Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
321 postów 10650 komentarzy

Bona diagnosis, bona curatio. Bez Boga ani do proga.

Rebeliantka - Zna się na zarządzaniu. Konserwatystka. W wieku średnim, ale bez oznak kryzysu. Nie znosi polityków mamiących ludzi obietnicami bez pokrycia (fumum vendere – dosł.: sprzedających dym). Współzałożycielka Konfederacji Rzeczpospolitej Blogerów

Czy i w jaki sposób wolno protestować pod Sądem? Na przykładzie pikiety krakowskiej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W Krakowie pod Sądem Okręgowym trwa już ponad miesiąc pikieta. Zainicjował ją ekonomista Zbigniew Kękuś, wkrótce dołączyła do niego matka pięciorga dzieci - Teresa Kawiak. Pojawiają się też inne osoby.


Powodem protestu jest kontestowanie przez pikietujących treści orzeczeń sądowych, wydanych na szkodę tych osób przez sądy krakowskie.  

Protest ma charakter merytoryczny i odbywa się w spokojnej atmosferze.

Przebieg pikiety jest systematycznie relacjonowany w mediach niezależnych, m.in. przez blogera Macieja Ka na „Nowym Ekranie”, w Monitorze Polskim oraz  w „Aferach Prawa”.

W dniu 10 sierpnia Sąd Okręgowy w Krakowie uznał jedno z żądań inicjatywodawcy protestu – dra Zbigniewa Kękusia. Odstąpiono od egzekucji z nieruchomości (należącej do niego i byłej żony), która była prowadzona w celu ściągnięcia kwoty 8.750 zł kosztów sądowych, orzeczonych w wyroku rozwodowym z 2004 roku. Sąd przyznał, że roszczenie to  stało się przedawnione i wystąpił do komornika o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Uczestniczyłam w rozmowach z Prezesami Sądu Apelacyjnego i Okręgowego w Krakowie na ten temat. Pisałam o tym tutaj.

Po 10 sierpnia nastąpił pat. Między protestującymi a kierownictwem Sądu Okręgowego wymieniana jest korespondencja, w której Sąd stoi na stanowisku, że wszystkie jego dotychczasowe orzeczenia nie budzą wątpliwości. Nie odnosi się przy tym - wg relacji protestujących - do konkretnych zarzutów.

Niestety, w obecnym polskim systemie prawnym są symboliczne możliwości wzruszenia oczywiście wadliwych, ale prawomocnych orzeczeń.

Mam nadzieję, że protest spowoduje poważną dyskusję o ustroju polskiego sądownictwa, gdyż wyraźnie jest on dysfunkcjonalny. Zbyt często błędne wyroki prawomocne stają się swoistym tabu, świętością, której w imię rzekomej niezawisłości sądownictwa bronią jak przysłowiowej Częstochowy liczni, zdeterminowani sędziowie i inni prawnicy. Wbrew faktom i dowodom, a w celu pozornej ochrony autorytetu sędziowskiego.

To się musi zmienić. Korporacja, która zgadza się na liczne, bezkarne omyłki sędziowskie, musi stracić część swoich kompetencji.

Ale to temat na oddzielną dyskusję. W Krakowie ujawniło się jeszcze jedno zasadnicze pole konfliktu.

 

 

Czy wolno protestować pod Sądem?

Pikieta pod Sądem Okręgowym w Krakowie rozpoczęła się w dniu 26 lipca. Do 17 sierpnia kierownictwo Sądu nie wpływało w żaden sposób na jej przebieg.

Od 17 sierpnia pikietujący zaczęli otrzymywać od ochrony i policji sądowej liczne nakazy i zakazy, które miały być ustnie wydawane przez powracającą z urlopu Prezes Sądu Okręgowego SSO Barbarę Baran.

Rodzaj tych poleceń jest opisany m.in. tutaj.

W dniu 20 sierpnia zapytałam Rzecznika Prasowego Sądu Okręgowego w Krakowie o podstawę prawną tych działań. Moje pytania brzmiały następująco:

"Czy jest ścisłą informacja, że przebywająca na urlopie pani Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie SSO Barbara Baran wydała w piątek 17 sierpnia 2012 r. lub w innym terminie (jakim?) ustne polecenie Policji, aby usunąć spod budynku Sądu Okręgowego protestujących: pana Zbigniewa Kękusia, panią Teresę Kawiak i inne osoby?

Jeśli powyższa informacja jest prawdziwa i ścisła, to na jakiej podstawie Sąd Okręgowy w Krakowie wydał tego rodzaju polecenie i czy nie stanowi ono rażącego naruszenia artykułów 54. ust. 1.  i 57. Konstytucji?
"

W dniu 22 sierpnia otrzymałam od Rzecznika Prasowego SSO Beaty Górszczyk odpowiedź, iż:  „w dniu 17 sierpnia 2012 r. o trwającym przed budynkiem Sądu Okręgowego w Krakowie proteście, z inicjatywy Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie, został pisemnie zawiadomiony między innymi Naczelnik Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Naczelnik Straży Miejskiej Miasta Krakowa”.
      
Wobec powyższego w dniu 24 sierpnia ponowiłam wyżej podane pytania, gdyż nie otrzymałam na nie odpowiedzi, oraz dodatkowo poprosiłam o wyjaśnienie: „w jakim celu i na podstawie jakich przepisów w dniu 17 sierpnia 2012 r., z inicjatywy Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie, został pisemnie zawiadomiony o trwającym przed budynkiem Sądu Okręgowego w Krakowie proteście między innymi Naczelnik Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Naczelnik Straży Miejskiej Miasta Krakowa?”
      
W tym samym dniu otrzymałam odpowiedź, iż: „w sprawie protestu przed budynkiem Sądu Okręgowego w Krakowie nie zostało wydane ustne polecenie, a tylko pisemnie zawiadomiono organy wymienione w piśmie z dnia 22 sierpnia 2012 r. Przyczyną zawiadomienia była okoliczność, iż przyjęta i zastosowana forma prowadzonego protestu naruszała powagę Wymiaru Sprawiedliwości i zakłócała funkcjonowanie tak Sądu Okręgowego, jak i Sądów Rejonowych mających siedzibę w tym samym budynku przy ul. Przy Rondzie 7. Ponadto zachodziła obawa o stan zdrowia jednej z protestujących osób, która deklarowała stosowanie protestu głodowego”.

Jak informuje dr Zbigniew Kękuś, od 26 sierpnia pracownicy Sądu zaprzestali wzywania w nocy policjantów w celu usuwania pikietujących spod budynku sądu i legitymowania ich.

Co będzie się działo dalej? W jaki sposób kierownictwo Sądu Okręgowego w Krakowie będzie wykazywać troskę o "powagę wymiaru sprawiedliwości"? Jak się zdaje, wyobrażenia obu stron konfliktu różnią się zasadniczo, a prawo do protestu pod sądami konkretyzuje się in statu nascendi.   


 

 

 

KOMENTARZE

 • Więcej info tutaj
  http://maciejka.nowyekran.pl/post/72457,2012-08-29-zawiadomienie-teresy-kawiak-i-zbigniewa-kekusia-o-popelnieniu-przez-prezesa-sadu-okregowego-w-krakowie-sedzie-barbare-baran-przestepstwa-z-artykulu-190a-kodeksu-karnego-uporczywe-nekanie
 • Zasada stabilności orzeczeń sądowych musi mieć granice
  Wyrok TK z dnia 17 maja 2004 r., sygn. akt SK 32/03
  Treść:
  Dopuszczenie kasacji jako nadzwyczajnego środka zaskarżenia w postępowaniu karnym stanowi wyjątek od zasady stabilności orzeczeń sądowych. Trwałość orzeczeń sądowych zapewnia pewność i bezpieczeństwo prawne. Realizacja innych wartości i norm konstytucyjnych może jednak wymagać wzruszenia prawomocnych orzeczeń sądowych (por. wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 19 lutego 2003 r., sygn. P 11/02, OTK ZU nr 2/A/2003, poz. 12) Odstępstwo to motywowane jest zatem potrzebą eliminacji z porządku prawnego orzeczeń co prawda prawomocnych, ale dotkniętych szczególnie poważnymi wadami.
 • Teraz trzeba unikać wszelkich prowokacji
  Policja jest strukturą hierarchiczną i niestety - nierzadko - realizuje także i niepraworządne oczekiwania.

  http://www.youtube.com/watch?v=DZX1hqiSyx4&feature=player_embedded

  Mnie w Krakowie bardzo niepokoi dokonane przez Prezesa Sądu zawiadomienie o proteście Naczelnika Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji.
 • @Maciej Ka 09:53:10
  Zawsze z chęcią w dobrej sprawie ;)
 • @Maciej Ka 10:06:54
  Mocne słowa są wobec takich faktów całkowicie zrozumiałe!
 • @Rebeliantka 10:22:36
  Powaga sądu...20 lat trwa sprawa dzieci a oni śmią pisać powaga sądu.
  Prędzej słoń zniesie jajo niż sąd krakowski czegoś się nauczy.
  ...powaga sądu ,śmiesznie i głupio to brzmi. A szczególnie sądu krakowskiego...?
 • Gratulujemy odwagi
  Trzymamy za Was kciuki i jesteśmy pewni, że Wasz protest będzie skutkował wylaniem wszelkich nieprawości, które przeszły przez ręce sędziów na nich samych, że całe to Zło wraca właśnie teraz i uderza w nich z pełną siłą. Musicie wiedzieć, że macie potężne wsparcie modlitewne, bo wszystkie modlitwy za Ojczyznę są również w intencji usunięcia kumoterstwa w sądownictwie. Tysiące zakonników "podpięło" Wasze protesty pod modlitwy za Ojczyznę. Ciekawe czy Amber Gold to pierwszy krok ?? He, he, tam Min. Rostowski w TVN powiedział, że prokuratorzy cytuję: " źle interpretowali prawo - nie znali go" . A w sprawie KRS 25405 dwustu orzeczników zostało przez Ministra Czumę "pouczonych", no i nadal "niewłaściwie interpretują przepisy". ... Wszystkie przekleństwa zostaną na nich wylane ....
 • @Rebeliantka 10:22:36
  Powaga Sądu jest potrzebna wobec niemożliwych do naprawienia szkód złymi przepisami prawa. Nastąpił niż demograficzny, ponad 3 miliony Polaków na emigracji i 7000 tysięcy nauczycieli straci pracę. Bezrobocie nie ominie też pracowników pilnujących takiego porządku.
 • @goodness 10:56:58
  Właśnie.

  Tutaj też relacja o proteście pod Sądem:

  http://www.youtube.com/watch?v=L70H3EGtz4M&feature=player_embedded
 • @Rebeliantka 00:03:45
  Tragedia goni tragedię przed nadejściem głównej apokalipsy wielkiego głodu. Chwała Ci Rebeliantko na pierwszej linii frontu, ale nie zapominaj o własnym bezpieczeństwie. Jesteś szlachetną osobą, ale bez aktualnej łączności, podpisem na miesięcznej liście obecności Konfederatów, Twój protest w mniejszych miastach jest bardziej niebezpieczny. Bez złudzeń, będzie lawina niesłusznych kosztów zastępstw procesowych, ponieważ następuje podział społeczeństwa na małpy i bogów. Dzisiaj protestujesz w Pszczynie jutro o podobnej sprawie będę protestował w Warszawie. Uważam, iż należy jawnie zjednoczyć Polaków w tym celu lista Konfederatów jest otwarta i powinna być aktualizowana, co miesiąc. Serdecznie Pozdrawiam
 • @goodness 11:37:37
  Dzięki za wszystkie wskazówki, sugestie i dobre słowa.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej