Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
321 postów 10650 komentarzy

Bona diagnosis, bona curatio. Bez Boga ani do proga.

Rebeliantka - Zna się na zarządzaniu. Konserwatystka. W wieku średnim, ale bez oznak kryzysu. Nie znosi polityków mamiących ludzi obietnicami bez pokrycia (fumum vendere – dosł.: sprzedających dym). Współzałożycielka Konfederacji Rzeczpospolitej Blogerów

Byłam w Krakowie, rozmawiałam z głodującym Zbigniewem Kękusiem oraz prezesami Sądu Apelacyjnego i Okręgowego

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Już 15 dni głoduje pod Sądem Okręgowym w Krakowie Zbigniew Kękuś, były nauczyciel akademicki i menedżer bankowy wysokiego szczebla. Powodem protestu są budzące wątpliwość orzeczenia sądów krakowskich. Z. Kękuś żąda naprawy spowodowanych szkód.


Już 15 dni głoduje pod Sądem Okręgowym w Krakowie Zbigniew Kękuś, były nauczyciel akademicki i menedżer bankowy wysokiego szczebla. Powodem protestu są orzeczenia sądów krakowskich,  budzące poważne wątpliwości głodującego oraz żądanie naprawy spowodowanych szkód. W tle jawi się konflikt o charakterze personalnym między Z. Kękusiem i licznymi sędziami z Krakowa.

Od dwóch tygodni portale internetowe powiadamiają o głodówce Zbigniewa Kękusia, która rozpoczęła się 26 lipca przy wejściu głównym do Sądu Okręgowego w Krakowie. Wiadomości na ten temat można znaleźć między innymi tutaj i tutaj. Na bieżąco sprawozdania przekazuje „Monitor Polski”, prowadzony przez Marka Podleckiego. O sprawie poinformowała też przedwczoraj wieczorna „Panorama”, a także lokalne krakowskie dzienniki.

Do protestu dołączają kolejne osoby, głoduje m.in. od kilku dni pani Teresa Kawiak, stawiająca zarzuty tym samym sędziom z Wydziału XI Cywilnego Rodzinnego.  Wsparcia udzielają niezależne organizacje i prawnicy, m.in. pani Danuta Radwańska z Krakowa.

W bieżącym roku Sąd Okręgowy w Krakowie wszczął postępowanie egzekucyjne z mieszkania należącego do Pana Zbigniewa Kękusia i jego byłej żony

Wieloletni konflikt pomiędzy Zbigniewem Kękusiem i sędziami krakowskimi doprowadził do tego, że ten menedżer odnoszący kiedyś wybitne sukcesy zawodowe został bezzasadnie i bezprawnie skazany w procesie karnym o znieważenie funkcjonariuszy  m.in. sędziów i byłego RPO prof. A. Zolla (wyrok został ostatnio uchylony w trybie kasacji przez Sąd Najwyższy), co następnie spowodowało utratę pracy przez Z. Kękusia i stopniowo doprowadziło go do całkowitej ruiny finansowej.

W tym roku na wniosek Sądu Okręgowego w Krakowie rozpoczęto - jak wyżej podałam - egzekucję z mieszkania Z. Kękusia i jego byłej żony, gdyż nie jest on w stanie uiścić kwoty 8.750 zł kosztów sądowych (wpis uzupełniający), zasądzonych w prawomocnym wyroku rozwodowym sygn. XI CR 603/04 wydanym 19.11.2004 r. przez Sąd Okręgowy w Krakowie i uprawomocnionym przez Sąd Apelacyjny w dniu 10.04.2006 r.

Z. Kękuś jest zdania, że powyższy wyrok jest nieważny, gdyż został wydany przez Sędzię Sądu Okręgowego Teresę Dyrgę, wyłączoną w chwili wydawania wyroku z prowadzenia postępowania na mocy ustawy - kodeks postępowania cywilnego.  

Nadto – jak podnosi Z. Kękuś – roszczenie Sądu Okręgowego o zapłatę kwoty kosztów w wysokości 8.750 zł przedawniło się z dniem 10 kwietnia 2009 roku, a Sąd Okręgowy wystąpił z zadaniem zapłaty tych kosztów dopiero jesienią 2009 roku, a więc egzekucja jest bezpodstawna.

Rozmawiałam wczoraj z prezesem Sądu Apelacyjnego w Krakowie SSA Andrzejem Struzikiem i wiceprezesem Sądu Okręgowego SSO Michałem Niedźwiedziem.   

Podczas rozmowy towarzyszyli mi dziennikarze „Afer Prawa” - Helena Fleszar i Zdzisław Raczkowski.

Sędziowie SSA Andrzej Struzik i SSO Michał Niedźwiedź zadeklarowali, iż bezzwłocznie Sąd Okręgowy w Krakowie dokona sprawdzenia, czy roszczenie kwoty 8.750 zł jest – tak jak to podnosi Zbigniew Kękuś - przedawnione. Jeśli zarzut ten potwierdzi się, Sąd Okręgowy w Krakowie niezwłocznie odstąpi od postępowania egzekucyjnego.

O sprawie będę dalej informować.

Pozostałe informacje tutaj.

 

 

Bardzo dobra wiadomość!!!

Przed chwilą (piątek 10 sierpnia 2012 r. godz. 14.20) zadzwonił do mnie Zbigniew Kękuś. Właśnie otrzymał dokument wystawiony przez Wiceprezesa Sądu Okręgowego SSO Michała Niedźwiedzia potwierdzający, iż roszczenie ze strony Sądu Okręgowego w Krakowie kwoty 8.750 zł nieopłaconych kosztów sądowych jest rzeczywiście przedawnione. W związku z powyższym Sąd Okręgowy odstępuje od egzekucji tej kwoty, w tym także - co jest oczywiste - od egzekucji z lokalu mieszkalnego.

 
 

KOMENTARZE

 • Dziękujemy
  Bardzo. Mam nadzieję, że skończy się dobrze.
 • @parasolnikov 13:35:35
  Ja też mam taką nadzieję.
 • Najnowsza wiadomość
  Godzinę temu dzwonił do mnie Zbigniew Kękuś.

  Przekazał pomyślną wiadomość.

  Doszło do bezpośrednich rozmów między Wiceprezesem Sądu Okręgowego SSO Michałem Niedźwiedziem a panem dr Kękusiem. O taki bezpośredni kontakt bardzo wczoraj zabiegałam.

  Mam nadzieję, że poczynione ustalenia doprowadzą do tego, że konflikt zostanie stopniowo rozwiązany.
 • Wniosek jeden sie nasuwa.
  Zeby w tym kraju byc potraktowany zgodnie z prawem, nalezy glodowac minimum dwa tygodnie i jeszcze zwrocic na siebie uwage mediow. W przeciwnym wypadku zostanie sie zwyczajnie wydymany.
  To paranoja jakas a nazywanie tego kraju demokratycznym i praworzadnym to wielkie naduzycie.
 • W "Dzienniku Polskim" napisali
  http://www.dziennikpolski24.pl/pl/aktualnosci/malopolska/1235327-gloduja-przed-krakowskim-sadem.html
 • @Michaello 13:54:22
  Tak, czasami błędy sądowe są trudne do naprawienia.
 • @Michaello 13:54:22
  To właśnie esencja demokracji, polecam Marksa
 • @ rebeliantka
  To dobra wiadomość. Miejmy nadzieję, że zakończy się pomyślnie.

  Jest mi przykro, że pomija Pani w tej sprawie Twoje Wiadomości. Artykuł opublikowany także w NE.


  http://www.twojewiadomosci.com.pl/content/osaczony-trwa-14-dzie%C5%84-g%C5%82od%C3%B3wki-przed-s%C4%85dem-okr%C4%99gowym-w-krakowie

  Pozdrawiam serdecznie
  Sława Kornacka
 • @Twoje Wiadomości 14:08:38
  Dziękuję za uzupełnienie. Niczego świadomie nie pominęłam, po prostu w natłoku wydarzeń, przeoczyłam.

  I bardzo serdecznie dziękuję za link do bardzo dobrego tekstu.

  pozdrawiam
 • Bardzo dobra wiadomość!!!
  Przed chwilą (piątek 10 sierpnia 2012 r. godz. 14.20) dzwonił do mnie Zbignie Kękuś. Przed momentem otrzymał dokument wystawiony przez Wiceprezesa Sądu Okręgowego SSO Michała Niedźwiedzia potwierdzający, iż roszczenie ze strony Sądu Okręgowego w Krakowie kwoty 8.750 zł nieopłaconych kosztów sądowych jest rzeczywiście przedawnione. W związku z powyższym Sąd Okręgowy odstępuje od egzekucji tej kwoty, w tym także - co jest oczywiste - od egzekucji z lokalu mieszkalnego.
 • Ja sobie tak obserwuję..
  i zastanawiam się, czy w dziennikarstwie niezależnym też robi się podziały na tych o których warto walczyć i tych, któych należy olać?

  Z powyższego teksty wynika, że innym osobom protestującym nie ma sensu pomagać.
 • @wolny goj 15:59:46
  A na jakiej podstawie taki wniosek?
 • DO
  Dziennikarze Obywatelscy są skuteczni !! :))
 • @Rebeliantka 14:19:08
  Ja również dziękuję za info i za włączenie się do sprawy.
 • @Twoje Wiadomości 18:00:32
  Też tak sądzę ;)
 • @Twoje Wiadomości 18:02:00
  Cieszę się!
 • Dlaczego ci "sędziowie"
  tak późno i dopiero po zainteresowaniu się niezależną opinią publiczną unieważnili jawnie bezprawny wyrok?
  Należałoby obecnie prześledzić drogę prawną podejmowanych z naruszeniem prawa decyzji sądowych.
  Przecież w takiej dokładnie samej sytuacji co roku jest stawianych tysiące ludzi w Polsce.

  Pozdrawiam.
 • @AdNovum 18:33:51
  Oni nie unieważnili wyroku. Oni tylko uznali, że nie mogą egzekwować jego części (tej dotyczącej około połowy nieuiszczonych kosztów sądowych) z uwagi na przedawnienie.
 • @Rebeliantka 18:06:07. Czyli można uznać racje ale najpierw trzeba przeżyć horror
  zgotowany przez bezkarnych posowieckich sędziów.

  Czyli nagłośnienie dziala i tak trzeba czynić, powoli rozbijać komusza skamieline, zażądać usunięcie i ukarania przestępców w togach, by nie szkodzili wiecej nikomu.
  Biorą ciężkie pieniądze podatnika, którego bezwzględnie niszczą łamiąc prawo nie raz wiele razy..
  Upominajcego sie o swoje racje prześladuje jak dr Kekusia i innych doprowadzajac zdesperowane ofiary do akcji nieznanych w cywilizownym kraju..

  STOP BEZKARNOŚCI SĘDZIÓW I PROKURATOROW !!!!!
  ZLUSTROWAC SĘDZIÓW I PROKURATOROW !!!!!!
  SŁABE SĄDOWNICTWO - SŁABE PAŃSTWO!!!!!!
  DOMAGAMY SIE PRZESTRZEGANIA PRAWA, NIC WIECEJ!!!!

  NIE POZWÓLCIE SIE ZNIEWOLIC PRAWNICZEJ MAFII !!!!!!
 • @Eclipse 18:56:49
  Niech się stanie ;)
 • @Maciej Ka 19:24:08
  Wzajemnie ;)
 • Skandal
  bezkarność rozzuchwala, jak każdego bandytę. Przecież naprawdę uczciwy, wolny, niezawisły sędzia, udowodnił by przestępstwa swoich kolegów i koleżanek w tej sprawie. Bez konsekwencji, które powinni ponieść wszyscy przestępcy w togach, nic się nie zmieni.
 • @kemo159 20:25:40
  Jaki skandal? To są owoce ograniczanej woli człowieka w tak zwanych wolnych powszechnych wyborach, które są faktycznie powszechnym, bez innej możliwości potakiwaniem. Dalej potakiwać a puste magazyny wszystkim zapewnią głodówkę.
 • @Rebeliantka 19:02:29. Niech sie stanie !!!!!! Najwyższy czas zrzucić posowieckie peta zniewolenia!!!!!
  Chyle czoła przed nieugietym dr Kekusiem, ktory cierpieniem swoim i rodziny przetarl drogę i trzeba podążać konsekwentnie wyrywajac przy okazji wszystkie chwasty zagrażające życiu.

  Dzięki Pani Krystyno za olbrzymie zaangażowanie w ujawnianie panoszacego sie posowieckiego bezprawia ..Damy radę..ich jest mniej i nie są wieczni..niech czuja ze są pod stała kontrola pracującego na nich społeczeństwa..

  STOP BEZPRAWIU PROKURATOROW I SĘDZIÓW !!!!!
 • @kemo159 20:25:40. Tych ludzi wiąże fałszywie POjeta solidarność zawodowa
  Nie wystąpią przeciwko swoim..Mówię z doświadczenia..

  Ta POsowiecka sitwa nie jest w stanie przejsc mentalnej ewolucji, by sie ucywilizować.. Nie uczą sie, bo nikt od nich tego nie wymaga,a bezkarność deprawuje...Prawy człowiek prawa nie łamie szczegolnie sedzia i prokurator nie powinien. Tylko gdzie ci prawi i niezawisli są?
  Jesli są, dlaczego nie reagują, pozwalają chwastom na psucie ich reputacji..
  Dopiero taka akcja jak dwutygodniowa nagłośniona głodówka
  pod naciskiem argumentów coś sie ruszylo, nie była to przecież inicjatywywa ciemiezycieli, ktorzy nawet nie mieli woli, by zainteresować sie o co dr Kekusiowi chodzi, ignorowali go kompletnie..
 • Widziałem się dziś z drem Kękusiem ok.10:25
  mogłem Mu tylko życzyć powodzenia. Zadziałało?

  W moim przypadku po stwierdzeniu pozwanego że sfałszował dokumenty, które przedstawiłem jako dowody sędzia zamknął sprawę i ogłosił wyrok. Oczywiście przegrałem ale Sąd w swojej łaskawości nie obciążył mnie kosztami procesu i adwokata pozwanego.

  Wiem co sędzia powinien zrobić ale tego nie zrobił. Ja niestety nie mam siły na walkę z tymi śmieciami. Tamten proces zrujnował mi zdrowie.

  W drugim procesie cywilnym sędzia przejął role obrońcy pozwanej a adwokatka pozwanej ograniczała się do formułki o odrzucenie pozwu. Sentencja wyroku to kpina z prawa. Żona opuszczając i nie wspomagając finansowo ciężko chorego na serce, po wszczepieniu kardiowertera, męża nie popełnia żadnego przestępstwa i nie jest to czyn niegodny w opinii sądu ani nie narażający na utratę życia bo opuszczony mąż był wspierany przez swoją rodzinę. Idąc tropem rozumowania sądu wszyscy niedoszli mordercy i gwałciciele powinni opuścić więzienia bo przecież niedoszłym ofiarom ktoś pomógł. Kasacja w SN. Czekam.
 • Sprawa dr Kękusia w Panoramie - video
  Podaję link do dobrej jakości video w tej sprawie, które otrzymaliśmy bezpośrednio z TVP.

  http://www.youtube.com/watch?v=itgIVVp1kd4&feature=player_embedded
 • @kemo159 20:25:40
  //Przecież naprawdę uczciwy, wolny, niezawisły sędzia, udowodnił by przestępstwa swoich kolegów i koleżanek w tej sprawie//

  Właśnie. Gdy to mówię sędziom, najczęściej słyszę formułkę, że rzekomo nie znam prawa ;(
 • @Eclipse 20:51:34
  Masz rację należy jak najszybciej zrzucić te pęta i jak widzisz Rebeliantka ma pełne ręce roboty z tym zrzucaniem kajdan zakładanych niewinnym Polakom. Warto wprowadzić teraz prawidłową Demokrację to system wreszcie ruszy i jak pierwsze maszyny parowe będzie pracował poprawnie i ekologicznie.
 • @Eclipse 20:51:34
  Rzeczywiście, pan Kekuś zasługuje na wielki szacunek z powodu determinacji w dochodzeniu sprawiedliwości. Dobrze, że to podkreślasz, Eclipse.
 • @korwinista 21:25:40
  //Żona opuszczając i nie wspomagając finansowo ciężko chorego na serce, po wszczepieniu kardiowertera, męża nie popełnia żadnego przestępstwa i nie jest to czyn niegodny w opinii sądu ani nie narażający na utratę życia bo opuszczony mąż był wspierany przez swoją rodzinę//

  Znam parę wyroków o podobnej "aksjologii". Ktoś, kto pisze takie rzeczy, nie jest przedstawicielem cywilizacji łacińskiej.
 • @Rebeliantka 21:40:03. to sprawa ograniczonej postkolonialnej mentalnosci
  w Stanach sedzia,lekarz, adwokat i inni profesjonalisci nie obawiaja sie wytknąc błędu swemu koledze....nie boja sie zemsty środowiska, jeśli maja racje...inna mentalność..

  nikt w prawniczym środowisku w POlsce nie wystąpi otwarcie przeciwko uprawianemu bezprawiu, bo bylby skończony ..
 • @Eclipse 22:15:10
  Właśnie.
 • @Rebeliantka 13:45:09
  Od początku trzymałem kciuki za Kękusia i miło mi, że Go znam osobiście. Dlatego cieszę się, że udało się pomóc i na pewno dalej NE go będzie wspierał.
 • Egzekucja wstrzymana, bo była bezprawna. KTO jest za bezprawie odpowiedzialny personalnie?
  Osoby winne udreczenia i zrujnowana zycia dr Kekusia powinny ponieść powazne konsekwencje do usunięcia ich z zawodu wlacznie.

  Nie powinny pozostac bezkarne, bo brak reakcji jest wysyłaniem złej wiadomości jako przyzwolenie na uprawianie bezprawia sędziom sowieckiego chowu..
  Każdy, kto sprzeniewierzy sie prawu podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych traci prace. Dlaczego kasta prawnicza ma miec szczególne przywileje i być ponad prawem?
  Usuniecie osób ignorujacych prawo i niszczacych osoby niewinne pozwoli powoli na przywrócenie należnej powagi sądom w Polsce.

  Życzę Panu dr Kekusiowi powrotu do normalnego życia po przezytym horrorze i powodzenia w dochodzeniu swoich praw przeciwko ludziom wyzutym z człowieczeństwa.Nie darować ..
 • @Rebeliantka 14:05:10
  Rebeliantko, nie bledy a bezprawie i bandytyzm!

  To jest najlepsza i podnoszaca na duchu wiadomosc jaka uslyszalam lub przeczytalam od LAT!

  Nareszcie !
 • @Eclipse 22:15:10
  Eclipse, trzeba wyjasniç, iz wszyscy przynalezåcy do praktykujacych prawo zawodow- sedzia, adwokat i prokurator sa tzw oficerami sadu - i jakiekolwiek sprzeniewierzenie etyce zawodowej honorowi etc ze juz nie wspomne o lamaniu prawa - bo takie kwiatki sa dla wiekszosci NIE DO POMYSLENIA i rzadkie - powoduje - w zaleznosci od przewinienia - postepowanie dyscyplinarne w sadzie kolezenskim, kare finansowa nalozona przez sedziego, lub skierowanie sprawy do prokuratury. I sady kolezenskie DZIALAJA _ poniewaz asocjacje prawnikow dbaja o dobre imie wszystkich( no i kase jaka zarabiaja) i nie moga sobie pozwolic na ochranianie niuczciwych i przestepcow. W systemie comon law - czyli systemie brytyjskim ani sedzia ani prokurator nie ma zadnego IMUNITETU. ich imunitetem jest szacunek do prawa i przestrzeganie prawa!
  Pozdrawiam
 • pod gdańskim urzędem miasta
  też stoi namiot z napisem protest głodowy! proszę się tym zainteresować
 • @Łażący Łazarz 02:32:35
  Powtórzę mu przy okazji najbliższego telefonu. Na pewno będzie bardzo ucieszony.
 • @faxe 06:32:42
  I tak powinno być w Polsce. Dzięki wielkie za komentarz opisujący, jak mogłoby być, gdybyśmy jako obywatele twardo tego żądali.
 • @Grażyna Niegowska 08:56:57
  Kilkadziesiąt lat bezkarności doprowadziło do niewłaściwych postaw.
 • @janfilip 08:10:46
  Ciri mieszka w Gdańsku. Mógłbyś jej wysłać przez PW wiadomość?
 • @Maciej Ka 01:18:31
  Jak na Zielonej Wyspie
  Hodowla ludzi idzie pomyślnie dzięki manipulacji przy systemie. Aby nie jechali za szybko to pręt w szprychy, albo likwidacja produkcji rowerów. Aby nie myśleli, to wyjęcie trybiku logicznego myślenia z rozumu młodych, czyli matematyki na maturach. Aby całkowicie zatrzymać mechanizm Państwa, wyjęcie stałego trybu Najwyższej kary.
 • @Rebeliantka & Faxe Ja to wiem, ze wszystko zalezny od samych ludzi..
  Od ich woli I postrzegania innych, czyli od stopnia ucywilizowania.

  Fakt, ze trudno jest ucywilizowac homosovieticusowego koltuna, nie znaczy, ze takie indywidua moga narzucic przemoca wiekszosci swoj
  prymitywny wyniszczajacy sposob traktowania chowajac sie za szyldem instytucji panstwowej.To jest bardzo grozne bo zbiera obfite zniwo I temu trzeba dac ODPOR wszelkimi mozliwymi sposobami..

  Wielopokoleniowe klany rodzinne homosovieticusow wywodza sie z PRLowskiego aparatu przemocy ktore bez zadnej po 1989 r weryfikacji, l dekomunizacji kontynuuja niszczycielska okupacyjna wroga Polakom dzialalnosc..Mentalnie sa ciagle w komunie..a swiat poszedl do przodu ..
 • 21 lat więzienia dla dziennikarza za nagranie i opublikowanie jego rozmów telefonicznych z policjantami
  Pojutrze stanie przed sądem Adam Mueller, znany też jako Ademo Freedom. Grozi mu wyrok pozbawienia wolności na 21 lat. Myślę, że ten wyrok grozi mu jednak za coś innego niż to, co mu zarzucają.

  Ademo prowadzi blog piętnujący policjantów łamiących prawo. Upublicznia zwłaszcza takie przypadki, gdzie złym gliniarzom ich bezprawne czyny uchodzą płazem. Tym razem próbował doprowadzić do ukarania policjanta, który dopuścił się nadużycia władzy interweniując w szkolnej stołówce. Rozkwasił twarz pewnemu siedemnastolatkowi, żeby skłonić tego młodzieńca do oddania rzeczy, którą tamten komuś zabrał. W sumie nie chodziło o nic wielkiego.

  Ktoś z uczniów nagrał tę scenę policyjnej przemocy na komórkę. Potem ten film znalazł się za sprawą Ademo w internecie wraz z rozmowami, które przeprowadził on przez telefon z policjantami i z kimś z personelu szkoły.

  Ponieważ w stanie New Hampshire obowiązuje prawo wymagające zgody obu stron na nagrywanie rozmowy telefonicznej, wykorzystano to do postawienia Ademo trzech identycznych zarzutów dotyczących nielegalnego używania podsłuchu. Z arytmetyki wynika, że razem może dostać 21 lat więzienia. Już teraz przebywa w areszcie.

  Koledzy i współpracownicy Ademo apelują do internautów o podjęcie działań mogących pomóc uwolnić Ademo. Najlepiej, gdyby udało się doprowadzić do oczyszczenia Ademo z zarzutów.

  Co można zrobić, by pomóc, jest napisane tutaj:
  http://www.copblock.org/freeademo/

  Na YouTube jest też kilka filmów poświęconych tej absurdalnej sytuacji, w jakiej się znalazł Adam Mueller (Ademo).

  http://youtu.be/y5nGmYh6_1U

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej