Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
321 postów 10650 komentarzy

Bona diagnosis, bona curatio. Bez Boga ani do proga.

Rebeliantka - Zna się na zarządzaniu. Konserwatystka. W wieku średnim, ale bez oznak kryzysu. Nie znosi polityków mamiących ludzi obietnicami bez pokrycia (fumum vendere – dosł.: sprzedających dym). Współzałożycielka Konfederacji Rzeczpospolitej Blogerów

Poniedziałek 11.50. Zażalenia Adama Słomki nie ma jeszcze w Sądzie Okręgowym w Warszawie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W środę w ubiegłym tygodniu Adam Słomka miał złożyć na Rakowieckiej zażalenie na postanowienie Sądu o karze porządkowej. Informacji tej udzieliła mi oficer prasowa aresztu. Ustaliłam, dlaczego zażalenia nie ma jeszcze w Sądzie Okręgowym.Wielu blogerów „Nowego Ekranu” niepokoiło się faktem umieszczenia Adama Słomki w ciężkim więzieniu na ul. Rakowieckiej w Warszawie z powodu ukarania go przez warszawski Sąd Okręgowy karą porządkową 14 dni aresztu za utrudnienie ogłoszenia w ustalonym terminie wyroku w sprawie sprawców wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w 1981 roku.

Pisałam o tym tutaj.

Blogerzy pragnęli podjąć działania, które mogłyby doprowadzić do wcześniejszego zwolnienia Adama Słomki z aresztu.

Jednym z możliwych sposobów było wsparcie przez opinię publiczną ewentualnego zażalenia Adama Słomki na postanowienie o ukaraniu go karą porządkową. W przypadku, gdyby zażalenie zostało złożone, Sąd Okręgowy w Warszawie mógłby - na podstawie art. 50 par. 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych - zarządzić wstrzymanie wykonania kary do czasu rozpatrzenia zażalenia przez Sąd Apelacyjny:

Art. 50.
§ 1. Postanowienie o ukaraniu karą porządkową jest natychmiast wykonalne. Od
postanowienia przysługuje zażalenie do sądu bezpośrednio przełożonego, a gdy
zostało wydane przez sąd apelacyjny – do Sądu Najwyższego. Ponadto do zażalenia
stosuje się przepisy o postępowaniu właściwe w sprawie, w której zastosowano
karę porządkową. W razie wniesienia zażalenia sąd, który wydał zaskarżone
postanowienie, może wstrzymać wykonanie kary porządkowej.

Niestety, w dniu 23 stycznia 2012 roku, gdy chciałam ogłosić ten pomysł, zażalenia Adama Słomki nie było w Sądzie Okręgowym w Warszawie.Losy zażalenia Adama Słomki na karę porządkową aresztu

Przez cały ubiegły tydzień próbowałam ustalić, czy Adam Słomka złożył zażalenie, a więc czy miał wolę skorzystania ze środków zaskarżenia oraz jaki bieg nadano ewentualnie złożonemu zażaleniu.

W dniu 25 stycznia (środa) rzeczniczka prasowa aresztu na Rakowieckiej, pani Anna Maryniak udzieliła informacji, że Adam Słomka zgadza się, aby areszt podawał informacje na jego temat opinii publicznej. Podała też, że Adam Słomka złożył zażalenie za pośrednictwem służb więziennych we wtorek 24 stycznia.

Dziś rano dowiedziałam się jednak, że zażalenia nadal nie ma w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Ponowny kontakt z aresztem doprowadził do ustalenia, że zażalenie wyszło z Rakowieckiej w środę, ale że było zaadresowane wprost do Sądu Apelacyjnego, a nie do Sądu Okręgowego.

Zażalenie to wpłynęło do warszawskiego Sądu Apelacyjnego w dniu dzisiejszym. Jako błędnie zaadresowane (gdyż powinno być kierowane do Sądu Okręgowego), zostało zaewidencjonowane w IV Wydziale Wizytacyjnym i stamtąd skierowane do właściwego Sądu, czyli Sądu Okręgowego.

Jest to postępowanie prawidłowe, gdyż zażalenie musi być kierowane do sądu je rozpatrującego wraz z aktami Sądu, który wydał zaskarżane postanowienie, czyli w tym przypadku Sądu Okręgowego w Warszawie.

A zatem zażalenie Adama Słomki trafi do Sądu Okręgowego dzisiaj lub jutro.

Sąd Okręgowy będzie mógł wówczas na podstawie Art. 50 par. 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych wstrzymać wykonanie kary i zarządzić zwolnienie Słomki z aresztu oraz przesłać akta do Sądu Apelacyjnego w celu rozpatrzenia zażalenia lub też nie wydać tego zarządzenia i przesłać akta, aby decyzję podjął sąd odwoławczy..

W tym drugim przypadku postępowanie zażaleniowe zostanie chyba umorzone, gdyż kara Adama Słomki skończy się już w środę i opuści on areszt najpóźniej w czwartek.

 

Co możemy zatem zrobić?

Wysyłajmy maile do Sądu Okręgowego w Warszawie do sprawy VIII K 24/08

Możemy pisać drogą elektroniczną (warszawiacy mogą złożyć pisma przez biuro podawcze Sądu) do VIII Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Warszawie, gdyż tam znajdują się akta.

Adres Sądu:
Al. Solidarności 127
00-898 Warszawa
fax 022-440-31-45
e-mail: boi@warszawa.so.gov.pl 


Kierujmy pisma o treści :
 

Imię i nazwisko
Adres

Do Sądu Okręgowego w Warszawie
Wydział VIII Karny

Dotyczy: kary porządkowej aresztu dla Pana Adama Słomki, postanowionej w sprawie sygn. akt VIII K 24/08

Uprzejmie proszę o uwzględnienie zażalenia Adama Słomki na Postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 12 stycznia 2012 roku o ukaraniu go karą porządkową 14 dni aresztu. Wnoszę też o natychmiastowe wstrzymanie wykonania kary i bezzwłoczne zarządzenie wypuszczenia Adama Słomki z aresztu.

Zasądzona kara jest nadmiernie surowa, w szczególności z tego powodu, że polega na pozbawieniu wolności opozycjonisty stanu wojennego, który spędził bezprawnie w więzieniach prawie 2 lata, gdy tymczasem sprawcy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce osądzani w sprawie VIII K 24/08, przez 30 lat unikali odpowiedzialności karnej, a obecnie tylko jeden z nich otrzymał wyrok pozbawienia wolności, z warunkowym zawieszeniem jego wykonania zresztą. W niniejszej sprawie trzeba też mieć na uwadze wzburzenie Adama Słomki przebiegiem procesu, zważywszy także i na to, że podczas stanu wojennego w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach zginęła jego matka.

Uzasadnienie pisma można rozbudować, wykorzystując argumentację zawartą w niniejszych przykładowych dokumentach: tutaj, tutaj i tutaj. 

Wysyłajmy te pisma koniecznie. Pozostaną one najprawdopodobniej jako dokument w aktach sprawy VIII K 24/08, dotyczącej sprawców stanu wojennego w Polsce (Kiszczaka i innych), a więc będą odzwierciedlały stanowisko opinii publicznej ws wydanego wyroku.

Jeśli mamy honor, piszmy!


 

KOMENTARZE

 • To bardzo ważne
  Jeśli nasze pisma będą miały sygnaturę VIII K 24/08, zostaną w aktach dotyczących Kiszczaka i innych. To jeden ze sposobów w jaki możemy dobitnie wyrazić stanowisko w sprawie aresztu dla Słomki, ale także procesu i wyroku sprawców stanu wojennego!
 • Pisma interwencyjne wysyłane w sprawie Adama Słomki
  http://slomka.bloog.pl/id,330799283,title,Posel-KP-PiS-Piotr-Pyzik-wystapil-z-interwencja-w-sprawie-Adama-Slomki,index.html?_ticrsn=3&ticaid=5dd4f

  http://slomka.bloog.pl/id,330791172,title,Kolejny-dzien-protestow-list-otwarty-Beaty-Belkius-Slomka-do-Anny-Komorowskiej,index.html

  http://slomka.bloog.pl/id,330782429,title,Kolejny-dzien-protestow-spolecznych-w-obronie-Adama-Slomki,index.html
 • To co, piszemy?
  ??????
 • Rebeliantka 16:13:32
  Kliknąć na fejsie to nie to co wysłać pismo do akt:)
 • Rebeliantka 16:13:32
  Dzień dobry.

  Uprzejmie informuję, że Pana wiadomość zostanie przekazana do akt sprawy.

  z poważaniem
  Krzysztof Mackiewicz
  =================

  taką otrzymałem wiadomość, drugą z kolei, bo pierwsza była taka:

  Dziękujemy za e-mail, dopełnimy wszelkich starań, aby odpowiedzieć na Pani/Pana wiadomość jak najszybciej.
  ===================

  czyli działa. Piszcie!
 • @WojtekCy. 16:29:54
  E, tam. Pewnie jeszcze notka nie przeczytana. Ukazała się o godz. 14.00, czyli w godzinach najmniej dogodnych do śledzenia internetu :)
 • @WojtekCy. 16:36:45
  Dzięki. Fantastycznie!!!

  Przejdziesz do historii :)
 • Rebeliantka 16:41:22
  Tej historii tylko z małej? :)))

  Uprzejnie prosze autorkie o nie offtopowanie :)

  Pozdrawiam!
 • @WojtekCy. 16:47:38
  Zgodnie z życzeniem ;)

  Przejdziesz do Historii.
 • Rebeliantka 16:52:33
  :))

  Wolałbym normalność, bez takich akcji, bez pospolitych ruszeń, bez oczekiwania 30 lat na "osądzenie" Kiszczaka, bez wyłączenia z procesu Jaruzelskiego...

  Ale zanosi się chyba na całkowitą degrengoladę RP, nawet w obszarach gdzie jeszcze wydaje się być normalnie np.: ....hmmm....

  Kłaniam się
 • @WojtekCy. 17:11:50
  Ja też pragnęłabym normalnego, spokojnego kraju.

  pozdrawiam
 • ZAŻALENIE SŁOMKI "ZAARESZTOWANE" NA RAKOWIECKIEJ ???
  Rebeliantka :
  "W dniu 25 stycznia (środa) rzeczniczka prasowa aresztu na Rakowieckiej, .....Podała też, że Adam Słomka złożył zażalenie za pośrednictwem służb więziennych we wtorek 24 stycznia.....

  ...Ponowny kontakt z aresztem doprowadził do ustalenia, że zażalenie
  wyszło z Rakowieckiej w środę, ale że było zaadresowane wprost do
  Sądu Apelacyjnego, a nie do Sądu Okręgowego....

  Zażalenie to wpłynęło do warszawskiego Sądu Apelacyjnego w dniu dzisiejszym. Jako błędnie zaadresowane (gdyż powinno być kierowane do Sądu Okręgowego), zostało .... stamtąd skierowane do właściwego
  Sądu, czyli Sądu Okręgowego."
  ---------------------------------------------------------------------

  To skandaliczne, stalinowskie, perfidne utrudnianie życia Słomce

  przez upolitycznione służby więzienne na Rakowieckiej, które

  wiedzą bardzo dobrze do jakiego sądu należy kierować zależalenia.
 • Słomka
  Jasne,że Słomka stał się ofiarą tzw.sprawiedliwości,co nie znaczy,że w oczach większości Konfederatów uchodzi za postać szkodliwą i groteskową;po równo.Żałosny straceniec,nie potrafiący wyciągnąć wniosków i zdystansować się do własnych,niegdysiejszych,czasem haniebnych działań.Może czas,aby chociaż maturzynę zrobił i przestał ślizgać się po cudzych myślach i teoriach , manipulując i przyspawając je do swoich dziwacznych zamierzeń i pomysłów.No,po prostu żal splunąć-Baśka P.S.A o tatusiu Słomki coś jakby cichutko.Może chciałby,wzorem tuskowego dziadka ujawnić to i owo?
 • jest natychmiast wykonalne.(...)
  Art. 50.
  § 1. Postanowienie o ukaraniu karą porządkową jest natychmiast wykonalne.(...)

  Perfidia polega na tym, iż aresztowanie zostało dokonane w chwili, kiedy Adam stawił się na rozprawę o odszkodowanie, z udziałem IPN.
  Zdaniem sędziego Małka, ten proces, a już na pewno udział mediów i publiczności " naruszyło by porządek publiczny"

  http://www.youtube.com/watch?v=KS-MOUWST5U&feature=related
 • @Zbigniew-Grzymski 17:49:18
  Myślę jednak, że było trochę inaczej.

  Prawdopodobnie Adam Słomka sam zaadresował swoje zażalenie wprost do Sądu Apelacyjnego. Służby więzienne nie adresują kopert więźniom.

  Z jakich powodów A. Słomka nadał taki bieg swojemu zażaleniu możemy się dowiedzieć dopiero jak wyjdzie na wolność.
 • @zaporczykówna 17:54:10
  No cóż, bez konkretów trudno mi się odnieść do tego wpisu. Trudno - po prostu - wiedzieć, co autorka ma "na myśli".

  Natomiast jest bezsporne, że Adam Słomka został ciężko poszkodowany w stanie wojennym i że odważnie odniósł się w dniu 12 stycznia do przebiegu procesu sprawców stanu wojennego.

  Bezdyskusyjne jest też, że każdemu obywatelowi polskiemu powinny realnie przysługiwać konstytucyjne gwarancje procesowe, a jedną z nich jest proporcjonalność kary do popełnionego czynu. Kara porządkowa dla Słomki tego gwarancyjnego charakteru nie miała.
 • @zaporczykówna 17:54:10
  zaporczykówna:
  "...Słomka stał się ofiarą tzw.sprawiedliwości,co nie znaczy,że w oczach
  większości Konfederatów uchodzi za postać szkodliwą i groteskową;
  po równo. Żałosny straceniec,nie potrafiący wyciągnąć wniosków i
  zdystansować się do własnych, niegdysiejszych,czasem haniebnych
  działań...."

  Rebeliantka:
  "...Adam Słomka został ciężko poszkodowany w stanie wojennym i
  że odważnie odniósł się w dniu 12 stycznia do przebiegu procesu
  sprawców stanu wojennego.

  Bezdyskusyjne jest też, że każdemu obywatelowi polskiemu powinny
  realnie przysługiwać konstytucyjne gwarancje procesowe, a jedną
  z nich jest proporcjonalność kary do popełnionego czynu. Kara
  porządkowa dla Słomki tego gwarancyjnego charakteru nie miała."
  ---------------------------------------------------------------------------------

  Niezależnie od swoich szkodiwych w przeszłości działań,

  za swój odważny protest przed post-prl-wskim, kpiącym

  ze sprawiedliwości sądem i dla samego faktu bronienia Polaków

  przed niezlustrowaną POkomunistyczną sędziowską bandą - należy

  mu się od Wolnych Polaków wsparcie.
 • @Zbigniew-Grzymski 18:29:19
  Pełna zgoda.
 • @Andrzej Słonawski 18:08:21
  Aresztowanie Adama Słomki akurat w dniu 19.01.2012 przed rozprawą o odszkodowanie i utajnienie tej rozprawy, to bardzo przykre okoliczności. Można też się zastanawiać, czy nie symptomatyczne.
 • Dostałem taką odpowiedź
  Dzień dobry,
  Uprzejmie informuję, że Pana pismo zostanie przekazane do VIII Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Warszawie.

  Z poważaniem

  Kierownik Biura Obsługi Interesantów

  Sądu Okręgowego w Warszawie

  Kamila Jankowska
 • @Dziadek Wojtek 10:52:56
  Pięknie. Dzięki
 • Konferencja prasowa Adama Słomki po wyjściu z aresztu część I
  http://www.youtube.com/watch?v=YbFxkmAGPFQ
 • Konferencja prasowa Adama Słomki po wyjściu z aresztu część II
  http://www.youtube.com/watch?v=gTY1i_8g3LA&feature=related

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej