Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
321 postów 10650 komentarzy

Bona diagnosis, bona curatio. Bez Boga ani do proga.

Rebeliantka - Zna się na zarządzaniu. Konserwatystka. W wieku średnim, ale bez oznak kryzysu. Nie znosi polityków mamiących ludzi obietnicami bez pokrycia (fumum vendere – dosł.: sprzedających dym). Współzałożycielka Konfederacji Rzeczpospolitej Blogerów

Czy nie będzie można już ścigać ukraińskich nacjonalistów?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nie są dla mnie jasne konsekwencje dzisiejszego wyroku TK sygn. K 1/18.

 

Jak podaje portal www.wpolityce.pl:

Przepisy nowelizacji ustawy o IPN w zakresie użytych pojęć „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia” są niezgodne z zasadą określoności przepisów prawa i w związku z tym zostały uznane za niekonstytucyjne - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny.

    Trybunał stwierdza, że tworząc zakwestionowane przepisy ustawodawca posłużył się zwrotami o nieokreślonym desygnacie. Ich znaczenia ani nie zostały sformułowane w ustawie, ani nie można ich zrekonstruować w sposób niebudzący wątpliwości w oparciu o konotacje występujące w języku powszechnym

— powiedział w uzasadnieniu wyroku sędzia TK Andrzej Zielonacki.

Jak dodał, pojęcie „ukraińscy nacjonaliści” funkcjonuje także w ustawie o kombatantach, ale - zarówno tam, jak i w ustawie o IPN - „ustawodawca zaniechał jednak definicji tego pojęcia”.

    Ustawa o IPN w ogóle nie precyzuje, czy przez +ukraińskich nacjonalistów+ należy rozumieć tylko zorganizowane struktury polityczne lub paramilitarne, których członkowie brali udział w czynach wymierzonych przeciw władzy państwowej oraz ludności cywilnej, czy też każdego, kto utożsamiając się z ideami ukraińskiego ruchu narodowego działał przeciw państwu polskiemu i jego obywatelom w czasie II RP, II wojny światowej i w okresie powojennym

— podkreślił sędzia Zielonacki.

Zgodnie z zakwestionowanymi przepisami ustawy o IPN zbrodniami ukraińskich nacjonalistów (również tych ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką) są „czyny popełnione przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1925-1950, polegające na stosowaniu przemocy, terroru lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności”. Przepisy także głoszą, że taką zbrodnią było m.in. ludobójstwo na obywatelach II RP na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. M.in. te przepisy zaskarżył następczo prezydent Andrzej Duda, wskazując, że pojęcia „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia” są nieprecyzyjne.

https://wpolityce.pl/polityka/429958-tk-czesc-przepisow-ustawy-o-ipn-niezgodnych-z-konstytucja

 

Ustawa o IPN reguluje m.in. tryb ścigania zbrodni ukraińskich nacjonalistów i członków ukraińskich formacji kolaborujących z Trzecią Rzeszą Niemiecką (p. przepisy ogólne - art. 1 punkt 1 lit. a i punkt 2).


W art. 55 jest z kolei regulacja: Kto publicznie i wbrew faktom zaprzecza zbrodniom, o których mowa w art.1 pkt 1, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 3. Wyrok podawany jest do publicznej wiadomości.


Czy zatem dzisiejszy wyrok oznacza, że nie tylko nie będzie można ścigać za zaprzeczanie  zbrodniom "ukraińskich nacjonalistów" (bo w ustawie nie określono desygnatów tego pojęcia), ale nawet samych zbrodniarzy z tego samego powodu?

Czy prezydent Duda zaskarżając do TK nowelizację ustawy o IPN uczynił dziwaczny podarunek neobanderowcom?

http://trybunal.gov.pl/postepowanie-i-orzeczenia/wokanda/art/10400-nowelizacja-ustawy-o-instytucie-pamieci-narodowej/

KOMENTARZE

 • Co o tym sądzicie?
  Może prawnicy by się wypowiedzieli?
 • Ukraińskie lobby
  a właściwie banderowskie, w Polsce nie śpi. Podobnie jak żydowskie.
  Możemy spodziewać się wszystkiego najgorszego.
  Taki przyzwolenia i zaniechania kompromituja i delegitymizuja obecne władze. Poprzednie lepsze nie były. Teraz jako opozycja też milczą czyli popierają linię rządu i prezydenta.
 • Tutaj treść dzisiejszego wyroku
  http://trybunal.gov.pl/postepowanie-i-orzeczenia/wyroki/art/10462-nowelizacja-ustawy-o-instytucie-pamieci-narodowej/
 • Za co dziękuje Poroszenko?
  https://fakty.interia.pl/swiat/news-ukraina-poroszenko-podziekowal-polskiemu-tk-za-orzeczenie-ws,nId,2788061

  Żenada.

  "Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją wyrazy dotyczące 'ukraińskich nacjonalistów' i 'Małopolski Wschodniej'. Dziękuję Panu Prezydentowi A. Dudzie za inicjatywę postępowania w TK i Trybunałowi za orzeczenie" - napisał szef państwa w języku ukraińskim i polskim w mediach społecznościowych.

  "Działamy dalej na rzecz wzmocnienia partnerstwa ukraińsko-polskiego" - podkreślił Poroszenko.

  Wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko, który stoi na czele Międzyresortowej Komisji ds. Upamiętnień w swoim kraju, oświadczył, że orzeczenie TK oznacza potwierdzenie prawne stanowiska, które zajmowały w sprawie ustawy o IPN ukraińskie władze.

  "Ta decyzja zamyka jedną z zasadniczych dla nas kwestii, która w ostatnim czasie wywoływała poważne napięcia w dwustronnych relacjach ukraińsko-polskim. Oczekuję na kontynuację dialogu i rozwiązanie wszystkich problematycznych spraw między naszymi państwami, które narastały od dziesięcioleci" - napisał Rozenko na Facebooku.
 • moim zdaniem
  Moim zdaniem jak najbardziej trafne. Przestańcie na chwilę myśleć o Banderze i skupcie się na samych wyrazach i ich znaczeniu. Na przykład "ukraiński nacjonalista" nie jest absolutnie określeniem człowieka miłującego
  Banderę i zarzynanie Polaków. Może być normalnym człowiekiem który jest zwykłym ukraińskim patriotą który chce dobra Ukrainy i jej narodu. Ustawa IPN powinna być ścisła, to jednak dla tchórzliwych ludzi było za wiele. Określając dokładnie o co chodzi narazili by się na szwank i "perturbacje". Tak więc zamydlili temat aby go w najbliższym czasie spuścić do "lochu".
 • @Stara Baba 14:39:22
  Nowelizację w odniesieniu do zbrodni wołyńskiej - jeśli dobrze pamiętam - proponował klub Kukiza. Specjalnie "zamydlili"?
 • Jakiś ukraiński nacjonalista
  właśnie zapunktował "jedynką" ;)
 • @Rebeliantka 14:44:15
  Nowelizacja była jak najbardziej potrzebna. Podawała by specyficzne konkrety za które można by było konkretnie ścigać. To jednak jak widać
  nie było PiS-owszczykom na rękę. Trzeba było ludzi pogłaskać bo się burzyli wiec "coś tam" nabazgrali.
  Po hucpie z ustawą z żydami ja już IPN i ludziom z "rządu i okolicy"
  nie wierzę.
 • @Rebeliantka 14:53:29
  Ja jak zawsze Krysiu 5***** i pzdr.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 13:02:09
  Stronnictwo Żydowskie to nie tyle, że nie śpi, tylko jest pełne wigoru i nowych pomysłów, które niedługo odczujemy na własnych 4 literach
 • @Stara Baba 14:54:07
  Rozumiem.
 • @kula Lis 68 14:57:15
  Dzięki.
 • @zbig71 15:04:19
  Oby nie, bo już trudno wytrzymać :(
 • Nie można ruszać amerykańskiego przyczółka wojennego i miejsca pod bazy!!
  Oraz miejsca interesu wielu prominentnych polityków znad Potomaku i Morza Martwego.

  Choćby sam diabeł z dna piekła, był tam wywyższany to zawsze będzie poparcie zarządu Polski.....na rozkaz pana !!!

  Nie po to zaoceaniczni i pustynni rozwalali cerkiew na Ukrainie... i te wszystkie zabiegi nie mogą pójść na marne!!

  https://marucha.wordpress.com/2019/01/17/prawoslawie-i-rozlam-czyli-amerykanski-sabotaz/

  No to zig hajl Rudolf Hess.....
  https://youtu.be/qxHFA5xJgY4


  Wstaliśmy z kolan!!na 100lecie niepodległości!!
 • @Rebeliantka 14:10:24
  Ważne, że prezydent Ukrainy zadowolony. Teraz pewnie się długo czasu minie zanim ustawę uściślą.
 • @trojanka 15:12:03
  Gorzka ocena, ale zrozumiała.
 • @lorenco 15:14:51
  Do wyborów mogą nie zdążyć. Ale sprawę podejmą, aby kresowiacy się nie wściekali.
 • Obecny Prezydent Przemyśla Pan Wojciech Bakun!
  https://youtu.be/thm3AQ4eC24


  https://www.tvp.info/23174927/cztery-miliardy-zlotych-dla-ukrainy-polska-udzieli-kredytu

  Polska udzieli Ukrainie 4 mld zł kredytu
  ostatnia aktualizacja:
  15.12.2015 15:50

  Polska uruchomi dla Ukrainy linię kredytową wysokości 4 mld zł - oznajmił Petro Poroszenko po rozmowach z Andrzejem Dudą.
  http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1558069,Polska-udzieli-Ukrainie-4-mld-zl-kredytu

  Doradca MSZ: Nieważne, czy Ukraina odda nam 4 mld złotych

  Więcej informacji: https://pikio.pl/doradca-msz-niewazne-czy-ukraina-odda-nam-4-mld-zlotych/
  https://pikio.pl/doradca-msz-niewazne-czy-ukraina-odda-nam-4-mld-zlotych/
 • @trojanka 15:23:49
  Dzięki za uzupełniające linki.
 • @Rebeliantka 15:05:30
  Najpóźniej Jesienią tego roku musi być w Kongresie przedstawione sprawozdanie odnośnie aktu 447. Być może czegoś się dowiemy. A już za pasem rocznica Oświęcimia, potem 8 Marca, Kwiecień, rocznica powstania w getcie. Juda będzie się czołgał przed swoimi żydowskimi przyjaciółmi. Także wszystko przed nami.:-))
 • Autorka
  O, to się będzie działo.
  Bo na "ukraińskim nacjonaliźmie" już się skończyć nie może.
  Trzeba będzie się już na tej podstawie domagać i wielu, wielu innych definicji, nawet obszernego załącznika z jednoznaczymi, nie dopuszczającymi interpretacji definicjami do Konstytucji.

  Zacząć można od "polskiego nacjonalizmu" (jako miłości swojego Narodu), i definicji "patriotyzmu" (jako miłości Ojczyzny swojego Narodu).
  Może nam sprecyzują "mowę nienawiści" i "politykę", oraz "źródło prawa", "źródło władzy", władzę zwierzchnią" i "Naród oraz "narodowość", "tolerancję" i "równouprawnienie", "szowinizm" i "syjonizm", "semityzm" i "antysemityzm"...

  - Wszystko zgodnie z "zasadą określoności przepisów prawa", ze zwrotami o jasno określonym desygnacie.
  - Ich znaczenia i sformułowane w ustawie zasadniczej, tak aby można można je było zrekonstruować w sposób niebudzący wątpliwości w oparciu o konotacje występujące w języku powszechnym.


  Na początek wnioskuję o zawieszenie funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego dopóki taki załącznik do Konstytucji nie zostanie przyjęty w referendum konstytucyjnym kontrolowanym przez przedstawicieli polskich organizacji i ruchów narodowych.
 • Link do filmu dokumentalnego "Zbrodnie UPA w Dylągowej" Emisja TV TRWAM: sobota 19 stycznia godz.16:10 zwiastun
  Link do filmu dokumentalnego "Zbrodnie UPA w Dylągowej" Emisja TV TRWAM: sobota 19 stycznia godz.16:10
  zwiastun

  https://t.co/I0tNeiOvnA
 • Globalna mafia żydowska nie chce by sługusy i wasale się kłócili
  Oni wszyscy maja służyć całym swoim życiem interesom tej mafii a nie rozpraszać się na jakieś wzajemne rozrachunki.

  Poszły polecenia by nie zaogniać ... i sługusy posłusznie wykonały i to polecenie.
 • @zbig71 16:16:01
  Czego chcesz się dowiedzieć? Ja mogę pomóc. USA jest już praktycznie przejęte przez garbatych. Bez lojalki względem ich interesów już praktycznie nie można być nawet politykiem. Co to znaczy dla Polski? Koszmar!
 • Zrzutka!!nawet nieduże kwoty mile widziane, wszystko jawne i poparte fakturami i zdjęciami!
  https://twitter.com/KSokolowska123

  Celem zbiórki jest zebranie funduszy na tygodniową kampanię informującą społeczeństwo o ukraińskim ludobójstwie na Polakach, które miało miejsce na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947.

  Historia jest cały czas fałszowana przez stronę ukraińską a w naszym Kraju niestety jeszcze nie doczekaliśmy się rządów, które pozwolą naszym dzieciom uczyć się w szkołach o tragedii, która spotkała nas z rąk ukraińskich sąsiadów. Musimy sami walczyć o PAMIĘĆ i PRAWDĘ dla naszych bestialsko pomordowanych Rodaków, którzy po dziś dzień dalej leżą w haniebnych dołach śmierci niejednokrotnie przysypanych śmieciami lub specjalnie zasypanych studniach. To pierwsza akcja Fundacji "Wołyń Pamiętamy". Pierwsza ale nie ostatnia!


  https://t.co/owFiN6a3m8
 • @Stara Baba 17:11:59
  Czy są szanse, aby wyłgać się z tych uroszczeń. ? Czy jednak zetrą nas na miazgę?
  I czy Amerykanie też są uśpieni jak Polacy?
 • Daniel Ellsberg -człowiek , który pokonał Pentagon oraz samego siebie.....sam się nawrócił z podżegacza wojennego
  i przedzieżgnął w obrońcę pokoju.

  Daniel za to co zrobił jest mi osobą bardzo bliską, ja też żyjąc w zakłamanym systemie, będąc jego wysokim funkcjonariuszem i ten system umacniając , co dzień miałem dyskomfort moralny, że źle postępuję. Rosło to we mnie latami , aż stałem się w końcu nowonarodzoną osobą.

  Od wielu juź lat , bez względu na różne przykre konsekwencje i co pokazała ostatnia historia z utratą zycią włącznie kroczę drogą światłości. Przestałem się bać.

  Czekam na przyjście nowego , lepszego świata poprzez przeobrażenie starego, po przebudzeniu się ludzkości, co stanie się nagle i szybko, niezależnie od oporu i strachu jakie to przebudzenie budzi u rządzących.

  PS. Mając 3,5 roku /1954 r./ spadłem z wozu konnego , którym wówczas rozwożono chleb /mieszkałem na widzewskim podwórku, gdzie była piekarnia./ i wóz przejechał po mnie, trafiłem do szpitala w stanie ciężkim , gdzie okazało się , iż na moim ciele nie ma nawet zadrapania i całe są moje narządy wewnętrzne ....pomimo to zalecano moją dalsza obserwację. Mama jednak zdecydowała i wzięła mnie do domu na własne żądanie.

  Ten fragment mojego życiorysu przekonał mnie, że jestem dłużnikiem tego co się wówczas stało. Teraz spłacam ten dług .

  Do tych , którzy w ostatmim czasie mnie opuścili , zdradzili.z glupoty lub dla korzyści ...pozostawili bez wsparcia wtedy , kiedy tego potrzebowałem kieruję słowa :
  " ze złem się nie współpracuje "

  https://vimeo.com/26516136?fbclid=IwAR3NiEURNQS1dgnNubQW9DRhOXmQd4SyozL63d-TsOS7eoiQ3F3Kz0Ws0EE
 • Porażający
  serwilizm wobec u krainy... żenada panie Duda...
 • @Olka P. 20:44:32
  KAŻDYM działaniem po kolei ,upokarzają Polaków!!i mało mnie to obchodzi co im każe ambasada USA i rzidi. Nie ma honoru i godności narodu, nie ma wolności i nie ma Polski!!choćby sobie maszerowali 3 razy dziennie z flagami!

  https://pbs.twimg.com/media/DxIzZDNWoAI5DIk.jpg
 • @trojanka 21:25:49
  FILM dla PISU!
  https://youtu.be/6YARNGRv8VQ
 • TK łże jak Duda
  Obydwa kwestionowane terminy są jak najbardziej określone Małopolska Wschodnia jest powszechnie stosowanym pojęciem wśród historyków, wystarczy odpisać od nich definicję, łącznie z mapami, a pojęcie nacjonalista ukraiński też jest oczywiste i nie potrzeba doprecyzowania.

  W ustawie jest mowa o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej i to jest naprawdę precyzyjne określenie, o kogo chodzi i o jakie czyny.
 • A Małopolska Wschodnia to to, panie Duda i TK!
  https://twitter.com/hashtag/Ma%C5%82opolskaWschodnia?src=hash

  https://twitter.com/hashtag/Kresy?src=hash
 • @trojanka 21:25:49
  Najgorsze i najbardziej obrzydliwe jest to że mienią się być Polakami, szczerymi i oddanymi Ojczyźnie, jedynymi godnymi...
 • @trojanka 21:27:24
  Powinni poprawić w tej ustawie z "nacjonaliści ukraińscy" na konkretne : ukraińscy LUDOBÓJCY!
 • @Olka P. 22:18:07
  Tak, to straszna dezinformacja sieje spustoszenie w wielu polskich głowach.
 • @Olka P. 20:44:32
  No i dlatego tak dla Dudy i PiSu 1.5 mln głosów Kresowiaków w tym mojego i mojej rodziny ubędzie, i nie tylko za to, także za obecny serwilizm wobec lewactwa i żydostwa.
 • @trojanka 22:05:32
  Kolejne poniżenie Polski przez rząd USA. Amerykanie przeczołgują tych z PiS jak chcą. Duda przesłał do TK wniosek, a więc mamy nazwisko i funkcję wnioskodawcy, który nie wie. gdzie leży geograficzna Małopolska Wschodnia i nie wie, kto jest banderowskim nacjonalistą. Ale kto – z imienia i nazwiska – jako członek TK orzekł, że nie wie gdzie leży geograficzna Małopolska Wschodnia i nie wie kto jest banderowskim nacjonalistą, rodzi pytanie, na co komu taki TK jest potrzebny. Trwa proces poniżania Polski na każdym kroku, gloryfikujących ludobójców z Wołynia nie będzie można ścigać. Wszystko to wpisuje się w proces trwający od lat, niestety to nasza wina, bo wybieramy na stołki wrogów narodu i nie potrafimy się zorganizować jak Francuzi, żeby wystąpić przeciwko tej swołoczy. JUŻ TEJ JESIENI zacznie się w Polsce wielka akcja deratyzacji tych antypolskich szczurów ze wszystkich dziur i kryjówek – nie tylko z TK. I żadne jęki, krzyki i ambasady amerykańsko-izraelsko-ukraińskie tym arcyszkodnikom nie pomogą.Tylko Moskale umieli z nimi postępować. Gdyby nie oni to tacy jak Bandera czy Szuchewycz dożyliby swoich lat w spokoju i w wygodzie (Jak Doncow czy Szandruk)
 • @zbig71 16:16:01
  Złości mnie to.
 • @miarka 16:39:02
  Świetny komentarz. Dziękuję.
 • @trojanka 16:40:35
  Dzięki.
 • @Stara Baba 17:11:59
  Smutne.
 • @trojanka 17:12:18
  Popieram.
 • @zbig71 18:44:39
  Dobre pytania.
 • @detektywmjarzynski 19:32:35
  Ciekawe.
 • @Olka P. 20:44:32
  Zgoda.
 • @jazmig 21:36:35
  Zobaczymy, co zrobi Senat. I czy w ogóle coś zrobi. Zgodnie z procedurą powinien poprawić ustawę.
 • @Olka P. 22:18:07
  Może w to wierzą? Ludzie różne rzeczy o sobie myślą.
 • @lorenco 23:06:54
  Mocne.
 • @kula Lis 68 06:57:06
  Myślę, że wielu kresowiaków podejmie takie decyzje.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 13:02:09
  "Ukraińskie lobby
  a właściwie banderowskie, w Polsce nie śpi. Podobnie jak żydowskie.
  Możemy spodziewać się wszystkiego najgorszego.
  Taki przyzwolenia i zaniechania kompromituja i delegitymizuja obecne władze. Poprzednie lepsze nie były. Teraz jako opozycja też milczą czyli popierają linię rządu i prezydenta."

  >>> Tak... a pamiętam, jak przy okazji jakiejś dyskusji Autorka (rebeliantka) stwierdziła, że skoro Duda jest katolikiem (..bo łapał spadająca hostię?) ..to zawsze ma szanse poprawy.
  I nic to, ze swoimi działaniami wpiera banderyzm ukraiński także finansowo i jest spolegliwy wobec interesów usraelskich.
 • @Stara Baba 14:39:22
  Moim zdaniem jak najbardziej trafne. Przestańcie na chwilę myśleć o Banderze i skupcie się na samych wyrazach i ich znaczeniu.

  >>> to tylko ekwilibrystyka prawnicza wykonana przez pomazańców PiS w TK. A jest inny nacjonalizm ukraiński poza baderowskim ? Nie ma. Więc co jest tu nieprecyzyjnego ?
  A zresztą jaki problem - można doprecyzować zapis w ustawie. PiS to zrobi ? Oczywiście, ze nie i to ich obnaża.
 • @jazmig 21:36:35
  Obydwa kwestionowane terminy są jak najbardziej określone Małopolska Wschodnia jest powszechnie stosowanym pojęciem wśród historyków, wystarczy odpisać od nich definicję, łącznie z mapami, a pojęcie nacjonalista ukraiński też jest oczywiste i nie potrzeba doprecyzowania.

  W ustawie jest mowa o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej i to jest naprawdę precyzyjne określenie, o kogo chodzi i o jakie czyny.

  >>> to oczywiste, ale dysponenci PiS w TK orzekli wg zamówienia. Kiedyś na takie ekwilibrystyki prawnicze mówiono "falandyzacja" prawa
 • @kula Lis 68 08:23:09
  Tylko Moskale umieli z nimi postępować. Gdyby nie oni to tacy jak Bandera czy Szuchewycz dożyliby swoich lat w spokoju i w wygodzie (Jak Doncow czy Szandruk)

  >>> to niestety smutna prawda..
 • @ekoludek 11:10:46
  Możesz przytoczyć tą moją wypowiedź wraz z linkiem?

  Ubocznie zaznaczam, że na pewno nie twierdziłam, że ktoś jest katolikiem, bo "łapał hostię".

  W kwestii "łapania hostii" na pewno się zresztą nie wypowiadałam.

  Dziwne kwestie mi przypisujesz.
 • @ekoludek 11:10:46
  Każdy może się nawrócić, nie tylko katolik. Chociaż przypadek Dudy jest raczej beznadziejny...
 • @Rebeliantka 11:26:50
  Z "łapania hostii" drwil trybeus :)
 • @Rebeliantka 11:26:50
  Aż tak nie kataloguje Twoich wypowiedzi archiwalnych bym od ręki przytoczył, ale zapamiętałem ją bo była uderzająco .. infantylna.
  W obliczu narastającej listy antypolskich faktów i działań prezydenta.. Ty dajesz mu "szansę" bo jest ..katolikiem (?)
  A potem się dziwisz, ze jest źle..
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:35:01
  Polska nie może sobie pozwolić na rządy ludzi, którzy będą się uczyć czy nawracać, eksperymentując na Polsce .. i np: realizując wytyczne usraelskie
 • @ekoludek 11:44:57
  Koleś, nie interesują mnie Twoje fantazje.

  Albo przedstawisz dowód na swoje supozycje, albo znikaj z mojego blogu.

  Antykatolicki fanatyzm sprawia, że posuwasz się do prostackich kłamstw.
 • @ekoludek 11:44:57
  Blokada.

  Za kłamstwa i brak ich sprostowania.
 • @ekoludek 11:46:19
  Nie może. Ale to nie my wybieramy.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:35:01
  Mychajło Duda wiecznie żywy. Duda zdrajca polskiego narodu. Włazi banderowcom w kloakę już na sucho.
 • @kula Lis 68 08:23:09
  Co do "tej jesieni"- OBY.. obyśmy nie zamienili dżumy na cholerę... bo według niektórych obóz w Auschwitz wyzwalali u kraińcy.. ale jak pan każe to sługa musi,takie to wstawanie z kolan aby się dupą wystawić...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 13:02:09
  ...kto z polityków polskich śpiewał pod banderowskimi flagami na Kijowskim Majdanie ???...20.000 zastrzelonych w Katyniu to mord...,a 250.000 zadźganych na Ukrainie to przemilczenie ????...6.000.000.000..ofiar niemieckiej awantury to "przebaczamy i prosimy o wybaczenie" ???....zaiste pokrętna logika doraźnych układów politycznych....
 • @kula Lis 68 08:23:09
  ..ile im płacą i co obiecują ???

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej