowa reprezentatywna próba losowa dorosłych mieszkańców Polski.

  Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,76842,13266735,Sady_niegodne_zaufania__ale_przyjazne.html#ixzz4529H4ytc
 • Jeszcze tutaj
  Cytuję:

  Mocno podzielone są również opinie na temat niezawisłości sędziowskiej, stanowiącej konstytucyjną zasadę wymiaru sprawiedliwości. Jedynie czterech na stu badanych sądzi, że sędziowie w Polsce orzekając wyroki nie podlegają żadnym naciskom z zewnątrz. Niespełna jedna piąta ankietowanych (18%) nie ma co prawda takiej pewności, jednak twierdzi, że sytuacja taka ma miejsce w przypadku zdecydowanej większości orzeczeń. Ponad dwie piąte respondentów (44%) ma natomiast mieszane odczucia w tym względzie – twierdzą oni, że z niezawisłością sędziów różnie bywa. Więcej niż co piąty dorosły Polak (łącznie 22%) nie wierzy w niezawisłość sędziów, sugerując, że orzekane przez nich wyroki zazwyczaj (19%) lub zawsze (3%) nie są niezależne.

  Ogólne oceny funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce są na ogół negatywne (61% wskazań), w tym co siódmy badany (13%) twierdzi, że system ten działa zdecydowanie źle. Tylko nieco ponad jedna czwarta respondentów (łącznie 28%) wystawia mu ocenę pozytywną, przy czym jedynie nieliczni (1%) uważają, że wymiar sprawiedliwości działa zdecydowanie dobrze.

  Źródło: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,CBOS-tylko-jedna-piata-Polakow-dobrze-ocenia-funkcjonowanie-sadow,wid,15248858,wiadomosc.html
 • @Rebeliantka 10:29:02
  Polecenie dla respondenta było następujące:
  "Którym urzędom lub instytucjom publicznym w Polsce ufasz najbardziej? Możesz zaznaczyć dowolną liczbę instytucji, ale staraj się wybrać te którym najbardziej ufasz."

  "Jeśli ktoś nie wybiera instytucji wymienionych w badaniu, to im albo wcale nie ufa, albo ufa bardzo mało, czyli "nie ma do nich zaufania"." - moim zdaniem takie właśnie rozumowanie to odwracanie kota ogonem gdyż pytanie ankietowe było zupełnie inne.

  Niewielki procent występujący przy niektórych instytucjach świadczy wyłącznie o tym, że dla respondenta były instytucje którym UFA BARDZIEJ. O niczym więcej.
 • @Rebeliantka 10:39:17
  Czy szanowna Autorka zauważa różnicę w wynikach tych sondaży i sondażem prezentowanym?
  Sondaż prezentowany wskazywałby na 3% zaufania - czego wymieniane w komentarzach przez szanowną Autorkę sondaże zdecydowanie nie potwierdzają wykazując różnice o rząd wielkości.
 • @programista 11:00:37
  Proszę przyjrzeć się datom badań.
 • @programista 10:55:24
  Oczywiście, że świadczy o czymś więcej. Podtrzymuję dotychczasowe stanowisko.
 • @Rebeliantka 11:38:20
  Pracowali na to 25 lat...

  Ciekawe, jak wyglądał ten / taki rozkład "za komuny". Z punktu widzenia "ludzia", a nie "opozycjonisty".
 • @laurentp 12:11:22
  To jest dobre pytanie. Potoczne przekonanie jest takie, że - pomijając sprawy polityczne i nadużycia w takich procesach - to w "zwykłych sprawach" sędziowie przed 89 orzekali rzetelniej.
 • @Rebeliantka 13:36:51
  Witam!.

  Tak prawdę mówiąc to i przed 89 sędziowie nie mogli orzekać rzetelniej, ponieważ Temida posiada cały czas starą wagę szalkową i nie chce jej zmienić na cyfrową wagę naszych czasów XXI wieku.

  Technika pędzi szybko do przodu w binarnym systemie, lecz, My uwiązani jesteśmy konstytucyjną równowagą trójwładzy.

  Jako trójpołówki nie posiadamy żadnej wartości, dlatego upadek autorytetu jest szybszy w odwrotnym kierunku do rozwoju techniki.

  Aby instytucje publiczne odzyskały autorytet, musi być wpis do konstytucji o równowadze władzy zapisany liczbą parzystą. Czyli czystą prawdą o równowadze:))
 • @goodness 15:12:01
  Czyli, czystą prawdą o równowadze żywych podmiotów.
 • :)))
  Sejm 3% he he he...to w zasadzie by się zgadzało...a byłby to dobry argument, żeby go rozwiązać:))...

  też mam pełne zaufanie do Straży Pożarnej, tym niemniej, że zawsze jako pierwsza jest przy wypadku i innych nieszczęśliwych zdarzeniach(według procedur chyba powinna być pierwsza)...

  sfera publiczna to ch*j, dupa i kamieni kupa...jakby zacytować klasyka

  pozdrawiam...z piateczką :))
 • @goodness 15:12:01
  Prawda. Suweren powinien odzyskać należne mu miejsce.
 • @trybeus 18:38:56
  Też pozdrawiam i dzięki za piąteczkę :)
 • @programista 11:00:37
  Tutaj pełen raport z badań.

  http://www.slideshare.net/di24pl/diagnoza-wiadomoci-prawnej-polakw-2016

  Ale i tak pewnie będziemy podtrzymywać swoje interpretacje. :)
 • My w USA uwazamy rzad za naszego wroga, jak Nimcow w czasie okupacji.
  Czy Radio Wolna Europa tlumaczylo nam jak naprawde w USA jest?To radio to bylo CIA a moj biedny tata myslal, ze to prawda.
 • @Rebeliantka 00:57:01
  .
  Prawda. Suweren powinien odzyskać należne mu miejsce.

  Lecz, dumny Naród z art 4. Konstytucji, że jest najwyższą władzą, w swym napuszeniu nie widzi swego pustego miejsca przy stole decyzyjnym.

  art. 10 konstytucji zapomniał o miejscu dla najwyższej władzy przy stole decyzyjnym. Taki zapis:)

  Serdecznie Pozdrawiam
 • @staszek kieliszek 07:57:55
  Ostra rekapitulacja z tym rządem, jako wrogiem :)

  Myślę jednak, że się nie mylisz :)
 • @Rebeliantka 12:30:52
  Oczywiście, mowa o amerykańskim rządzie.
 • Druga lista
  Powinna być jeszce druga lista badań, tych na minusie i tu na pierwszym miejscu umieściłbym sądy wzelkiej maści, następnie komorników , prokuraturę, urzędy miejsckie, państwowe itd.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej