Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
352 posty 11270 komentarzy

Bona diagnosis, bona curatio. Bez Boga ani do proga.

Rebeliantka - Zna się na zarządzaniu. Konserwatystka. W wieku średnim, ale bez oznak kryzysu. Nie znosi polityków mamiących ludzi obietnicami bez pokrycia (fumum vendere – dosł.: sprzedających dym). Współzałożycielka Konfederacji Rzeczpospolitej Blogerów

Rezolucja trzech senatorów USA w sprawie Katynia

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Właśnie zajrzałam na stronę ambasady USA. Znalazłam tam ciekawą rezolucję z 13 kwietnia trzech senatorów amerykańskich (jeden republikanin, dwóch demokratów) wydaną w 80.rocznicę zbrodni katyńskiej.

 

Rezolucja ma być formalnie przedłożona Senatowi USA, gdy zbierze się on ponownie.

Oto treść informacji ze strony ambasady:

SENACKA REZOLUCJA SENATORÓW RISCHA, MENENDEZA I DURBINA DLA UPAMIĘTNIENIA 80. ROCZNICY ZBRODNI KATYŃSKIEJ

BOISE, Idaho. Senator Jim Risch (Republikanin z Idaho), przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych oraz współprzewodniczący amerykańsko-polskiego klubu w Senacie, Bob Menendez (Demokrata z New Jersey), członek senackiej komisji spraw zagranicznych, oraz Dick Durbin (Demokrata z Illinois), w dniu dzisiejszym ogłosili tekst senackiej rezolucji upamiętniającej 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Zainicjowana osiemdziesiąt lat po wymordowaniu przez oddziały sowieckie 22 tysięcy polskich żołnierzy i cywilów, ponadpartyjna rezolucja upamiętnia ich życie i spuściznę oraz oddaje chwałę tym, którzy walczyli o ujawnienie prawdy o Zbrodni Katyńskiej mimo sowieckiej kampanii kłamstw i dezinformacji. Rezolucja, która również potępia podejmowane przez obecne władze Rosji próby szerzenia dezinformacji na temat historii drugiej wojny światowej, zostanie formalnie przedłożona, kiedy Senat zbierze się ponownie.

„W 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej czcimy uroczyście pamięć 22 tysięcy polskich żołnierzy i cywilów zamordowanych przez Związek Radziecki po tym, jak Polska padła ofiarą inwazji dokonanej najpierw przez nazistowskie Niemcy, a następnie przez ZSRR – podkreślił senator Risch. – Podejmowane przez Federację Rosyjską próby ukrycia prawdy o zbrodni oraz kampania dezinformacji o zbrodni i o historii drugiej wojny światowej są niedopuszczalne. Wraz z narodem polskim opowiadam się za ciągłym przybliżaniem wiedzy o tych tragicznych wydarzeniach”.

„Dziś dołączam do Amerykanów polskiego pochodzenia w New Jersey i w całym kraju, którzy oddają cześć 22 tysiącom polskich żołnierzy i cywilów zamordowanych przez Związek Radziecki w Katyniu – oświadczył senator Menendez. – Świat musi przechować prawdę o tej haniebnej zbrodni, żeby historia nigdy już się nie powtórzyła. Tak jak Stany Zjednoczone już kilkadziesiąt lat temu wspierały naród polski w odrzucaniu sowieckich kłamstw o Zbrodni Katyńskiej, tak dzisiejszą rezolucją wspieramy naród polski w przeciwstawianiu się nieustannej kampanii Władimira Putina wypaczającej historię drugiej wojny światowej”.

„Przed dziesięciu laty zainicjowałem rezolucję, jednogłośnie przyjętą w Senacie, zawierającą wyrazy współczucia dla narodu polskiego w związku ze śmiercią ówczesnego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.  Samolot z prezydentem Kaczyńskim na pokładzie rozbił się w drodze do Katynia na planowane w Rosji uroczystości upamiętniające 70. rocznicę tamtej zbrodni –przypomniał senator Durbin. – Dziś czuję się podobnie zaszczycony, mogąc dołączyć do moich kolegów, senatora Menendeza i senatora Rischa, by zapewić o naszym najgłębszym współczuciu i solidarności z narodem polskim i Amerykanami polskiego pochodzenia, z których wielu nazywa obszar Chicago swoim domem, w związku z rocznicą tamtych tragicznych wydarzeń w Katyniu”.

Tekst rezolucji znajduje się tutaj.

Źródło: https://pl.usembassy.gov/pl/zbrodnia_katynska/

KOMENTARZE

 • Do Polonusów
  Czy moglibyście ocenić praktyczne znaczenie tej rezolucji?
 • Trzeba przyznać
  że od strony faktograficznej rezolucja jest nieźle zredagowana.
 • @Nathanel 11:39:19
  Dzięki za info.
 • Autor
  " 22 tysiącom polskich żołnierzy i cywilów zamordowanych przez Związek Radziecki w Katyniu – oświadczył senator Menendez. – Świat musi przechować prawdę o tej haniebnej zbrodni, żeby historia nigdy już się nie powtórzyła. "

  W ciagu 80 lat, chyba wydarzyło się trochę zbrodni na nieco większą skalę, więc po co obwiniać o to Rosję i Putina?
 • @Nathanel 11:39:19
  Przeczytałam w Wiki, że to prawnik od dawna działający w Partii Demokratycznej. Od 2006 r. w Senacie.

  W 2015 roku był oskarżony o korupcję. Był nawet przewodniczącym Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych (wybrany w 2013 r. ). Zrezygnował z tego stanowiska po zarzutach korupcyjnych. Miał dopuścić się przysług dla okulisty Florydy Salomona Melgena za co otrzymywał prezenty, w tym darowizny na kampanię i loty prywatne. Menendez nie przyznał się do zarzutów. Jego proces zakończył się rozprawą w dniu 16 listopada 2017 r. 31 stycznia 2018 r. Departament Sprawiedliwości ogłosił, że wycofuje (?) wszystkie zarzuty przeciwko Menendezowi. W kwietniu 2018 r. Menendez został „surowo upomniany” przez Senacką Specjalną Komisję ds . Etyki .
 • @Pedant 11:58:14
  Przeczytaj tą rezolucję. Jest logiczna i moim zdaniem słuszna z punktu widzenia polskiego interesu.
 • @Rebeliantka 12:08:15
  "Przeczytaj tą rezolucję. Jest logiczna i moim zdaniem słuszna z punktu widzenia polskiego interesu."

  Jaki w tym polski interes?
 • @Pedant 12:15:08
  //Jaki w tym polski interes?//

  Duży a nie tyle polski co "polskich elit". Dla pomyślnego ich trwania na stanowisku "elit narodowych" sprawa katyńska jest potrzebna jak tlen.
  Sprawa katyńska ma być i trwać.I broń boże żeby jej kiedy zabrakło na przykład na skutek ostatecznego wyjaśnienia.Cóż byśmy poczęli bez Katynia i Smoleńska?

  Przekonał się o tym były agent KGB który zbiegł do Polski aby rozkminiać katyńską sprawę.Polskie instytucje "historyczne" były tak zainteresowane współpracą z nim że zmarł chłopina z głodu i wycieńczenia.
  Pozwoli Pedant że zacytuję mój własny post (boże! jestem klasykiem)
  " 27 br kwietnia zmarł Oleg Zakirow http://www.dzienniklodzki.pl/wiadomosci/lodz/a/zmarl-oleg-zakirow-jako-oficer-kgb-w-tajemnicy-badal-mord-katynski,12021950/
  Zmarł w wyniku drastycznego FIZYCZNEGO WYCZERPANIA I niedożywienia.POSIADAJĄC POLSKIE OBYWATELSTWO OD 15-LAT UTRZYMYWAŁ SIĘ Z ŻEBRACTWA A POŻYWIENIE ZNAJDOWAŁ NA ŚMIETNISKU JEDNEGO Z ŁÓDZKICH TARGOWISK Opowiadał o tym z goryczą https://www.facebook.com/ZychowiczPiotr/photos/a.1446899808913011.1073741829.1444150745854584/1868334186769569/?type=3
  https://cont.ws/@osa777/599675 "
  https://talbot-nowyekran-pl.neon24.pl/post/138750,laboratorium-czerwonej-smierci

  Zmarł i trudno.Jeśli nie wiedział że Polska jest ostatnią chętną do tego aby wyjaśniać Katyń to co z niego za fachowiec.Dupa nie czekista.
 • @Pedant 12:15:08
  Uważam, że nigdy dość wskazywania na zbrodnie katyńską, w szczególności w kontekście ustawicznych prób zakłamywania historii II WŚ i heroicznego udziału Polaków w niej.
 • @Rebeliantka 13:24:06
  "Uważam, że nigdy dość wskazywania na zbrodnie katyńską, w szczególności w kontekście ustawicznych prób zakłamywania historii II WŚ i heroicznego udziału Polaków w niej."

  Może podać Pani konkretny przykład takiego zakłamywania? Chętnie się przyjrzę.
 • @Pedant 13:34:19
  A Pan nie zna tych "przypadków"? Nie prowadźmy dyskusji o oczywistościach.
 • @Rebeliantka 13:41:51
  // Nie prowadźmy dyskusji o oczywistościach //

  Może powinniśmy ? jednak zgadzam się z panią że to stwarza ryzyko tego że to co zadekretowała pani jako "oczywistość" może okazać się nieoczywiste.Tego się boimy?
  A tak już między nami i na ucho:kiedy weszła w życie instrukcja NKWD dotycząca procedur postępowania z jeńcami ?
 • Dziwni ludzie, których Prawda szokuje
  Wielu w piekle się kiedyś odbuduje
  Zakłamywanie Rosji trwa w najlepsze
  Pomijam Rosjan z których wielu żebrze

  Prawda tam tematem tabu niestety
  Mogą się pojawić już epitety
  Ale Prawdy nikt i nic nie zagłuszy
  Nawet jakiś eks towarzysz komuszy
  Pozdrawiam
  Szczęść Boże
 • @Rebeliantka 13:41:51
  "A Pan nie zna tych "przypadków"? Nie prowadźmy dyskusji o oczywistościach."

  Proszę podać jeden (albo parę) jasny i oczywisty przykład. Bardzo proszę. Przyjrzę się, obiecuję.
 • @ikulalibal 13:53:51
  Jeśli Ma Pan jakieś argumenty, aby ukrywać przed opinią światową lub nie przypominać zbrodni katyńskiej, to proszę podać.

  O oczywistościach dyskutować nie będę.
 • @Pedant 14:03:35
  Co chce Pan powiedzieć? Śmiało!
 • @JAM.M 13:59:26
  Też jestem zdumiona niektórymi wypowiedziami.

  Pozdrawiam serdecznie.
 • @Rebeliantka 14:23:24
  //Jeśli Ma Pan jakieś argumenty, aby ukrywać przed opinią światową lub nie przypominać zbrodni katyńskiej, to proszę podać. //

  Ja mam mieć argumenty? czyżby uważała pani że najlepszą metodą na "przypominanie" jest milczenia na temat konkretów? ja pytam panią o rzecz absolutnie "oczywistą" i powszechnie znaną.Oczywiście poza Polską bo tak się dziwnie składa że nie kto inny ale Polacy o Katyniu wiedzą niewiele albo zgoła nic.
  Paradoks czy celowa socjotechnika? stawiam na socjotechnikę.Mówić tyle i w taki sposób aby z tego nic nie wynikało.Jak najmniej konkretów ,zero szczegółów (w których jak wiadomo tkwi diabeł),za to dużo,bardzo dużo, emocji.Klasyka psychohistorii.
  Tym sposobem to pani stanowisko a nie moje powoduje że aktualnie Katyń z kategorii "zdarzeń historycznych" przeszedł do kategorii "zdarzeń emocjonalnych".
  Nie potrafi pani odpowiedzieć na prośbę Pedant i wskazać bodaj jedną z "prób fałszowania historii" bo wbrew pozorom nie porusz się pani po gruncie historii a psychohistorii.
 • @Rebeliantka 14:24:45
  "Co chce Pan powiedzieć? Śmiało!"

  W przeciwieństwie do Pani nie mam gotowej tezy. Chcę sie ustosunkować do tego co Pani ma do powiedzenia, i dlatego poprosiłem o przykłady.

  Proszę nie domniemywać, że się z Panią nie zgadzam, po prostu nie jestem pewien co Pani konkretnie ma na myśli.

  "Jeśli Ma Pan jakieś argumenty, aby ukrywać przed opinią światową lub nie przypominać zbrodni katyńskiej, to proszę podać."

  Nie mogę mieć argumentów na coś czego nie twierdzę, nie uważam że sprawę Katynia nalezy ukrywać przed opinią światową.

  Poruszyła Pani szerszy temat: "zakłamywania historii II WŚ i heroicznego udziału Polaków w niej."

  Otóż chciałbym aby powstała rezolucja upamiętniająca trzy powiązane ze sobą fakty, nieznane znacznej części Amerykanów:

  1. Że Polska heroicznie, chociaż była słabsza, PIERWSZA ze wszystkich krajów stawiła zbrojny opór Trzeciej Rzeszy.

  2. Że polscy żołnierze odważnie i bezinteresownie walczyli na wszystich frontach Europy i Afryki.

  3. Że w Polsce istniał duży i zorganizowany ruch oporu przeciwko niemieckiej okupacji.

  W sytuacji gdy wielu w Ameryce nie potrafi pokazać Polski na mapie świata i są poddawani fałszywej narracji, że Polacy byli kolaborantami, taka rezolucja wywarła by wielkie wrażenie, i dla części opinii byłaby zaskoczeniem.
 • @Rebeliantka 13:24:06
  Sadzę że Pani ma na myśli zakłamywanie historii przez Rosjan.
  Zajrzałem więc na oficjalną stronę RIA Nowosti - rządowej agencji informacyjnej, stronę o Katyniu. Jest tam dość szczegółowo opisana zbrodnia katyńska i jak była przedstawiana w Związku Radzieckim a później i inaczej w Federacji Rosyjskiej.

  https://ria.ru/20200305/1567811759.html

  Podam jeden krótki ustęp z tłumaczeniem dla Pani wygody:

  "В 1990 году президент СССР Михаил Горбачев фактически признал ответственность Советского Союза за Катынский расстрел. 26 ноября 2010 года Государственная дума РФ приняла постановление "О Катынской трагедии и ее жертвах", в котором возложила вину за происшедшее на Сталина и высшее советское руководство."

  "W 1990 roku prezydent ZSRR Michaił Gorbaczew, uznał faktyczną odpowiedzialność Związku Radzieckiego za katyńską egzekucję. 26 listopada 2010 roku, Państwowa Duma RF, przyjęła postanowienie "O katyńskiej tragedii i jej ofiarach", w którym złożyła winę za to się wydarzyło, na Stalina i wyższe władze radzieckie"
 • @ikulalibal 14:52:31
  Nie wiem o co Panu chodzi.
 • @Pedant 14:53:15
  No więc nie ma między nami sporu.

  Zwracam tylko uwagę, że w rezolucji, którą przywołałam, są m.in. następujące sformułowania:

  Mając na uwadze, że w dniu 23 sierpnia 1939 r. nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki potajemnie zobowiązały się do nieagresji poprzez pakt Ribbentrop-Mołotow, w którym podzielili Polskę między sobą;

  Mając na uwadze, że nazistowskie Niemcy zaatakowały Polskę od zachodu 1 września 1939 r., a Związek Radziecki zaatakował Polskę od wschodu 17 września 1939 r .;

  Mając na uwadze, że ponad 60 000 polskich żołnierzy zginęło w walce, broniąc Polski przed tymi najazdami;

  Mając na uwadze, że po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski uwięziono tysiące osób polskiego personelu wojskowego i cywilów, z których wielu uciekło na wschód od nazistowskiej inwazji; natomiast NKWD przejęło polskich więźniów z Armii Czerwonej i przekazało ich do obozów internowania Kozielsk, Starobilsk i Ostaszków w zachodnim Związku Radzieckim, gdzie wielu zatrzymanych podlegało długotrwałym śledztwom;

  Mając na uwadze, że w dniu 5 marca 1940 r. Sekretarz generalny ZSRR Josef Stalin i trzej członkowie radzieckiego biura politycznego podpisali rozkaz NKWD dotyczący egzekucji prawie 22 000 więźniów przez rozstrzelanie;

  Mając na uwadze, że w kwietniu i maju 1940 r. NKWD dokonało egzekucji polskich więźniów w kilku miejscach w Związku Radzieckim, w tym w Lesie Katyńskim na zachód od Smoleńska w rosyjskiej sowieckiej Federalnej Socjalistycznej Republice i pochowano ich w masowych grobach ;

  itd. (proszę przeczytać całość rezolucji),

  to trzeba przyznać, że okoliczności bandyckiego napadu na Polskę zostały dość dobrze opisane.

  Oczywiście, Pana pomysł na rezolucję wykracza poza te okoliczności i jest godny uwagi oraz przedsięwzięcia kroków dyplomatycznych, aby mogła się zmaterializować.
 • @Rebeliantka 15:22:52
  Sama gmatwa pani proste sprawy a potem mówi "nie wiem".
  Przypominam na moje pytanie :/ kiedy weszła w życie instrukcja NKWD dotycząca procedur postępowania z jeńcami ? /
  odpowiada pani ni przypiął nie przyłatał:/Jeśli Ma Pan jakieś argumenty, aby ukrywać przed opinią światową lub nie przypominać zbrodni katyńskiej, to proszę podać. /

  A wystarczyło podać datę lub zgodnie z prawdą powiedzieć: "nie wiem i nic mnie to nie obchodzi". Przecież i tak wiem że pani nie wie i nic to ją nie obchodzi.Pani chce tylko pamięci o Katyniu prawda?
 • @Pedant 15:19:39
  Miałam przede na myśli zakłamywanie udziału Polaków w na wszystkich frontach II WŚ, które od dawna ma miejsce na Zachodzie.
 • @ikulalibal 15:56:50
  O takich instrukcjach jest mowa np. tutaj:
  http://www.polska1918-89.pl/pdf/potem-byl-katyn-%E2%80%93-akta-obozow-specjalnych-nkwd-wrzesien-1939--maj-1940,6814.pdf

  Ale do czego Pan zmierza?
 • @Pedant 15:19:39
  W rezolucji, o której piszę, jest mowa o tym, że Rosjanie ujawnili szczegóły dotyczące zbrodni katyńskiej. Cytuję:

  Mając na uwadze, że 13 kwietnia 1990 r., 50 lat po egzekucjach polskich jeńców i 47 lat od dnia ogłoszenia ogłoszenia masowych grobów, rząd radziecki wydał oświadczenie, w którym akceptuje odpowiedzialność za zbrodnię katyńską i woła to „jedna z najbardziej ohydnych zbrodni stalinizmu”;

  Mając na uwadze, że w tym dniu prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi RP Wojciechowi Jaruzelskiemu kopie sowieckich archiwalnych materiałów dotyczących straconych więźniów, które potwierdziły sowiecką odpowiedzialność za masakrę;

  Mając na uwadze, że następnego dnia prezydent Jaruzelski i jego delegacja złożyli hołd polskim oficerom zamordowanym w Katyniu, po raz pierwszy odwiedzając groby;

  ........
 • @Rebeliantka 15:58:59
  "Miałam przede na myśli zakłamywanie udziału Polaków w na wszystkich frontach II WŚ, które od dawna ma miejsce na Zachodzie."

  Katyń, czy inwazja radziecka 17 września dla przeciętnego Amerykanina są zbyt skomplikowane. Jeśli coś wie o II wojnie światowej, to się zapyta a po czyjej stronie Polacy byli, naszej amerykańskiej i jakichś tam sojuszników, czy po stronie Hitlera, i z kim sąsiadowali, i jak traktowali Żydów.

  Dlatego przekaz musi być bardzo prosty - Polska leży z drugiej strony Niemiec i pierwsza stawiła im opór. I powtórzony kilka razy z pokazaniem Polski na mapie. Co do Żydów, to jedni Amerykanie ich szanują a drudzy nie lubią (ci drudzy to skrywają), a poza wielkimi miastami (gdzie są skupiska) traktują jak osobliwość.

  Natomiast szczegółowe i żarliwe przezentowanie polskiej perspektywy historycznej, wywoła zdziwienie i konfuzję. Proszę sobie wyobrazić jak zwykły Polak by zareagował na tyradę patriotycznego mieszkańca Boliwii połączoną z krytyką państw sąsiednich (które rzeczywiście dużo nabroiły) i domaganiem się dostępu do morza.

  https://outride.rs/pl/boliwia-zada-od-chile-dostepu-do-pacyfiku/

  Wspomniana na początku rezolucja jest na użytek wyborców polonijnych w odnośnych okregach, do tej części co się takimi sprawami przejmuje, bardziej niż finansowaniem lokalnych szkół i federalnymi inwestycjami
 • @Pedant 17:01:59
  Nie jest wykluczone, ze ma Pan rację.
 • @Rebeliantka 16:31:30
  //O takich instrukcjach jest mowa np. tutaj: http://www.polska1918-89.pl/pdf/potem-byl-katyn-%E2%80%93-akta-obozow-specjalnych-nkwd-wrzesien-1939--maj-1940,6814.pdf //

  Nie jest albowiem "postanowienie rady komisarzy ludowych nr 1786-800 c o regulaminie dotyczącym jeńców wojennych" zostanie wydane 1 lipca 1941 r czyli już po śmierci polskich jeńców.

  //Ale do czego Pan zmierza?//

  do kilku logicznych pytań jakie natrętnie nasuwają się w związku z powyższym faktem.
 • @Rebeliantka 17:04:01
  "Nie jest wykluczone, ze ma Pan rację."

  Bardzo się staram ;)
 • @ikulalibal 17:12:25
  No to proszę sformułować te pytania i wnioski.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej