Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
352 posty 11270 komentarzy

Bona diagnosis, bona curatio. Bez Boga ani do proga.

Rebeliantka - Zna się na zarządzaniu. Konserwatystka. W wieku średnim, ale bez oznak kryzysu. Nie znosi polityków mamiących ludzi obietnicami bez pokrycia (fumum vendere – dosł.: sprzedających dym). Współzałożycielka Konfederacji Rzeczpospolitej Blogerów

To jest najważniejszy protest!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Proszę pilnie odsłuchać i podawać dalej. Inż. Tytko przedstawia spójną koncepcję obrony polskich zasobów naturalnych.

www.youtube.com/watch

 www.youtube.com/watch

KOMENTARZE

 • Sytuacja podobna jak w Karlinie.
  Przed zmianą stanu majątku Polski.

  Wybuch gazu gasiła armato haubica 232 pociski.
  https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35612,17081404,Kuwejt_w_Karlinie__Fundacja_chce_10_mln_USD_odszkodowania.html
 • @goodness 08:58:50
  No popacz pan. To do czego się ta spółka kanadyjska pcha z takim zapałem? Dlaczego PiS w try miga zmienia ustawę pod tę spółkę?
 • temat ważny
  ale jak można wspierać telewizję o częściowo angolskiej nazwie, która jest tak przegadana, że flaki się wywracają,

  ważny temat umoczony w powodzi zbędnych słów,

  być może dlatego wszystkie przekręty się w Polsce udają, nikt nic nie określa wprost, wyłuszczając w jednym zadniu istotę problemu.
 • @interesariusz z PL 09:44:02
  Nikt ci nie każe wspierać żadnej telewizji, która jest częścią kontrolowanej opozycji i teraz, już po wyborach, się uwiarygadnia.

  Powinieneś jednak wiedzieć, ze każda kontrolowana opozycja mówi większość prawdy, bo inaczej nie mogłaby spełniać swojego zadania, a tutaj właśnie poruszają sprawę być - albo nie być Polski.

  Zamiast telewizji popieraj p. Tytko, który chwyta każdą okazję, żeby zapoznać Polaków z tematem, na którym się zna i o którym bardzo duźo wie i być może właśnie dzięki niemu dziś Polacy wiedzą o bogactwie zasobów mineralnych, jakimi Polska dysponuje.
 • @wercia 09:37:06
  Zapewne dlatego, bo im się to osobiście bardzo opłaca. BARDZO.
 • @Lotna 09:53:20
  Moje sformułowanie jest ogólne,

  podobno owa TV, nazwę zmilczę, została wykluczona z youtube,

  jakoś nikt nie nawołuje do bojkotu youtube, na co owe usługi "nie dla wszystkich" zasługują, i to jest problem.

  Problem, który tacy jak ja widzą od dawna, ze szkodą dla siebie nie uczestniczę ani w youtube, ani fujbuku czy ćwierkaczu.

  Proszą o wsparcie bezpośrednio na konto. Ja im nie go udzielę, bo audycje to żenada, w ogóle nie szanują czasu słuchacza.
 • Węszenie i majstrowanie przy polskich złożach trwa już jakiś czas, strategia "współpracy"... ochoczo przygotowywana.
  Przy udziale m.in. pani Anders , pana Danielsa, pana Kościńskiego /obecny min.Finansów z Londynu,przy Finansowaniu spotkania min.przez KGHM odbyła sie wiekopomna "konferencja"o współpracy min w sprawiezłóż!!!
  Zebrani dostali pamiątkowe medale z okazji .....Stulecia Odzyskania Niepodległości Polski!!!!!
  https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10100267/glowny-geolog-kraju-wsrod-gosci-polsko-amerykanskiego-szczytu-przywodztwa.html

  https://www.wprost.pl/pals/10100614/polishamerican-leadership-summit-polish-investment-zone-under-the-auspices-of-the-president-of-the-republic-of-poland.html
 • Elektrownia Ostrołęka C była projektem Krzysztofa Tchórzewskiego. Eksperci od początku mówili, że to nieopłacalna inwestycja.
  Mający "wizję", Tchórzewski przestał być ministrem i projekt został zawieszony czyli porzucony. Państwowe spółki wpompowały miliard złotych w błoto. MILIARD ZŁOTYCH.
  Tak się bawi szlachta...za naszą krawicę!


  https://spidersweb.pl/bizblog/elektrownia-ostroleka-blok-c/

  https://www.pb.pl/tchorzewski-z-wozu-ostroleka-staje-982560
 • @trojanka 11:00:01
  Niemcy odchodzą od energii atomowej, budują nowe kopalnie, mimo że w UE przedstawili program odejścia od spalania węgla w 2038r.,to w krajowym planie przewiduje się spalanie węgla jeszcze w 2050r.,(można przedłużyć)
  https://wnet.fm/2019/11/05/nowe-kopalnie-w-rfn-i-uk-wiech-nie
  Pisiory zamykają kopalnie i czekają na rozkazy.
 • @wercia 11:18:43
  Poddaństwo wobec ich hegemona i związany z tym /być może celowo/kompletny brak kompetencji czy konsultacji z propolskimi ekspertami.Patrz Elektrownia Ostrołęka,dzisiaj rano w Polsat news profesor medycyny mówił o całkowitym braku opinii ekspertów w dziedzinie zagospodarowania potrzeb placówek medycznych na sprzęt i aparaturę.
 • @trojanka 11:31:21
  To plany strategiczne pisiorów : likwidacja gospodarki i Polaków różnymi sposobami. Zlikwidować, zaorać i posadzić las między Rosją a Niemcami.
  Armia urzędasów w Ministerstwie Klimatu a od 16 lat w zamrażarce sejmowej leży projekt utworzenia Agencji Kontroli Żywności.
  https://www.youtube.com/watch?v=WAthq3xQvVs
 • @wercia 11:43:03
  Brak zdecydowanej ochrony polskiej żywności uważam za zdradę stanu.
  WODA plus żywność to podstawa bytu , istnienia narodu!
  Brak raportu CO naprawdę dziej się z polskimi zasobami wody, DO kogo realnie należy spółka Wody Polskie..
  Poza tym sadzenie kocopałów o dobroci i datkach z budżetu dla ludu....
  Ja mam podwyżkę ceny wywozu śmieci planowana od 400-700%. NIEZALEŻNIE od liczby osób w mieszkaniu!!!1 osoba płaci tyle samo co 6 osób, bo opłata ma być od "gospodarstwa domowego".
  Niezależnie czy ma 40 m2 czy apartament 200m2.

  Rabunek na rympał i bezczela... w biały dzień , bo samorządy twierdzą , ze NIE dostają dotacji na rządowe "datki'czyli parówki wyborcze.W związku z tym pozostało im łupienie ludzi, tym sposobem lud opłaci ponownie wszystkie "datki" i "odda" każdy grosz nazad.
  Szał podwyżek trwa, na WSZYSTKO.Wynagrodzenia, emerytury, renty należy pomniejszyć o 400 zł miesięcznie.
 • @trojanka 11:58:35
  https://www.money.pl/gospodarka/agrounia-protestuje-pod-uokik-domagaja-sie-zmian-w-oznakowaniach-produktow-w-sklepach-6479935444113537a.html

  https://bezprawnik.pl/rolnicy-zablokowali-kasy-w-biedronce/

  https://biznes.radiozet.pl/News/Biedronka.-Protest-rolnikow-i-blokada-kas
 • @wercia 09:37:06
  .
  Kradzione systemy w ręku wroga są b. niebezpieczne.

  Kiedy system demokracji pozbawili możliwej równowagi.
  To teraz wystarczy zmienić tylko generała i wojsko atakuje w drugą stronę, czyli tych co mieli bronić....itd.
 • @wercia 09:37:06
  No właśnie. Dobre pytania. Kto jest faktycznym właścicielem tej kanadyjskiej firmy?
 • @wolny obywatel 13:05:15
  Bojkot i co dalej?
 • Nie mamy na nieszczęśćie rządzących
  Prawidłowo o Polskę dbających
  Liczą się apanaże "elyty"
  Układy oraz kodeks bandyty
  Polska wciąż cierpi i się pogrąża
  Dokąd ta kasta cwaniaków zdąża?
  Pozdrawiam
  Szczęść Boże
 • Grandziarze zza wielkiej wody
  biorą w posiadanie te rzeczone złoża - bo mogą sobie je wziąć - a Rosja czy Berlin - tylko ślinkę może przełykać.
  Wniosek?
  Po prostu szabrują - bo mogą.
 • @@@@!
  Interes w miedzi. Złoże jeszcze pod ziemią, emocje już na powierzchni. W okolicach Nowej Soli (Lubuskie) pod ziemią leżą ogromne złoża miedzi. Tego nikt nie kwestionuje, ale... Przedstawiciel kanadyjskiej spółki Miedzi Copper Corp twierdzi, że wydobycie surowców wartych miliardy, ruszy za siedem-osiem lat. Z kolei w branży nie wszyscy dają wiarę, że kopalnia w ogóle powstanie. Ze względu na głębokość złoża, temperatury tam panujące, gigantyczne koszty eksploatacji. „Niektóre opowieści inwestora brzmią wręcz futurystycznie” twierdzi jeden z rozmówców Niezalezna.pl. Wizja rzekomych ogromnych zysków rozpala jednak emocje. Także wśród polityków. Burza się rozpętała dokładnie tydzień temu, gdy serwis wnp.pl podał informację o zatwierdzeniu przez Ministerstwo Klimatu dokumentacji geologicznej nowego złoża rud miedzi i srebra „Nowa Sól”. Padły działające na wyobraźnię dane: 848 milionów ton rudy miedzi i srebra, 11 milionów ton miedzi, 36 tysięcy ton srebra. „Jest to pierwsze od ponad 40 lat całkowicie nowo odkryte złoże w Polsce” stwierdzono w publikacji. Jest ono zlokalizowane w województwie lubuskim na terenie gmin Kolsko, Nowa Sól, Siedlisko, Sława, Bojadła.
  Najpierw była euforia.
  Niemal natychmiast temat podchwycił inne media, a na portalach internetowych zaroiło się od euforystycznych tytułów. Wszystkich przebił tabloid „Fakt”: „Znaleźli prawdziwy skarb”. Bo trudno nawet policzyć złotówki, które można byłoby zarobić na miedzi ukrytej jeszcze pod ziemią. Poza tym inwestycja rzekomo stworzyłaby ponad 8 tysięcy nowych miejsc pracy.

  „Będę kibicować inwestorowi” zapowiada portalowi Niezalezna.pl Izabela Bojko, wójt gminy Nowa Sól. Chociaż przyznaje, iż nie zna harmonogramu prac. Nie ma nawet umówionego spotkania z inwestorem, aby poznać szczegóły działań na terenie przez nią zarządzanym.

  I w tym szkopuł. W rozmaitych deklaracjach o inwestycji często przewija się: „gdyby”, „być może”... Konkretów bardzo niewiele. Zaczęły się także pojawiać komentarze ekspertów z branży górniczej, którzy powątpiewają w rentowność przedsięwzięcia. Wręcz sugerują, że taka kopalnia nigdy nie powstanie..

  „Tym boleśniejsze będzie rozczarowanie, bo nadzieje mieszkańców tamtych regionów są obecnie rozbudzane do granic możliwości” mówi nam jeden z nich.

  Prof. Stanisław Speczik, reprezentujący inwestora, w ostrych słowach reaguje na takie głosy, ale przyznaje, że termin rozpoczęcia prac wydobywczych jest na razie niewiadomą.

  Odkrycie? Temat znany od lat
  W minionym tygodniu w publikacjach na temat złoża w okolicach Nowej Soli dominowało stwierdzenie o „odkryciu” bogatych pokładów miedzi i srebra. Tymczasem dla ludzi z branży górniczej i środowiska geologicznego temat znany jest od lat. Wręcz dziesięcioleci. Pierwsze informacje o tym, że złoża tych surowców są obecne w monoklinie przedsudeckiej pojawiły się już w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Poza tym miedź w tym regionie od dawna jest wydobywana.

  Zresztą działa tam także KGHM, którego prezesem w latach 2001-2004 był prof. Stanisław Speczik, obecny dyrektor generalny Miedzi Copper Corp. Dlaczego więc nie podjęto wówczas działań mających doprowadzić do eksploatacji złoża koło Nowej Soli? W rozmowie z Niezalezna.pl prof. Speczik tłumaczy to różnicą ceny miedzi za jego kadencji w KGHM a obecnymi na rynku.

  Inni nasi rozmówcy przede wszystkim jednak zwracają uwagę na głębokość na jakiej położone są złoża koło Nowej Soli.

  „Geolodzy twierdzą, że eksploatacja złoża, o którym było tak szumnie kilka dni temu, wydaje się niemożliwa m.in. przez głębokość zalegania złoża, mieszczącą się w przedziale od >1600 do >2000, która warunkuje temperatury pierwotne górotworu wynoszące ok. 75 st. C, a co za tym idzie temperatury skał w potencjalnych wyrobiskach, które mogą dochodzić do 70 st. C. I to, że nigdzie na świecie nie jest eksploatowane złoże tego typu, występujące w takich warunkach geologicznych czyli przede wszystkim występujące na takich głębokościach” czytamy chociażby w informacji serwisu cleanerenergy.pl

  Nie brakuje opinii, że właśnie z tego powodu inwestycja ograniczy się do teoretycznych rozważań, a rachunek ekonomiczny może zmusić inwestora do zmiany planów z wydobyciem.

  Sceptyczny jest również Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź, czyli firmy będącej światowym liderem w tej branży.

  „Ocenia się, że technologicznie to jest obecnie niemożliwe. Może za 40, 50 lat ale nie teraz” tłumaczył w rozmowie z Polskim Radiem prezes Chludziński. Gdyby była duża determinacja, to widzielibyśmy już od dwóch, trzech lat budowę tej kopalni dodał.

  Wójt kibicuje inwestorowi
  Opowieści o ogromnej inwestycji, perspektywie tysięcy nowych miejsc pracy, zainwestowaniu setek milionów złotych w infrastrukturę, wywołało zrozumiałe poruszenie wśród mieszkańców Nowej Soli i okolicznych wiosek. Tym bardziej, że władze, zarówno miasta, jak i gminy, wyraźnie wspierają pomysł powstania kopalni.
  Wprawdzie obecny prezydent Nowej Soli Jacek Milewski odesłał nas z pytaniami na temat inwestycji do wójt gminy Nowa Sól, ale jego poprzednik rządzący miastem kilka kadencji, czyli obecny senator Wadim Tyszkiewicz, już dwa lata temu pisał:

  „(...) to inwestycja wręcz niewyobrażalnie ważna. Znaleźlibyśmy się w innej ekonomicznej galaktyce. Wartość inwestycji to ok. 15 miliardów zł. Zatrudnienie - kilka tysięcy osób bezpośrednio przy produkcji i kolejnych kilka tysięcy wokół. Podatki? Do kasy Państwa ok. miliard podatku rocznie i ok. 400 mln zł rocznie dla samorządów”.

  W podobnym tonie mówi w rozmowie z Niezalezna.pl wójt Izabela Bojko.

  „Ta decyzja (Ministerstwa Klimatu – dop. red.) była długo oczekiwana, ja się cieszę, lecz zdaję sprawę z trudności, które nas czekają” stwierdziła. Przypomina równocześnie, że już w 2014 r. mówiono o „powstaniu w perspektywie 10 lat na naszym terenie kopalni”. Dzisiaj wiadomo, że taki termin jest nierealny.

  „Czekam na plan działań inwestora, chcę poznać szczegóły, bo jest wiele znaków zapytania” dodaje wójt Bojko. „W perspektywie dwóch miesięcy powinniśmy wiedzieć już więcej”.

  A co z terenem, na którym działać będzie potencjalna kopalnia? Izabela Bojko przyznaje, że większość gruntu należy do osób prywatnych, głównie rolników. Zasugerowała, że prawdopodobnie nie obejdzie się bez wywłaszczeń i wypłaty odszkodowań.

  „Nie wiem, czy cel wyższy jakim jest budowa kopalni, nie będzie wyższy niż prawo własności” - zastanawia się wójt Bojko.

  Kiedy? Nie wiadomo
  Skontaktowaliśmy się telefonicznie z profesorem Stanisławem Speczikiem. Stanowczo zareagował na głosy sceptyków wątpiących w realizację inwestycji, czyli wydobycie złóż. Nazwał ich „nieżyczliwymi niedowiarkami”.

  „Nie słyszałem opinii poważnych specjalistów, to nie są osoby z branży - stwierdził. Z kolei o sobie mówi „nie będę nadmiernie skromny, zajmuję się tą problematyką od blisko 50-ciu lat, zacząłem u dr Jana Wyżykowskiego odkrywcy polskiej miedzi”.

  „Minister zatwierdził dokumentację złoża Nowa Sól o określonej kategorii przy określonych zasobach. To oznacza, że minister zaakceptował złoża o takich, a nie innych parametrach jakościowych. Przed akceptacją uzyskał pozytywną opinię Komisji Zasobów Kopalin, organu Ministra w którym zasiadają najwybitniejsi specjaliści od geologii gospodarczej. I całe to gadanie, że nie można, że za głęboko, że temperatura, to w świetle światowych doświadczeń bzdury” podkreślił.

  „Nasze złoże jest bogate” zapewnia S. Speczik. Dodając, że na świecie jest ponad 30 kopalń, które eksploatują podobne złoża poniżej 2 tysiące metrów.

  Profesora Speczika zapytaliśmy również o terminy realizacji inwestycji. Nie dostaliśmy jednoznacznej odpowiedzi.

  „To zależy już nie od nas. Przede wszystkim od dalszych wierceń, współpracy z terenem, z ministerstwem, trzeba wszystko zaprojektować, zmienić plany zagospodarowania przestrzennego, uzyskać zgody środowiskowe. To jest olbrzymi zakres działań” wylicza.

  „Podejrzewam, że mniej więcej za 4 lata będziemy mieli koncesję wydobywczą. Wtedy główne uderzenie... Jeżeli wszystko będzie dobrze szło po drodze, jeśli w terminie dostaniemy koncesję wydobywczą, to kopalnia zacznie funkcjonować 2027-2028 rok" padła deklaracja.

  Błąd szacunkowy +/- 40 proc.
  Prof. Speczik w rozmowie z Niezalezna.pl bardzo często posługiwał się argumentem zatwierdzenia przez Ministerstwo Klimatu dokumentacji geologicznej dotyczącą złoża koło Nowej Soli. Z tym, że została ona zatwierdzona na poziomie kategorii zasobów C2. To bardzo ważna okoliczność.

  Ekspert z Akademii Górniczo-Hutniczej, z który się skontaktowaliśmy, wprawdzie nie chciał rozmawiać o konkretnym złożu, bo nie znał jego dokumentacji, ale precyzyjnie wyjaśnił czym jest wspomniany poziom C2.

  „Jeśli jest to kategoria C2, to taka kategoria nie upoważnia do jakichkolwiek oszacowań opłacalności. Ta kategoria upoważnia tylko, żeby udokumentować złoże w następnej kategorii C1, która upoważnia do wykonania projektu zagospodarowania złoża. Jak wynika z polskich przepisów - C2 to jest dokładność udokumentowania plus minus 40 procent, i zasobów i jakości. Przy takiej dokładności nie podstaw do tego, żeby projektować zagospodarowanie złoża” usłyszeliśmy.

  Tłumacząc laikom: podczas dokładniejszego badania złoża miedzi i srebra koło Nowej Soli ostateczne szacunki zawartości rudy mogą diametralnie różnic się od tych wstępnych. W obie strony.

  Kto jest inwestorem? Co z koncesją...
  Analizując dotychczasowe publikacje na temat złoża w Nowej Soli i przyszłej kopalni, trudno się zorientować, kto będzie faktycznym inwestorem. Pojawiają się bowiem nazwy różnych spółek, a to wywołuje kolejne spekulacje. Zapytaliśmy więc wprost prof. Speczika.

  „Jeszcze dokładnie nie jestem w stanie powiedzieć, kto będzie finansował budowę kopalni, może być kilku inwestorów w ramach Grupy Lumina. Na pewno głównym inwestorem, który finansuje i będzie finansował dalej projekt jest Grupa Lumina, mam już zatwierdzony pokaźny budżet na ten rok. Natomiast operatorem będzie tak jak dotychczas Zielona Góra Copper z grupy Miedzicopper” tłumaczy prof. Speczik.

  Pod koniec rozmowy z prof. Speczikiem pojawił się ciekawy wątek, który on sam poruszył.

  „To złoże istnieje jako byt prawny. Tego już nikt nie wymaże z mapy” podkreśla. „Jeśli nie my, to ktoś inny, inna firma, zagospodaruje za jakiś czas to złoże” dodał.

  Czy to oznacza, że obecny inwestor nie wyklucza w przyszłości sprzedaży spółki posiadającej koncesję wydobywczą?

  „Zawsze jesteśmy otwarci na współpracę, ale mam pełne podstawy by uważać, że z uwagi na wysoką zawartość srebra w złożu i nasze związki z Pan American Silver w dalszym ciągu inwestorem będzie Lumina Group” twierdzi prof. Speczik.

  „Gdyby pojawiła się ciekawa propozycja współpracy na pewno nie sprzedamy złoża właścicielowi cmentarza. Jeżeli Lumina Group rozważałaby sprzedaż złoża, to tylko większym od nas, gigantom takim jak BHP, RTZ czy Angloamerican” - nikt inny nie udźwignie ciężaru takiej inwestycji” odpowiedział prof. Speczik.

  Wójt gminy Nowa Sól mówiła, że chciałaby poznać odpowiedzi na wiele pytań. Najwyraźniej jeszcze będzie musiała długo poczekać...

  https://niezalezna.pl/312030-interes-w-miedzi-zloze-jeszcze-pod-ziemia-emocje-juz-na-powierzchni

  Ps...W artykule brak jest daty zakupu przez Miedz Cooper koncesji na to złoże, a jest to bardzo ważna data, ponieważ na portalach, Interia, WP.pl, Onet, hejterzy oraz tutaj aż się zachłystują pianą nienawiści do PiS-u za sprzedaż takiego bogactwa Kanadyjczykom, a tytuły artykułów sugerują, że te złoża zostały odkryte teraz, jest to kolejna prowokacja targowicy w okresie wyborczym wciskana zacofanym lemingom. kontrolę nad wyprzedażą polskich dóbr narodowych trzymali takie "tęgie" łby jak żydzi mgr po WUMLu Aaron Bucholtz aka Balcerowicz, Langman aka Lewandowski, Bielecki, Buzek, Tusk, i ich POmagierzy, Wałęsa, Stolzman aka Kwaśniewski. A Copper Corp. nie uruchomiło żadnej kopalni, zajmują się handlowaniem złożami. Może Rzeczpospolita odkupi od nich. A Grupa Lumina nie jest polską firmą. Czy ktoś kontroluje wyprzedaż polskich surowców zagranicznym firmom? Siedzimy na miedzi, węglu i innych bogactwach. Niedługo się okaże że prawie nic nie jest nasze, tylko w obcych rękach. Nie tylko pamięć i historia się liczy, ważne jest dbanie o nasze dobra tu i teraz i tym rząd powinien się zajmować a nie ustawami, które otwierają furtki zagranicznym inwestorom...Niedługo będziemy mieć tylko Orła, Flagę i wspaniałą historię. Całą resztę wykupią obcy i będą na tym zarabiać. Panie Prezydencie, do roboty! Może jakaś ustawa chroniąca polskie dobra naturalne?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej