Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
321 postów 10650 komentarzy

Bona diagnosis, bona curatio. Bez Boga ani do proga.

Rebeliantka - Zna się na zarządzaniu. Konserwatystka. W wieku średnim, ale bez oznak kryzysu. Nie znosi polityków mamiących ludzi obietnicami bez pokrycia (fumum vendere – dosł.: sprzedających dym). Współzałożycielka Konfederacji Rzeczpospolitej Blogerów

Apel do Sądu Okręgowego w Gdańsku: prosimy, wypuście w poniedziałek Gawrońskiego.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W poniedziałek 28 maja będą rozpatrywane przez Sąd Okręgowy w Gdańsku 2 wnioski penitencjarne Gawrońskiego: o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego i przerwę w karze. Apelujemy do Sądu: wypuście blogera Gawrońskiego.

 

 

 

 

 

Posłuchajcie:

 

Tutaj mówi matka dziecka Gawrońskiego, które przyszło na świat 3 tygodnie temu:

  

Konfederacja Rzeczpospolitej Blogerów i Komentatorów wspiera Rafała Gawrońskiego

Zwróciliśmy się do Sądu Okręgowego w Gdańsku o bezzwłoczne uwolnienie Rafała Gawrońskiego. Oto treść pisma:

Dotyczy: wniosków penitencjarnych dziennikarza i blogera Rafała Gawrońskiego sygn. akt Kow 1477/12, Kow 1688/12, Kow 1760/12 Sądu Okręgowego w Gdańsku

W imieniu Konfederacji Rzeczpospolitej Blogerów i Komentatorów zwracam się z uprzejmą prośbą o spowodowanie bezzwłocznego i wnikliwego rozpatrzenia wniosków dziennikarza i blogera pana Rafała Gawrońskiego, wnoszącego o udzielenie warunkowego przedterminowego zwolnienia oraz przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności.

Z tego, co jest nam wiadomo, Pan Rafał Gawroński przebywający obecnie w Zakładzie Karnym w Kwidzynie, odbył już połowę kar więzienia orzeczonych w postępowaniach karnych wykonawczych w związku z niemożliwością wywiązania się przez niego z obowiązków (przede wszystkim o charakterze finansowym), nałożonych w wyrokach sygn. X K 562/08 i X K 1679/08 Sądu Rejonowego w Elblągu oraz grzywny zasądzonej w wyroku sygn. II K 294/05 Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku.

Bulwersujące jest, że orzeczenia sygn. X K 562/08 i X K 1679/08 Sądu Rejonowego w Elblągu zapadły w sprawach z oskarżenia prywatnego o zniesławienie, wniesionych przez samorządowców elbląskich - wójta Jana Puzio i wicewójta Grzegorza Nowaczyka (obecnie Prezydenta Elbląga) w związku z zarzutami pana Gawrońskiego, iż podejmowali oni błędne decyzje administracyjne na jego szkodę, a nawet jeden z nich - Jan Puzio wzbogacił się w ten sposób, kupując gospodarstwo Gawrońskiego na licytacji. Sprawa była przedmiotem petycji Nr 1248 wniesionej do Parlamentu Europejskiego. Gawroński podnosił w niej także, iż bezprawnie pozbawiono go dopłat rolniczych.

Art. 212 kk – na podstawie którego skazano Rafała Gawrońskiego - jest oceniany przez Rzecznika Praw Obywatelskich jako niekonstytucyjny. Kampanię społeczną na rzecz zniesienia Art. 212 kk prowadzi też Helsińska Fundacja Praw Człowieka. A zatem, nie odnosząc się nawet ad meritum do wyroków sygn. X K 562/08 i X K 1679/08, zwraca uwagę, że zapadły one - i to w formie łącznej 6 miesięcy pozbawienia wolności - na podstawie kontrowersyjnego przepisu prawnego.

Także kara 49 dni zastępczego pozbawienia wolności w zamian za nieuiszczoną grzywnę, orzeczona w postępowaniu wykonawczym w sprawie II K 294/05, budzi wątpliwości. Dotyczy ona zdarzenia, które być może nie miało miejsca, sprzed 15 lat. Skazany nie jest w stanie zapłacić grzywny, gdyż nie posiada na to środków. W świetle treści wyroku sądowego kara jest drastycznie wysoka i wydaje się być niezasadna. Niezgodne z poczuciem sprawiedliwości i humanitarnymi normami prawnymi jest więzienie obywatela, który jest bankrutem, za długi w stosunku do Skarbu Państwa, których nie jest w stanie uiścić.

Natychmiastowe zwolnienie Pana Rafała Gawrońskiego jest ponadto niezbędne z powodów losowych. W dniu 6 lipca urodził mu się przedwcześnie – w wyniku cesarskiego cięcia – syn Iwo. Zarówno dziecko, jak i 47-letnia matka, bezwzględnie wymagają opieki i pomocy. Tymczasem otrzymaliśmy informacje, że Zakład Karny w Kwidzynie nie tylko nie chce udzielić więźniowi zezwolenia na kilkudniowe opuszczenie Zakładu Karnego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem-wcześniakiem i matką dziecka, ale nawet zapowiedział kary z powodu upominania się przez pana Gawrońskiego o jego prawa.

Z uwagi na powyższe okoliczności, uprzejmie wnoszę w imieniu licznych blogerów i komentatorów internetowych o natychmiastowe zwolnienie przez Sąd pana Rafała Gawrońskiego z więzienia.

Załączam dokumenty:

1. Oświadczenie Pani Ewy .... z dnia 17 maja 2012 roku.
2. Karta informacyjna leczenia dziecka-wcześniaka w szpitalu na ul. Inflanckiej w Warszawie w okresie od 6 maja do 15 maja 2012 roku.
3. Zaświadczenie o pobycie dziecka w szpitalu dziecięcym na ul. Nieklańskiej w Warszawie od dnia 16 maja 2012 r.

Nadto uprzejmie wskazuję na następujące teksty internetowe:

http://rebeliantka.nowyekran.net/post/56900,wiadomosc-potwierdzona-bloger-gawronski-odsiaduje-6-miesiecy-wiezienia-z-art-212-kk

http://rebeliantka.nowyekran.net/post/60990,zwlekaja-z-wypuszczeniem-blogera-gawronskiego-z-wiezienia

http://rebeliantka.nowyekran.net/post/62803,szykanuja-w-wiezieniu-rafala-gawronskiego-a-na-wolnosci-jego-rodzine


Z poważaniem
Pełnomocnik Konfederacji

 

 

 

KOMENTARZE

 • Rebeliantko...
  Tak trzymaj.
  A to co piszesz :"a nawet jeden z nich - Jan Puzio wzbogacił się w ten sposób, kupując gospodarstwo Gawrońskiego na licytacji. Sprawa była przedmiotem petycji Nr 1248 wniesionej do Parlamentu Europejskiego. Gawroński podnosił w niej także, iż bezprawnie pozbawiono go dopłat rolniczych."

  To się wprost w pale nie mieści.
 • @Akwedukt 17:08:19
  Tak, to wszystko trudno zrozumieć.

  I jeszcze jedna rzecz: jeśli w poniedziałek nie wypuszczą Gawrońskiego na warunkowe przedterminowe zwolnienie (a ten wniosek chyba nie będzie rozpatrywany), to znaczy, że będzie miał co najwyżej możliwość dalszego odbywania kary w domu z elektroniczną bransoletką na nodze. Zawsze to lepiej niż w więzieniu, ale nadal nie będzie człowiekiem wolnym.
 • @kysyprzemysl 17:55:26
  Gdzie tu jest uczciwość? Raczej tylko w ludzkich marzeniach, bo w rzeczywistości urzędniczej rzadko ją można spotkać.

  Bardzo mi przykro z powodu Pańskich doświadczeń i najwyższy szacunek za uratowanie życia bezdomnemu.
 • @kysyprzemysl
  Pasuje Pan do naszej Konfederacji, proszę do nas przystąpić, w pewnym sensie to taki zalążek nowej Solidarności.
 • @kysyprzemysl 17:55:26
  Przyłączam się do zaproszenia złożonego przez Marka.

  Blog Konfederacji jest tutaj:
  http://konfederacjablogerow.nowyekran.pl/
 • @Maciej Ka 02:52:46
  Tak, takie partykularne interesy niewątpliwie tutaj występują i mają wpływ na rozstrzygnięcia.

  Dziękuję za cenne uzupełnienie.
 • @Maciej Ka 16:40:31
  Słusznie podnosisz kwestie skali pomyłek sądowych. To jeden z największych problemów polskiego sądownictwa. Reformatorzy wymiaru sprawiedliwości najczęściej akcentują, że polskie procesy są przewlekłe, gdy tymczasem o wiele bardziej dramatycznym problemem jest niska trafność orzeczeń.
 • @All
  Dziś i jutro Zielone Świątki. Obowiązkiem chrześcijanina jest więźniów pocieszać. Pomódlmy się za Rafała Gawrońskiego, z wątpliwych powodów zamkniętego w więzieniu, aby w drugi dzień Zielonych Świąt wyszedł na wolność. Pomódlmy się za innych niewinnych uwięzionych, przetrzymywanych bez powodu lub z zemsty w polskich zakładach karnych.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej