Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
352 posty 11270 komentarzy

Bona diagnosis, bona curatio. Bez Boga ani do proga.

Rebeliantka - Zna się na zarządzaniu. Konserwatystka. W wieku średnim, ale bez oznak kryzysu. Nie znosi polityków mamiących ludzi obietnicami bez pokrycia (fumum vendere – dosł.: sprzedających dym). Współzałożycielka Konfederacji Rzeczpospolitej Blogerów

Polska zapłakaną niewolnicą Unii

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

powiedział dzisiaj biskup Zawitkowski. Trafił w sedno.

Bp Józef Zawitkowski, pseud. ks. Tymoteusz (ur. 23 listopada 1938 r.) – biskup pomocniczy warszawski w latach 1990-1992, biskup pomocniczy łowicki w latach 1992-2013, obecnie biskup senior diecezji łowickiej, poeta, kompozytor (m.in. autor znanych pieśni kościelnych Panie dobry jak chleb oraz Abyśmy byli jedno, składał dzisiaj życzenia wiernym za pośrednictwem Radia Maryja.

Wyraził żal z powodu obecnej sytuacji w Polsce. Zrekapitulował, że Polska była kiedyś służebnicą Boga, a dziś jest tylko zapłakaną niewolnicą Unii.

Poeta i gorący patriota, trafił w sedno. Tak to jest, gdy wspaniałe wartości chrześcijańskie zamienia się na drobne szwindle europejskie (rzekome dopłaty, dotacje i granty dla niektórych - kosztem godności i wysiłku całego narodu).

Biskup był niedawno ciężko chory, przez miesiąc znajdował się w śpiączce, dziś dziękował wszystkim za modlitwy o uratowanie życia, ale jednocześnie wskazywał, że zapewne jego egzystencja dobiega kresu.

Tym więcej należy doceniać przenikliwość i odwagę jego oceny polskiej sytuacji.

Nie zajdziemy zbyt daleko "negocjując" z szalbierzami i oszustami w Europie i na świecie.

Parę cytatów z homilii bp. Zawitkowskiego:

"Boga trzeba słuchać, a nie ludzi. Wtedy zbyteczną będzie ustawa o aborcji, o eutanazji. Wystarczy „Nie zabijaj”. Nikogo i nigdy. Reszta jest od diabła. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni. (Mt 7,1) Wierzącym nie trzeba ustawy, wystarczy sumienie. Trzeba rozliczyć afery, złodziejstwa bezbożnych, ale wystarczyłoby przykazanie: „Nie kradnij”. Nikogo nigdzie i nigdy. Zło trzeba rozliczyć do ostatniego szeląga. Ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie (por. Mt 5,18). Pan Bóg powiedział do nas „Nie cudzołóż”. Byliby ludzie piękni urodą czystego serca i czystych oczu, i czystą miłością, ale myśmy poplątali miłość z łajdactwem, małżeństwo z partnerstwem i tym grzechem zgnije współczesny świat".

"Chcemy sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Polacy – mądrzy, bogaci i pobożni – popadli w niewolę, a Polskę wymazano z mapy Europy. Odpowiedź jest prosta: bośmy byli głupi i chwaliliśmy się naszymi grzechami – dumnym liberum veto, kłamstwem, warcholstwem, zdradą, złodziejstwem, pogardą dla chłopów, pychą i głupotą. Nie słuchaliśmy proroków, kiedy ks. Piotr Skarga wołał wobec króla, senatorów i dworu: „Nierządem Polska stoi! Lecz gdy się nie spodziejecie, pogruchoce was Pan Bóg, jako ten gliniany garniec!”".

"Często mówię w kościele słowa: pobożny i bezbożny. Za to drugie słowo obrażają się na mnie. Pobożny to ten, który żyje po Bożemu. Bezbożny żyje tak, jakby Boga nie było. Bezbożnym jest lepiej. Nie modlą się – bo nie ma Boga. Nie nawracają się – bo nie mają grzechu. Nie kłamią – ani w radiu, ani w telewizji. Nie kradną – czasem, tylko defraudują, ale afera nigdy się nie wyda, bo bezbożnych wspomagają bezbożni. Pani minister obroni pana ministra. Stąd w człowieku wierzącym może zrodzić się bunt, przecież Tobie, Boże, zaufałem, a Ty przyrzekłeś, że będziesz mi Ojcem".

"Nie mogą bezbożni uczyć nas wiary, nie mogą łajdacy uczyć moralności, nie mogą przestępcy stać na straży prawa. Prawnicy, uporządkujcie to! (…) Przychodzą czasy bezbożnych rządów nad światem. Będą bezbożne konstytucje, wszechmogące będą referenda, bezbożne będą współczesne Babilony i sądy. (…) A słuszność będą mieli ludzie zieloni na drzewach, którzy bronić będą owadów i płazów, patrząc jak giną dzieci. Czułość do zwierzątek będą posiadać w stopniu doskonałym i usprawiedliwiać będą zabójstwo nienarodzonych".

"Przysięgałem z Konopnicką i Nowowiejskim: "Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz", teraz sami sobie naplujemy. Nie będzie uchodźca rządził w moim domu, bo przysięgałem, że: "Twierdzą nam będzie każdy próg, tak nam dopomóż Bóg!" Więc przysięgi nie zmienię. A gdyby ktoś w moim domu krzyż zdjąć usiłował i dzieci nam germanił, to ten nie jest z Ojczyzny mojej. Dajcie nam żyć, pracować i modlić się spokojnie w rodzinnym domu, gdzie Panem jest Jezus, a Królową Jego Matka".

 Pełen tekst życzeń tutaj:

http://www.radiomaryja.pl/multimedia/zyczenia-bozonarodzeniowe-2018-6/

 

KOMENTARZE

 • Żeby było więcej takich księży...
  Wspaniały kaznodzieja.
  Mam wiele jego kazań w wydaniach książkowych i na kasetach.
  "Wiem, że kiedyś wzejdzie Słońce
  i już świecić nie przestanie,
  chmury pozostaną w dole,
  Słońcem moim będziesz, Panie

  Tylko zapalcie mi
  Światłość wiekuistą.

  Amen"

  ks. bp Józef Zawitkowski
 • @Robik 15:05:43
  Podzielam pogląd. Oby było jak najwięcej takich duchownych, pouczających nas nie tylko mocnym, ale i pięknym słowem.
 • Autorka
  Otwierając tą notkę najpierw popatrzyłem na zdjęcie wprowadzające. Nie znałem księdza Zawitkowskiego z widzenia to i nie skojarzyłem, ale wpatrzyłem się w postać i twarz. Wielkie wrażeni, wielka duma i godność, słowem KTOŚ.

  Dalej się wszystko potwierdziło. Mamy wielkiego duszpasterza. Szkoda że już słabego zdrowia. Wspomnienie księdza Skargi to jakby wspomnienie jego brata.
  Dziękujmy Panu Bogu za księdza Zawitkowskiego, módlmy się za jego zdrowie i o to, abyśmy go często mogli oglądać w akcji, aby jego głos docierał do nas długo i głośny.
  - I aby był wysłuchiwany przez tych, do których powinien dotrzeć.
 • @miarka 16:21:25
  Tak, oby nam jak najdłużej towarzyszył.

  Niestety, niewielu polityków jest w stanie sprostać jego pouczeniom. Wielka szkoda.
 • @miarka 16:21:25
  Jest dużo mądrych i uczciwych księży, i oni powinni być promowani i pokazywani/ o ile by się zgodzili/.Ci księża, prawdziwie służą Bogu I Chrystusowi.Bo poważnie traktują swoje powołanie i posłannictwo oraz ogromną odpowiedzialność za nas ,przed Zbawicielem!!Z tego będą osądzeni przez Boga!
  Jezus wszak mówił bardzo wyraźnie w Ew.Mateusza.. "6 Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza.

  http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=261


  https://opoka.org.pl/biblioteka/P/PS/wdrodze201212-wszystkie-ryski.html
 • @trojanka 16:35:46
  W pełni się zgadzam.
 • @trojanka 16:35:46
  Wśród tych "mądrych i uczciwych księży", którzy "powinni być promowani i pokazywani" skarbem największym są ci co piętnują bezbożnych.
  To już zdrada najgorsza, bo jednak zdrada zaufania, bo niezdolność zorganizowania się ku działaniom wspólnym i obronie koniecznej.

  Nie da się iść do przodu, nie da się walczyć o choćby najsłuszniejsze sprawy jak nie ma się bezpiecznych tyłów, jak ma się za sobą wrogów wewnętrznych.
  Naszym dzisiejszym problemem nie jest sprawiedliwość ani prawo, ale ludzka moralność i ludzka godność.
 • @miarka 16:53:35
  Ściśle mówiąc: łamanie zasad moralnych i deptanie ludzkiej godności.
 • Pełen tekst życzeń tutaj
  http://www.radiomaryja.pl/multimedia/zyczenia-bozonarodzeniowe-2018-6/
 • @ Autorka
  Bardzo dobre kazanie.
  Lepsze już może być tylko "po nazwiskach"

  To bardzo ważne, że ktoś z godnością biskupią potrafi powiedzieć coś takiego. Ja czasami mam problem, żeby w ogóle zrozumieć o czym ono jest - zbyt często przewijają się tam słowa "przebaczenie", "miłosierdzie", "zbawienie" czasem ten potwór "judeo..." - specjalnie nie dokończę. Ciężko jest je logicznie poskładać. Jeden proboszcz dorobił się ksywki "profesor" nawet z powodu takich kazań.
  Dobrze, że tu jest inaczej.

  Oby dobry Bóg dał mu jeszcze dużo sił i zdrowia, bo jego słowo jest ludziom teraz bardzo potrzebne.
  Na to co się teraz wyrabia, każdy ksiądz powinien grzmieć z ambony co niedziela - ale coś mi się widzi, że chyba z góry spłynęły inne instrukcje.
  I ta "góra" jest poza Polską.

  Oczywiście 5*

  Ukłony
 • Konkrety czasu zmian
  Przywołanie powagi duszpasterzowania konkretnej postaci, zmobilizowało mnie do wskazania powagi odpowiedzialności za wolność w Europie Środka, trzeciego pokolenia rodzin.

  http://si.neon24.pl/post/146969,dziadkowie-czy-moralizatorstwo
 • @Jasiek 21:43:21
  Dzięki za "5". Należy się arcybiskupowi :)

  Co do "instrukcji", to kompetencje biskupów są w tym zakresie ograniczone, choć przy tym biskup jest autonomiczny. Cytuję:

  "Jan Paweł II w Posynodalnej adhortacji apostolskiej Pastores gregis
  przypomina, że posługa uświęcania jest jedną z pierwszych i podstawowych funkcji biskupów. ....... Trzeba dodać, że „pomiędzy posługą uświęcania a pozostałymi dwiema – posługą nauczania i rządzenia – istnieje głęboka i ścisła zależność. Każdy
  biskup […], sprawując posługę uświęcania (munus sanctificandi), realizuje to, do czego zmierza posługa nauczania (munus docendi), a zarazem czerpie łaskę potrzebną do spełniania posługi rządzenia (munus regendi), wzorując swoje postępowanie na przykładzie Chrystusa Najwyższego Pasterza, tak aby wszystko
  przyporządkowane było budowaniu Kościoła i chwale Trójcy Świętej”.
  http://czasopisma.tnkul.pl/index.php/rnp/article/viewFile/2428/2536
 • @Andrzej Madej 12:52:46
  Dziękuję za link. Zaraz przeczytam.
 • @Jasiek 21:43:21
  Chyba poprzedni komentarz jest nieco zawiły. A więc mówiąc wprost, biskup nie wydaje instrukcji "politycznych", choć ma prawo i obowiązek wydawania osądu moralnego w sprawach politycznych.

  https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2018/Przewodnik-Katolicki-10-2018/Wiara-i-Kosciol/Kosciol-a-polityka

  2 cytaty z tego tekstu:

  Dystans do partii
  „Kościół – uczy konstytucja soborowa Gaudium et spes – z racji swej uniwersalnej misji, kierując swoje przesłanie do ludzi z wszystkich opcji politycznych, nie może utożsamiać się z żadną konkretną opcją polityczną, byłoby to bowiem szkodliwym wypaczaniem misji Kościoła. Ze względu na swoje zadanie i kompetencje Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych. Winien wystrzegać się włączania się do sporów na korzyść tego lub innego odłamu politycznego, bo odstręczałoby to od Kościoła ludzi innych przekonań politycznych. Winien też nie dać się zinstrumentalizować przez partie polityczne dla ich własnych, partykularnych interesów.

  Formacja sumienia
  Misja Kościoła ma cel religijny, lecz mocą Ewangelii sobie powierzonej Kościół głosi prawa ludzi. Jego obowiązkiem jest „głoszenie wiary i pouczanie na temat swojej doktryny społecznej, efektywne wykonywanie swojego zadania wśród ludzi, a także wydawanie osądu moralnego, również o sprawach, które dotyczą porządku politycznego, zwłaszcza gdy wymagają tego fundamentalne prawa osoby albo zbawienie dusz; przy zastosowaniu tych wszystkich środków pomocniczych, które zgodne są z Ewangelią i dobrem wszystkich, stosownie do czasu i zmieniających się warunków” (Sobór Watykański II, Konstytucja Gaudium et spes). Natomiast pierwszym i podstawowym zadaniem Kościoła jest wychowanie sumienia tak w dziedzinie etyki indywidualnej, jak i publicznej.
 • @
  Zmarł biskup Platformy Obywatelskiej Tadeusz Pieronek - informuje Biuro Prasowe PO.

  Miał 84 lata.
  W 2011 r. został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.  https://i.iplsc.com/tadeusz-pieronek/0007U3JNCM6V1IHW-C122-F4.jpg
 • "Francja to chory człowiek Europy".
  Nie będę ukrywał, że byłem zaskoczony, a nawet zszokowany tą wypowiedzią - tymi słowami ambasador Francji w Polsce Pierre Levy skomentował wypowiedź ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza w rozmowie z Polsat News. Szef polskiego MSZ w wywiadzie dla tej samej stacji stwierdził niedawno, że "Francja jest chorym człowiekiem Europy".

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej