Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
352 posty 11270 komentarzy

Bona diagnosis, bona curatio. Bez Boga ani do proga.

Rebeliantka - Zna się na zarządzaniu. Konserwatystka. W wieku średnim, ale bez oznak kryzysu. Nie znosi polityków mamiących ludzi obietnicami bez pokrycia (fumum vendere – dosł.: sprzedających dym). Współzałożycielka Konfederacji Rzeczpospolitej Blogerów

Czy Polacy wrócili do kościołów?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy po zwiększeniu limitów osób, które jednocześnie mogą przebywać w kościele, Polacy wrócili do swoich świątyń? Brak jest jeszcze danych.

Portal prawy.pl poinformował:

"Trudno ustalić, jak zelżenie obostrzeń wpłynęło na cały Kościół, bo trzeba by mieć dane ze wszystkich świątyń. Z tych jednak, które napływały cały dzień do redakcji Prawego.pl wynika, że wiernych przybyło na Mszach, ale nie w takich ilościach, żeby przekraczały narzucone ograniczenia.

Nasi Czytelnicy donoszą, że na Mszach, w których uczestniczyli, było kilka razy więcej osób, ale wciąż jest to niewielki procent wszystkich parafian. Może to wskazywać na to, że parafianie wrócą do kościołów dopiero po usunięciu wszystkich obostrzeń, a to może zająć jeszcze wiele miesięcy. W końcu minister zdrowia mówi, że szczyt zachorowań może przypaść w Polsce nawet dopiero na listopad".

W moim jezuickim kościele przekazano informacje o nowych godzinach wystawienia Najświętszego Sakramentu, Komunii  Świętych i Mszy Świętych, które ułatwiają powrót:

 • PONIEDZIAŁEK–PIĄTEK Adoracja Najświętszego Sakramentu od 15:00 do Mszy św.(lub Nabożeństwa wieczornego).
 • W NIEDZIELĘ od 15:00 do 16:30 zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu z możliwością przyjęcia Komunii św., która będzie udzielana co pół godziny, począwszy od 15:00, 15:3016:00 i 16:30.
 • Od przyszłej Niedzieli w naszym kościele będą sprawowane tymczasowo dwie dodatkowe Msze św. niedzielne o 15:30 i 19:00.
 • Podczas Mszy św. niedzielnych i świątecznych używane będzie nagłośnienie na zewnątrz kościoła, co pozwala na uczestniczenie w Liturgii większej ilości wiernych – którzy są zobowiązani jedynie do zakrycia ust i nosa oraz zachowania 2 metrowej odległościmiędzy sobą.

 

Oby nie okazało się, że tzw. pandemia trwale odzwyczaiła część wiernych od Sakramentów Świętych.

 

Ps. Polecam ten wnikliwy tekst:

www.pch24.pl/liturgia-w-czasach-zarazy,74760,i.html

KOMENTARZE

 • .
  Pandemia pokazała prawdziwe oblicze kościoła - przy pierwszej próbie nastąpiło wyparcie się wiary w Boga. Strach przed utratą życia okazał się silniejszy niż wiara w życie wieczne. Wszystko co głosił kościół o zbawieniu, o poświęceniu, o ufności w Bogu okazało się być tyle warte, co zeszłoroczny śnieg.
  Pozostaje jedynie bezrefleksyjne powtarzanie utartych rytuałów, nie niosących już w sobie żadnych treści duchowych.
 • @programista 13:50:25
  To chyba zbyt surowa ocena, a hierarchia dala się łatwo "przekonać", że przepisy o izolacji są racjonalne i muszą trwać tak długo.

  Inna sprawa, że całe polskie społeczeństwo bez najmniejszych protestów podporządkowało się drakońskim przepisom, których zasadność jest coraz częściej poddawana w wątpliwość.

  Wyprano wszystkim mózgi?
 • @Rebeliantka 13:58:43
  Racjonalność w wierze w Boga? Przecież to jest jawna sprzeczność, albo wiara albo racjonalność.
  Gdy wybiera się racjonalność jako ważniejszą to tym samym unicestwia się wiarę.
 • Oficjalny kościół mnie niedawno odrzucił
  CHoć prowincjonalni księża nie wywalali nadprogramowych wiernych z kościołów. Przynajmniej w moich stronach.
  Ale ja ma chyba ich gdzieś. Niech hierarchowie sobie utrzymują bizantyjskie budowle sami
 • @programista 13:50:25
  Dokładnie. To już nie jest żywa wiara a przyzwyczajenie do rytuałów
 • @Rebeliantka 13:58:43
  Kościół nie stanął przy wiernych. I przez to, wkrótce będzie jak na Zachodzie. Ciekawe jak wielki budynek w Licheniu utrzymają?
 • @programista 14:13:56
  Nieporozumienie,. Napisałam o wątpliwej racjonalności przepisów o izolacji.
 • @Wican 14:14:14
  Do kościola się chodzi dla Boga, a nie dla hierarchów.
 • @Wican 14:14:52
  Byłoby bardzo źle, gdyby tak było.
 • @Wican 14:15:41
  Niestety, obawiam się, że tzw. pandemia odciągnęła kolejnych ludzi od Kościoła.
 • @programista 14:13:56
  "Gdy wybiera się racjonalność jako ważniejszą to tym samym unicestwia się wiarę."

  Mamy już od wielu lat nowy "trynd": Teraz wiara dotyczy nauki i naukowców, czyli tam, gdzie powinien rządzić rygorystyczny racjonalizm, zaczęła panować wiara. To im się wierzy.

  Sprowadza się to do tego, że nieprzeliczone tłumy "naókofcuf" strzelają całymi seriami, jak z karabinu maszynowego, coraz to nowymi teoriami i ogromna większość z nich nie tylko nie ma podstaw naukowych, ale i nie jest poparta jakimikolwiek badaniami, nawet najprostszymi. Jest tylko "naókofiec", jak najbardziej okrzyczany, najczęściej z Noblem z dziedziny jakiejś nowej pseudonauki, no i jemu się WYDAJE, a tak naprawdę, to jest tego pewien... Jeszcze do tego ostra propaganda wokół zadanego tematu i to wystarczy... W każdym razie do rozpętania pseudo pandemii wystarczyło. Ludzie UWIERZYLI...

  W XXI wieku nauka stała się nową wiarą i religią. A jak wiemy, nowe wypiera stare.
 • @Wican 14:14:52
  Rytuały. Zapewne powrócą. Palmy, malowane jaja, zajączki, świecenie pól, procesje na Boże Ciało etc. et c. Taki zewnętrzny sztafaż religijności, wspólnotowości czegoś, czego próżno szukać - prawdziwej wiary.
  Pytanie czy
 • @rumpelsiltskin 14:34:47
  Ostre, ale trafne uwagi.
 • @Rebeliantka 14:39:28
  "Cuius regio, eius religio"

  Współczesna władza nie jest zainteresowana "starymi" wierzeniami, więc one prędzej czy później znajdą się na marginesie. Ale to podobno od nas zależy, kto rządzi... No i kółko się zamyka.
 • @rumpelsiltskin 14:44:57
  Ponownie się zgadzam.
 • Komunikat Rzecznika Episkopatu - nadal obowiązuje dyspensa
  https://episkopat.pl/rzecznik-episkopatu-parafie-informuja-ile-osob-moze-uczestniczyc-w-mszach-sw-i-nabozenstwach/

  W związku z nowymi przepisami państwowymi, wprowadzającymi od poniedziałku zasadę, że w miejscach kultu religijnego może przebywać jedna osoba na 15 m2 powierzchni, parafie dokonują wyliczeń i informują, ile osób może być w poszczególnych kościołach i kaplicach podczas Mszy Świętych oraz nabożeństw – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

  Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że w diecezjach nadal obowiązują dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych Mszach św. Zaznaczył jednak, że obecne przepisy państwowe stwarzają możliwość, by w kościołach mogło się modlić, korzystać ze spowiedzi i Komunii Świętej więcej osób niż w ubiegłych tygodniach. „Musimy pamiętać, że tak jak powiedział ostatnio papież Franciszek, nie można przenieść Kościoła i sakramentów tylko do wirtualnego świata” – podkreślił rzecznik Episkopatu.
 • @Rebeliantka
  Ciężkie czasy już mamy . Ukłony . https://dzieje.pl/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/202003/papiez_plac.jpg?itok=w36pB7Ov
 • @Wican 14:14:52
  Nareszcie przejrzałeś na oczy?
 • @Rebeliantka 14:25:11
  Do Boga mogę się modlić gdziekolwiek. A czy w kościołach jest jeszcze na pewno Bóg? Obecnie KK stał się niczym anglikanie. Można podważyć większość prawd wiary, można podważyć tradycyjne nauczanie. Ale nie można pdważyć grosza dochodu.
  "Ryba psuje się od głowy" i może "Stolica" jest pusta?
 • @Wican 16:44:37
  Bóg jest wszędzie, a w doktrynie - mimo wielu prób "reformatorów"-odstępców - nic się nie zmieniło.

  Papież Franiciszek niczego w doktrynie nie zmienił!
 • @Rebeliantka 14:25:57
  Ale tak chyba jest. Lewicowi księża robią co chcą, a gdy któyś bardziej konserwatywny zaczyna pojawiać się w merdiach, to hierarchowie go gaszą. Ja mam kontakt z wieloma kapłanami, nawet w rodzinie.
  Jeden z moich kuzów jest werbistą. Po święceniach wyjechał do Boliwii. Po iluś latach, kazano mu wrócić do Polski i pracować w parafii. Po pół roku poprosił o powrót do Boliwii. Uznał, że kler w kraju jest tak mocno zdemoralizowany a państwo tak niewolnicze, że on jako zwykły ksiądz, niczego tu nie zwojuje. A chciał walczyć i był gaszony przez proboszcza a potem biskupa. Uznał, że Polska powinna być krajem misyjnym, a misje należy zacząć od góry kapłańskiej. Ale jako pokorny sługa, nie postawił się zwierzchnikom i w koncu dostał zgodę na powrót do Boliwii. Tam żyje w dżungli bez bieżącej wody, ale widzi efekty pracy. I nikt nie gasi gorliwych kapłanów, jak w Polsce.
  Znam nie tylko zakonników, ale też zwykłych księży. Od tych na prowincji można dowiedzieć się ciekawych rzeczy. który biskup to pedał (nie pedofil). I że tacy robią karierę. Że ks. Isakowicz ma rację mówiąc o lobby homo. Mówią, że gdy za mocno chcą popracować na parafi to są gaszeni. Znajomy ksiądz mi opowiadał, ze wybrali się do kina. Proboszcz, znajomy ksiądz i młody po seminarium. Na Egzorcystę.I tylko najmłodszy ubrał sutannę, a tamci cąłkiem po cywilnemu. I młody w końcu poprosił o przeniesienie do zakonu. Chciał do Francji do jakiegoś klasztoru benedyktynów, ale po dwóch latach starań, skierowali go do jakiegoś klasztoru w Ziemii Świętej. Nie wiem do jakiego, bo moje źródlo zostało już przeniesione. Tyle dzieje się na prowincji a co musi być w dużych miastach?
 • @reflexión 14:37:26
  Ale ja nie o takich rytuałach. Ja o drogach krzyżowych, gorzkich żalach, itd. Bo te co wymieniłeś to będą, bo to niezły interes
 • @Wican 16:52:17
  Więc chodzisz do kościoła z uwagi na duchowieństwo, a nie dla Pana Boga?
 • @Repsol 15:48:40
  Tak, to zdjęcie jest przygnębiające. Ale to - ostatecznie - Pan Bóg rządzi światem. Może nam w ten sposób pokazuje, jak to jest, gdy zgadzamy się, aby Go nie było w przestrzeni publicznej?
 • @goat 16:12:22
  Zawsze byłem antyklerykałem (z natury jestem antysystemowcem i solistą) a nie antyaktolikiem.
  Katolicyzm ma bardzo szeroki wachlarz wrażliwości i temperamentów. Można być bardziej przywiązanym do tradycji rycerskiej, można do Franciszka z Asyżu. Ja się dziwię, że w Polsce, część prawicy (ta chrześcijańska) nigdy nie próbowała nawiązać wspólpracy ze środowiskiem Ruchu Ekologicznego Franciszka z Asyżu (REFA).
  Oddali ekologię lewusom.
 • @Rebeliantka 16:51:21
  Wprowadził zamęt. Tłamsił tradycyjne wspólnoty, promując postmodernizm. Ale to zaczęło się wcześniej. Kościoły w Europie opustoszały za panowania Jana Pawła II. Po wojnie był tylko jeden wielki papież, wg mnie, a mianowicie Benedykt. I go zmuszono do ustąpienia.
  Reszta władcą świata pasuje. Może jeszcze Jan Paweł I nie wzbudzał zaufania tych kręgów.
  Nie chodzi mi o sam SObór Watykański II, ale o jego odczytywanie z czasów Jana Pawła II. Wtedy katolewica stała się siłą. I jeszcze profanacja katedry w Asyżu. I promowanie intelektualnych miernot jak kapciowy Dziwisz
 • @Rebeliantka 16:56:20
  Kapłan jest reprezentantem. I on prowadzi mszę. A jeżeli prowadzi ją ktoś niegodny? A dlaczego mofdlić się tylko w kościołach? Tam są duchowni. Ci co tam idą, potrzebują duchownego, który odklepie formułki.
 • @Rebeliantka 16:58:53
  "Pan Bóg rządzi światem."? Światem doczesnym to chyba jednak rządzi Diabeł
 • @Wican 17:04:11
  Niegodność, a nawet grzeszność kapłana, nie wpływają na świętość sakramentów.
 • @Rebeliantka 16:58:53
  "a nie dla Pana Boga"

  Nie wiem, kto to wymyślił, ale określenie "Pan Bóg", z punktu widzenia logiki, znaczy mniej niż "Bóg". To jest w jakimś sensie umniejszanie Boga. Ja wiem, że tu chodzi o ukazanie szacunku, ale przecież dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane. W tym wypadku (określenia "Pan Bóg") można domniemywać, że jest to np mężczyzna, więc już nie kobieta. To może być zagranie typu "divide et impera", czyje zagranie? Wiem, że często używa się też samego słowa "Pan" dla określenia Boga, bo nie należy nadużywać Jego imienia, ale to też jest dla mnie nie najszczęśliwsze określenie. Nie lepiej pozostać przy jednym wyrazie (Bóg) i zachować z tym umiar (nie nadużywać go)? Tak sobie głośno myślę...
 • Kto w Boga Wierzy ten nie podda się nagonce
  Nie straszne mu węże, zdrajcy, straty rosnące
  Lepiej tym co Boga na swej drodze spotkali
  Bo są silni w Duchu, a w Wierze nie zwiotczali

  Nawracajcie się bo Bóg jest stały w uczuciach
  Nawet gdy człowiek błądzi, nurza się w zepsuciach
  Kto Bogu ufa bezgranicznie i z Nim idzie
  Nie żyje w obłudzie, ani mamony zwidzie
  Pozdrawiam
  Szczęść Boże
 • @JAM.M 17:36:39
  Dziękuję za komentarz wierszem.

  Pozdrawiam serdecznie
 • @Rebeliantka 17:13:43
  Bo tak sobie sprytnie wymyślili.
 • @JAM.M 17:36:39
  W Boga a w Kościół-to obecnie nie to samo. "Swąd szatana...". Leon XIII też miał widzenie o zniszczeniu Kościoła
 • @Rebeliantka 15:01:06
  "Inna sprawa, że całe polskie społeczeństwo bez najmniejszych protestów podporządkowało się drakońskim przepisom, których zasadność jest coraz częściej poddawana w wątpliwość."
  W tym komunikacie można było poddać w wątpliwość te przepisy. W tramwaju może być jeden pasażer na 2 m2, a w kościele 1 osoba na 15m2. Jakim prawem? Jeśli Episkopat na to się godzi i nie protestuje, to jak mają protestować wierni? Przychodzić do kościoła, z którego będą wyganiani przez księży? Księża wtedy wezwą policję, która nałoży na wiernych mandaty?
 • @Wican 16:59:38
  Katolicyzm to instytucja, to legalna mafia. Jeśli ktoś chce wierzyć w Joszue i Miriam, niech sobie wierzy, ale niech zachowa to dla siebie. Niech nie uzewnętrznia tego, niech nie próbuje nawracać, ukazywać wyższość, a tym bardziej atakować, negować i opluwać innych. Tak się niestety dzieje. Uważam się za poganina, rodzimowiercę, chociaż wiem ,że przekaz o starożytnych wierzeniach Słowian jet mocno rozmyty.Nie przeszkadza mi to jednak we wiarę w starożytnych Bogów Słowiańskich.Dlatego oddaje im cześć, bo to personifikacja sił natury, energii która otacza wszystko tu na Ziemi,jak w całym wszechświecie. A te bzdury, którzy wypisują ci nieszczęśnicy o cudach i naukach Joszue, lub przykazach i nakazach Jahwe, to mi ich po prostu żal, że można tak mieć zryty beret.
 • Wrócili nie wszyscy
  Ja codziennie jestem w kościele na korkowej w Warszawie.
  W tygodniu jest ubytek około 30%. w niedzielę pewnie znacznie większy. Myślę, że 30% tych, co w niedzielę przychodzili, to jest teraz na mszy. Jeśli taka sytuacja potrwa ponad rok, to skutki tego będą opłakane dla hierarchii.
  Obserwuję, że ci, co przychodzą, to trochę więcej rzucają na tacę ale w sumie, to musi być dość znaczny uszczerbek. Hierarchowie sami sobie strzelili w kolano zgadzając się w okresie świątecznym do tak absurdalnych ograniczeń w uczestnictwie w nabożeństwach. To może świadczyć tylko o jednym. Oni sami chcą unicestwić ten katolicki Kościół. Po ogłoszeniu ograniczeń, nie było z ich strony żadnego protestu. Obudzili się po świętach, że to jawnie niesprawiedliwe, a wręcz dyskryminujące. Trzy najważniejsze niedziele dla chrześcijan zostały praktycznie chrześcijanom odebrane bez racjonalnej przyczyny. Moim zdaniem powinni przełożyć te święta na czas, kiedy wszyscy będą mogli normalnie świętować, a tak zrobili sobie prywatne uroczystości tylko dla siebie. Jawne złamanie jedności chrześcijańskiej.
 • @krzysiekniepieklo 19:23:55
  Jak można święta przełożyć? Takie rzeczy tylko w krystowierstwie katolickim. Byle by kasa się zgadzała.
  Jest jedna Kupałnocka w roku i powiedz mi jak ją przełożyć. No śmiech we mnie wzbudzasz ogromny.
 • @jok 19:07:40
  "całe polskie społeczeństwo bez najmniejszych protestów drakońskim przepisom, których zasadność jest coraz częściej poddawana w wątpliwość."

  Problem polega na tym, że mamy do czynienia z seryjnym (hurtowym) łamaniem prawa. Nikomu zdrowemu (bo chorzy mają już swoje ograniczenia w prawie zdrowotnym) nie wolno ograniczać wolności poruszania się, ubioru, wstępu itd. To gwarantuje nam konstytucja i ustawy. Konstytucja, jeżeli dopuszcza jakieś ograniczenia w tym względzie, to na poziomie ustawy (delegacje ustawowe). Natomiast w Polsce mamy do czynienia z całą serią aktów prawnych na poziomie rozporządzeń, a taka forma stanowienia prawa dopuszczalna jest jedynie w stanach nadzwyczajnych. Lecz stanu nadzwyczajnego (wyjątkowego lub klęski żywiołowej) nikt nie wprowadza, bo to by automatycznie przesuwało wybory.

  Wybory to znowu ta sama bajka, bo konstytucja stanowi (art. 127), że wybory muszą być równe, tajne, bezpośrednie i powszechne. Wybory za pośrednictwem poczty nie są bezpośrednie, z ich tajnością też jest problem. Ale jakoś o tym wszystkim cisza, nawet opozycja udaje tylko, że jest przeciw.

  Nie ma mowy o wyborach za pośrednictwem poczty bez nowelizacji konstytucji. Jeżeli takie wybory odbędą się, to będą nieważne z mocy samego prawa. Ale kto wniesie sprawę do właściwego sądu, żeby tę nieważność stwierdzić? Nie widzę chętnych, dla polityków ważne jest tylko to, czy to higienicznie, czy nie - głosować korespondencyjne. O łamaniu w ten sposób konstytucji nikt nawet się nie zająknie.

  A że do tego naruszana jest poprzez rozporządzenia wolność religijna, gwarantowana na poziomie ustaw i konstytucji, to już tylko szczegół, detal jeden z tysiąca.

  PIS idzie na całość, wszedł tym samym na drogę bez powrotu. Dlatego już dawno stracił w tym względzie umiar. Będziemy prawdopodobnie tego bardzo żałować, gdy mu się to wszystko, co zamierza, uda. Ręczne sterowanie, jeszcze przaśniejsze niż za komuny, będzie na każdym kroku, bez możliwości jakiejkolwiek kontroli (bo nie będzie nawet odpowiednika sekretarzy partii, którzy za komuny takie nabrzmiewające napięcia rozładowywali "oddolnie").
 • @Wican 18:30:28
  Kościół to my Wierni. kolego
  Wierzymy nie wspierając złego
  Pozdrawiam
  Szczęść Boże
 • @Wican 18:29:23
  Tak? Skąd to wiesz?
 • @jok 19:07:40
  Protestują. Piszą listy do premiera.
 • @rumpelsiltskin 19:46:34
  Słuszne zastrzeżenia.
 • @rumpelsiltskin 17:15:07
  Określenie Pan Bóg jest powszechnie używane. Wskazują na to choćby przysłowia i powiedzenia:
  „Człowiek strzela, Pan Bóg kule nosi”,
  „Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje”,
  „Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek”.

  Razi Cię to? ;)
 • @goat 19:40:54
  Zdaje się, że nie rozumiesz nauki Jezusa. Wielokrotnie krytykował faryzeuszów za literalne traktowanie prawa. To co ważniejsze, tradycja, czy jedność chrześcijańska? Skoro większość nie może, to hierarchia też nie powinna świętować sama.
 • @goat 19:15:18
  A lustro masz?
 • @rumpelsiltskin 19:46:34
  Czyli obywatel mający gwarancje konstytucyjne, pozostał bez obrony. Czyżby ta "epidemia| miałaby się skończyć, bo byłby koniec wiary w konstytucję?
 • @Rebeliantka 20:15:28
  W poprzedniej epoce umieli robić znacznie więcej.
 • @Rebeliantka 20:32:00
  "Razi Cię to?"

  Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, dopóki nie zobaczyłem Żebrowskiego w roli księdza Mateusza, który nigdy inaczej się na ten temat nie wyraził... W jego ustach brzmi to nad wyraz sztucznie.

  Przysłowia, przysłowiami, ale jakie jest oficjalne stanowisko przedstawicieli kościoła na ten temat? Bo jeżeli jest "Pan Bóg", to są też i inni... Jeden jest naszym panem, a drugi nie.
 • @krzysiekniepieklo 20:42:41
  To nie jest niezrozumienie, to jest celowy atak talmudystów i ich podręcznych.
  Proszę poczytać pełne nienawiści komentarze pana goata czyli kozła.
  To są Słowianie???taka nienawiść i pogarda to cecha zupełnie innych nacji....
  Inny z kolei twierdzi, że Talmudu nie zna, a potem określa Jezusa i Marię, prawie dosłownymi cytatami z Talmudu.
  Skoro ten pan do którego się Pan zwraca, zna i pasjonuje się kabałą czyli Elphiasem Levim, o czym sam pisał...to zna również nauki Jezusa.
  Chodzi o poniewieranie i ubliżanie wyśmiewanie czyli rozwalenie chrześcijaństwa, następny krok po zawaleniu Europy uchodźcami.... .Katolicyzmu szczególnie.

  To następny krok po zawaleniu Europy uchodźcami....

  Nie stoją z transparentami protestującymi przeciwko "żydowierstwu czy krystowierstwu"pod kurią, nie chodzą z pretensjami na "żydostwo"do prymasa, czy do rabina do synagogi, bo się tak boją ,ale atakują ludzi na forach jak wściekłe psy.

  Zaatakowali wściekle pana MC Gregora, chcą zostać sami na forum.!!
  W wielu przypadkach rodzimowierstwo to przykrywka dla "innych celów;
  Ciekawe czy też wchodzą na i rosyjskich forach tez atakują prawosławie czyli " żydowierstwo".
 • @trojanka 21:31:33
  Świetny komentarz. Dziękuję za zamieszczenie.
 • @trojanka 21:31:33
  c.b.d.o
  Peter Schaefer Princeton University.
  https://press.princeton.edu/books/paperback/9780691143187/jesus-in-the-talmud
 • @rumpelsiltskin 21:26:30
  Tutaj jest wyjaśnienie:

  https://biblia.wiara.pl/slownik/67ea4.Slownik-biblijny/slowo/PAN-KYRIOS
 • @Rebeliantka 21:35:48
  Pozdrawiam przyjaźnie i zdrówka w tych dziwnych czasach!!
 • @trojanka 21:43:49
  Z wzajemnością!
 • @jok 21:13:41
  "koniec wiary w konstytucję"

  Łamanie prawa stało się tak nagminne, że odnoszę wrażenie, że albo nikt go nie zna, albo zna i robi wszystko dokładnie na odwrót. To osiągnęło rozmiary powszechności. I nie dotyczy to tylko władz centralnych, samorządy robią to samo.

  Prawo jest dla słabych, bo jak nie masz żadnej innej formy ochrony swoich interesów, pozostaje ci tylko prawo Mafia używa przemocy, bogaci mają pieniądze by kupić sobie sprawiedliwość, władza ma organa stosujące przymus, a szary obywatel jedynie prawo. W Polsce prawo przestało funkcjonować już dawno, a teraz nastąpiło w tym względzie znaczne przyspieszenie. Szary obywatel wylądował na bruku (reszta jakoś sobie radzi).
 • @Rebeliantka 21:43:02
  cytat z linku: "Pan mój i Bóg mój!"

  No tak, czyli są też nie moi panowie i nie moi bogowie. Dla mnie to degradacja Boga (bez jakichkolwiek określników).
 • @rumpelsiltskin 21:53:44
  Tutaj wyjaśnienie:
  http://zbawienie.pl/wyznanie-tomasza-pan-moj-i-bog-moj/
 • @trojanka 21:31:33
  Ja atakuję? Popatrz kobieto z Troji, kto atakuje. Wam się wydaje , że jesteście ponad wszystkimi, tak samo jak żydzi traktują siebie jak naród wybrany. Co za tym idzie nie szanujecie nikogo, ani niczego. Nie porównuj nas rodzimowierców do talmudystów, bo to krystowiercy czerpią nauki z tych samych źródeł co żydzi. Wasza wiara ma te same korzenie co tamudyści. Nikogo nie atakuję, stwierdzam tylko fakt. Może zaprzeczysz?
 • @krzysiekniepieklo 20:42:41
  Nie rozumiałem, nie rozumię i w przyszłości nie chcę zrozumieć. Za dużo czasu spędziłem by to zrozumieć, niestety w tych naukach się nic nie kleji, za dużo sprzeczności. Dlarego ludzie te nauki interpretują jak im się chce i jak im się to przyda lub nie przyda. Same te nauki mają nie jasne źródło i pochodzenie, niewontpliwie jest nierozelwalnie związane z żydowskim Tanach. Tak samo jest we wszystkich odłamach krystowierstwa, jaki i Koranie. Są to religie żydogenne idlatego są do odrzucenia, przez Słowian
 • @goat 22:06:01
  Ło jejku wzruszające!!
  Aaaaa do obozów powiada kozioł , faktycznie te staruszki z kościoła z mszy należy pochwycić i przetransportować do obozu ....chyba że się przekonwertują na święty gaj!
  CYTATY:
  A tych nadjordańskich wyznawców do obozów pracy za kolaborowanie z wrogiem.
  Polin ma się coraz lepiej
  goat 16.04.2020 07:48:07

  Jeśli się nie mylę to ty klepiesz po dupie pustynną znajdę Joszue. Zawsze musisz wetknąć ten swój garbaty nochal, tam gdzie ciebie nie chcą. Jest tu was kilku, załóżcie sobie kułko różańcowe i prowadzcie sobie dyskusje z jahwistami. Słowianie was tu nie chcą

  goat 14.04.2020 10:20:50

  Jednak masz zaorany łeb, lubisz komuś dopierd....jak nie podziela twoich poglądów. Żeby ci wytłumaczyć tępaku to kozioł wbrew opinią jest bardzo inteligentym zwierzątkiem. Te dzikie i te udomowione mają tą samą cechę, są bardzo opikuńcze dla swoich partnerek i potomstwa.
  Następnym idiotą na tym portalu, jest niejaki Nathael. Banuje i likwiduje swoich przeciwników. Oczywiście, kim jest,ano żydo-katolikiem

  goat 13.04.2020 10:50:51

  itd.

  Atakuj pan ,panie kozioł samo źródło zła... proponuję rundę pod synagogę z transparentem i jajkami i protest u prymasa!!
  EOT!
 • @goat 22:15:54
  Czy moja notka ma coś wspólnego z Pana wierzeniami?

  Nie. A zatem bardzo proszę znaleźć inne miejsce dla dywagacji o Pana przekonaniach religijnych.

  Z góry dziękuję.
 • @Rebeliantka
  Musimy te niedogodności przeczekać . Kościół miał w swojej historii nie takie problemy i przetrwał . Szczęść Boże .
 • @trojanka 22:21:40
  Dzięki za te cytaty. Nie wiedziałam, że problem jest aż taki .
 • @Repsol 22:25:51
  Słusznie.

  Bóg zapłać i wzajemnie Szczęść Boże.
 • @Rebeliantka 22:32:43
  Ps : Tych trolli jehowitów należy wywalić z bloga co serdecznie zalecam . Ukłony . https://watchtower.org.pl/hitler_list.php
 • @Repsol 22:46:52
  Dzięki za sugestię.
 • @Rebeliantka 22:31:54
  Jest tu parę osób, nie związanych kompletnie z katolicyzmem czy ogólnie z chrześcijaństwem.
  Bardzo je szanuję i lubię Lorenco, Zbig71.Dyskutujemy, z Lorenco mamy zbliżone poglądy na pewne tematy, pisaliśmy dużo na jednym blogu.. Kultura, wzajemne poszanowanie.
  Natomiast grupa, dziwnie grająca dokładnie do tej samej bramki w zaciekłej walce z katolikami, z tymi których niby krytykują i potępiają, nie przepuści okazji żeby opluć,wyśmiać, obrazić.
  Jak napisałam że Święto Zmartwychwstania Chrystusa jest a naszych sercach i umysłach i nikt nam tego nie odbierze to pomocnik talmudystów dostał szału, napisał notkę na ten temat.
  Nic tak nie rozwściecza jak Zmartwychwstanie Pana Jezusa.

  To niedobra jest i się nie mieści w żadna rubryka!!

  Ja nie mam nic przeciwko słowiańszczyźnie, sama jestem jak sądzę rdzenną Słowianką z urody i z charakteru, zapobiegliwa, gospodarna, kochająca przyrodę,zwierzęta i dbająca o nią.
  Nigdy w niczym nie uwłaczyłam temu "wyznaniu" czy jak to nazwać.
  Wolna wola w szukaniu Boga i sensu życia.
  Zasady, które Jezus nam zostawił są mi bliskie,są dobre i mądre.
  Każdy człowiek, szukający szczerze i gorliwie odpowiedzi na swoje pytania dotyczące życia i jego sensu, ma swoją drogę w życiu, dostaje od Stwórcy wskazówki jak i gdzie pytać i szukać.

  Jak będzie wytrwale szukał i Go nagabywał to dostanie odpowiedzi na swoje pytania.Może nie od razu..ale w końcu.

  Ale nie,.. nie wolno mu bo szukający natrafi na rozwinięta manię prześladowczą u takich wspólników talmudystów...i musi zostać opluty i wyśmiany, bo ktoś sobie wymyślił inaczej i będzie prześladował.
  Nic to jak mawiał Mały Rycerz!!!
  Jezus taki sam , wczoraj, dzisiaj i na wieki!!
  Z Bogiem!
 • @trojanka 22:59:00
  Dzięki za piękny komment.

  Z Panem Bogiem!
 • @trojanka 22:59:00
  Amen .
 • @Rebeliantka 23:04:01
  Damy radę . Ukłony . https://www.youtube.com/watch?v=CiYL0b0F8pg Dobrej nocy .
 • Minister zdrowia to raz mówi, że...
  -szczyt zachorowań spodziewany jest za dwa tygodnie (wypowiedź sprzed 2 ok 2 miesięcy), a teraz mówi że za pół roku.
  -raz mówi że maseczki nie chronią przed zachorowaniem i nie wie dlaczego ludzie je noszą, a potem nakazuje je nosić

  powiedział także, że wszyscy obowiązkowo będziemy musieli sie zaszczepić profilaktycznie, ale tutaj to Polacy mogą mieć jedynie dzieję, że do tego czasu Bill Gates zostanie zdjęty przez Pentagon Pedophilic Task Forse, wiec ustanie nacisk ze strony może w końcu porządnie wystraszonego (na co chyba już świat bardzo liczy) WHO.
 • @Rebeliantka 20:14:45
  Znam historię w stopniu ponadprzeciętnym. To może brzmi nieskromnie, ale "kokieterii" stosować nie zamierzam.
 • @JAM.M 20:08:57
  Czyli nie wpsierając hierarchów. Ja od dawna nie dawałem na tacę, gdy były zbiórki na KUL. Nie zamierzam płacić na uczelnię, w której wykładała Joanna Mucha i kupę innych wynalazków.
 • @goat 19:15:18
  Każda religia, aby się rozwijać, musi być misyjna. I wygrywała dopóki byli górliwi wierni i gorliwi przywódcy, nie przejmujący się żadną poprawnością.
 • @krzysiekniepieklo 19:23:55
  Jak święta przełożyć? A co na to lekarze?
 • @Rebeliantka 20:15:28
  Hahaha listy? A gdzie porządna manifestacja w Warszawie? Mandatów się boją? W normalnym sądzie, zwycięstwo pewne.
 • @trojanka 21:31:33
  Rodzimowierstwo to new age. Nie znają mitologii Słowian, nie znają ich wierzeń. Ot, sobie coś wymyślono. Taka polska odmiana "volkizmu". A co gorsza, nie znają nawet ciekawych stron netowych poświęconych tradycji pogańskiej. A są takie w języku polskim. Oni wolą prostacką propagandówkę portalową niż poważne opracowania. A nawet, powtórzę, nie znają wartościowych stron rodzimowierczych
 • @goat 22:06:01
  Akurat można Was porównać. Na tym portalu, antykatolicy są wściekle agresywni. Choć sądzę, ze wielu tyych internetowych napinaczy, spieprzyłoby na propozycję "Bożego sądu". AKurat tutaj, Ciebie na myśli nie mam, ale ogół neonowych antykatolików. Taki Kosiur to nawet jehowitów będzie wielbił, byle teksty były antykatolickie. Czyli on wcale nie jest antyteistą. Bo każda sekta zwalczająca katolików to jego sojusznoicy. Klasyczne talmudyczne żydostwo.
 • @Wican 08:27:54
  """Jak święta przełożyć? A co na to lekarze?"""

  A jaki widzisz problem z przełożeniem świąt na okres, kiedy wszyscy będą mogli świętować? To co jest ważniejsze - termin ustalony dla Żydów, czy jedność chrześcijańska? Zmartwychwstanie Jezusa świętujemy za każdym razem przystępując do Komunii. Termin świąt wcale nie jest sprawą najważniejszą.
 • @Wican 08:29:27
  A gdzie Ty ostatnio normalny sąd widziałeś?
 • @autorka
  Obawiam się ,że już nie wrócą.Byłem w niedzielę na mszy porannej gdzie zwykle przed zarazą było 150-200 osób,a teraz nawet nie zapełnili normy 60 osób jaki ma mój kościół.Było może ze 40.Z jednej strony starsi ludzie bardzo się boją skupisk ludzkich i ich unikają.Z drugiej strony jest dyspensa i ludzie wolą leżeć w domu do góry brzuchem przed szklanym okienkiem i wątpię czy oglądali jakąkolwiek transmisję mszy.

  Propaganda tak wystraszyła ludzi,że jak do sklepu przyszedł człowiek chory na astmę i z tego powodu nie zakłada maski bo się dusi to myślałem,ze go te staruchy zlinczują..W stronę tego człowieka leciały bluzgi i wyzwiska a kiedy stanąłem w jego obronie to i mnie się oberwało.Tragedia co te zastraszanie uczyniło z ludzi
 • @matterhorn 15:52:54
  Niestety, to może być częste zjawisko.

  Chyba, że znajdą się liderzy z prawdziwego zdarzenia, którzy "otworzą ludziom oczy". Oby!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej